Oława
Naczelnik referuje
W minionym okresie wiodącym zadaniem wydziału promocji było przygotowanie akcji informacyjnej wśród miast i gmin europejskich, posiadających w swoich herbach koguta (ok. 360 w 26 krajach) o naszym projekcie integracyjnym „EUROGALLUS”. W tym celu przygotowano założenia do projektu, przetłumaczono je na 5 wersji językowych, wydrukowano w łącznym nakładzie 600 egzemplarzy i wysłano do burmistrzów europejskich miast oraz gmin kogucich. Do dnia dzisiejszego napłynęło blisko 30 odpowiedzi, w przeważającej większości zainteresowanych tym projektem w formie doraźnego uczestnictwa. Dla tego celu przygotowano nową rozszerzoną wersję strony www. eurogallus.eu i rozpoczęto zamieszczanie na niej informacji o miastach, które zgłosiły swój aneks. Materiał ten będzie służył do wydania w przyszłości publikacji - albumu o tej tematyce.
Święta Koguta i Odry
Od września 2008 wydział uczestniczył w organizacji DNI KOGUTA, prowadząc poszukiwania w kilku miastach z kogutem w herbie, w celu zaproszenia ich ekip kulturalno-sportowych do udziału w tej imprezie. Spośród blisko 10 zaproszonych miast pozytywnie odpowiedziało 5: Brovst w Danii, Vefsn w Norwegii, Frankfurt nad Odrą, Reocaro Terme we Włoszech i Haj u Duchovca w Czechach. Ostatecznie jednak tylko ta ostatnia miejscowość zdecydowała się na przyjazd do Oławy (po naszym zapewnieniu pokrycia kosztów transportu w obie strony). Ponadto wydział zaproponował nowe punkty do programu obchodów święta miasta: wspólne śpiewanie melodii „Miała baba koguta”, mecz piłki nożnej rodziny Gancarczyków z drużyną z Cieszkowa (gmina „kogucia”) oraz chodzącego wśród widzów koguta-maskotki.
Za sprawą wydziału promocji zadbano o odpowiednią oprawę medialną: zlecono TV Wrocław nakręcenie 13-minutowego reportażu, Radiu Wrocław przeprowadzenie bezpośredniej relacji (kilka wejść) oraz zapowiedzi o przypadającym tygodniu, zamieszczenie programu w dzienniku „Polska. Gazeta Wrocławska”. W trakcie imprezy kręcone były zdjęcia do filmu promocyjnego o Oławie (firma Lama-Media). Ponadto wydział wydał plakat, afisz, znaczki okolicznościowe, specjalne statuetki-nagrody i upominki dla zaproszonych ekip. Zakupiono też estetyczne teleskopowe maszty i flagi uczestniczących państw.
Wydział opracował wniosek (wspólnie z wydziałem funduszy europejskich) do Komisji Europejskiej na grant 3121 euro z programu „Europa dla Obywateli” na dofinansowanie imprezy. Wniosek został rozstrzygnięty pozytywnie.
Tegoroczne Dni Koguta były też okazją do zainicjowania akcji „Brzeg-Oława. Współpraca- zabawa”, polegającej na wzajemnej wymianie kulturalnej i sportowej pomiędzy naszymi miastami. Początkiem był blok estradowy w Brzegu w wykonaniu zespołów zaproszonych na Dni Koguta do Oławy.
W ostatni weekend maja 2009 wydział promocji organizował wyjazd oławskiej 50-osobowej ekipy sportowo-kulturalnej na imprezę „ŚWIĘTO KOGUTA” w Dusznikach Zdroju, pierwszej z cyklu dorocznych spotkań polskich miast kogucich (inicjatywa Oławy).
Trwały przygotowania do imprezy integracyjnej nadodrzańskich samorządów pn. „ŚWIĘTO ODRY”, zaplanowanej na 26 czerwca, a jej głównym punktem miały być regaty kajakowe na oławskim kanale Odry. (Ze względu na zagrożenie powodziowe imprezę odwołano - przyp. red. „GP-WO”).
Publikacje i inne działania wydziału
Do ważniejszych kontynuowanych prac zaliczyć należy działalność wydawniczą wydziału. Publikacje wydane drukiem:
* 2008 - mapa ścienna Oławy, informator budżetowy miasta (dodatek do „3S”), folder „Moje boisko - Orlik 2012”, folder „Oława zaprasza” (wersja polsko-niemiecko-angielska);
* 2009 - datek do styczniowego 3S „Minęły 2 lata”, dodatek do lutowego 3S „Pomocna dłoń (wydz. profilaktyki uzależnień 2006-2008), informacja o projekcie „Eurogallus” (6 wersji językowych: polska, niemiecka, angielska, francuska, włoska i hiszpańska), wydanie nowej mapy Oławy z informacją o zabytkach miasta (3 języki), katalog wystawy fotograficznej, w przygotowaniu książka A. Diakowskiego „Oświata w powojennej Oławie” (wspólnie z „Pomostem”)
Inne działania promocyjne: bieżące redagowanie miesięcznika „3S”, aktualizacja strony internetowej „Nasze miasto”, modernizacja strony internetowej „Eurogallus”, współfinansowanie - książka „Przyroda powiatu oławskiego (ze Starostwem Powiatowym), współfinansowanie drugiej części „Przewodnika rowerowego” (Starostwo Powiatowe), współorganizacja sesji naukowej IPN „800 lat historii Oławy”, przygotowanie materiałów ikonograficznych oławskiego zamku dla parku architektonicznego w mieście Konigsbruck (Niemcy), zamontowanie tablicy informacyjnej w Rynku, akcja rozdawania oławianom ramek do samochodowych tablic rejestracyjnych (rozdano ok. 150 ramek), publikacje w prasie ogólnopolskiej i regionalnej oraz stałych wydawnictwach rocznych (np. DAPOS), portalach internetowych i stacjach radiowych np. Gold-FM, współpraca z miastami partnerskimi: Czeska Trzebowa 13 wizyt ( z tego 8 wyjazdowych), Oberasbach 5 wizyt ( z tego 3 wyjazdowe), Złoczów 4 wizyty (z tego 2 wyjazdowe). Łącznie 22 spotkania.
Praca koncepcyjna
* Program funkcjonalno-użytkowy Ośrodka Współpracy Europejskiej (byłe kino „Odra”).
* Udział w opracowaniu międzygminnego projektu rozwoju turystyki „Odra-Wschód”.
* Założenia do wieloletniego programu rozwoju turystyki w Oławie.
* Tekst do albumu „Pałace i zamki Dolnego Śląska” przygotowanego przez Urząd Marszałkowski.
Inne ważniejsze prace organizacyjne
* Modernizacja miejskiej strony internetowej.
* Modernizacja szaty graficznej miesięcznika 3S.
* Modernizacja elektronicznej mapy miasta.
* Zamawianie i dystrybucja upominków.
* Stała korespondencja międzynarodowa.
Napisz komentarz
Komentarze