Gmina Oława
Szansa dla młodzieży
Projekt rozpoczął się w marcu. Uczestniczą w nim 32 osoby z Bystrzycy, Marcinkowic, Osieka i Niemila. Wyłoniono je na podstawie ankiet i rozmów pracowników socjalnych. Najpierw był wyjazd integracyjny do „Parku przygody” we Wrocławiu. Oprócz warsztatów dla wybranych dzieci odbywają się też takie, w których mogą brać udział inni.
- W ramach projektu współpracujemy z Gminną Biblioteką Publiczną i Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji, przez co mamy możliwość korzystania ze świetlic i bibliotek - mówi kierownik GOPS Helena Masło. - Spotkania są prowadzone przez specjalistów, którzy potrafią zainteresować młodzież. Odbywały się w tych trzech miejscowościach. Np. w ramach „REKLAMacji” dzieci uczyły się tego, że nie zawsze to, co jest przekazywane w reklamach, jest dobre. Podczas dwudniowego warsztatu „Archipelag skarbów” rozmawiały o miłości i seksualności. Uczestniczyły też w warsztatach, prowadzonych przez doradcę zawodowego i psychologa, były też zajęcia z wolontariatu. Na spotkaniach zatytułowanych „Jak ugryźć książkę” uczono nie tylko korzystania z bibliotek, ale także podstaw savoir vivre’u. Te warsztaty jeszcze trwają. Na ich zakończenie planujemy wyjazd z młodzieżą do jakiejś porządnej restauracji, ale przedtem uczestnicy będą organizowali zabawy dla dzieci z przedszkoli i zerówek.
W ramach działań środowiskowych odbyły się dwie dyskoteki dla młodzieży, w których uczestniczyły również dzieci niebiorące udziału w projekcie. Z GOPS współpracują studentki III roku w Kolegium Pracowników Służb Społecznych we Wrocławiu - Magdalena Komisaruk oraz Monika Miś. W czasie wspomnianych zabaw wymyśliły bar, gdzie serwowały najmłodszym soki, mieszane z miodem, miętą i cytryną. W najbliższym czasie odbędą się igrzyska sportowe w sali gimnastycznej w Marcinkowicach.
Od 24 do 26 października biorący udział w projekcie byli na wycieczce w Warszawie. W pierwszym dniu uczestniczyli w zajęciach indywidualnych, prowadzonych przez Karolinę Chomę. Kolejny dzień poświęcono zwiedzaniu stolicy. Na koniec młodzież była na lekcji historii w Muzeum Powstania Warszawskiego.
- Dzieci miały okazję poznać historię poprzez wszystkie zmysły - mówi psycholog Karolina Choma.
- Każdy mógł z tej lekcji wyciągnąć coś dla siebie. Sposób przedstawienia, możliwość dotknięcia eksponatów, przeczytania archiwalnych tekstów i wysłuchania wspomnień uczestników powstania - wywarły duże wrażenie. Wszystko zaczęło się od miniwykładu, a potem przechodziliśmy przez kolejne sale, gdzie puszczano muzykę, były fotografie, filmy. Na końcu braliśmy udział w dyskusji - i co ciekawe - młodzież kontynuowała ją nawet po opuszczeniu muzeum. To świadczy o tym, że nie traktowano tego jako coś, co należy odbębnić. Warto dawać młodzieży możliwość zwiedzania takich miejsc. Możliwe, że niektórzy nie będą mieli już więcej okazji wyjazdu do Warszawy. Uważam, że cały projekt przynosi dzieciom korzyści. Uczestnicy chętnie biorą udział w proponowanych ćwiczeniach. Dla mnie praca z nimi to ogromna satysfakcja oraz możliwość zdobycia doświadczenia. Dobrze się dzieje, że razem coś robią, a nie siedzą całymi dniami przed komputerem.
Słowa pani psycholog potwierdza Jagoda, jedna z uczestniczek warsztatów.
- Bardzo podobało mi się w Muzeum Powstania Warszawskiego - mówi. - Myślę, że takie wycieczki są potrzebne, chociażby z tego powodu, że wiedza, którą tam zdobyliśmy, przyda nam się w szkole. Niektórym tak się podobało, że nie chcieli wracać. Warsztaty, w których bierzemy udział, wiele nas uczą i są naprawdę fajne...
Projekt trwać będzie do końca grudnia. W poprzednim roku GOPS pod taką samą nazwą prowadził cykl warsztatów dla dorosłych, na których szkolono, jak opiekować się ludźmi w podeszłym wieku.
- Po doświadczeniach z tego roku widzimy wielką potrzebę współpracy z młodzieżą - mówi Helena Masło.
- Wiadomo, że z nią pracuje się troszkę trudniej niż z dorosłymi, czasem trudno jest do czegoś zachęcić, ale warto. Bardzo ważna jest tu praca wykonywana przez pracowników socjalnych. Korzystamy teraz ze środków, przewidzianych dla ośrodków pomocy społecznej, ale myślę, że przyszłoroczny projekt też skierujemy do młodzieży.
Warsztaty realizowane w ramach projektu:
* „REKLAMacje”, prowadzone przez Annę Szyndler;
* „Jak ugryźć książkę”, prowadzone przez Małgorzatę Teuchmann oraz Małgorzatę Sinkiewicz- Siemasz;
* „Dobre wybory”, prowadzone przez Piotra Świergalskiego;
* „Archipelag skarbów”, autorstwa Szymona Grzelaka;
* Zajęcia dydaktyczne
- z doradcą zawodowym Marleną Jurek
- z psychologiem Karoliną Chomą
- z wolontariatu, pod nadzorem Dominiki Gartel
- z zakresu udzielania pierwszej pomocy, z Piotrem Podkościelnym
Tekst i fot.: Piotr Turek
[email protected]
Napisz komentarz
Komentarze