W obszernym dokumencie znalazły się wyniki badań postępów edukacyjnych i osiągnięć uczniów, które w dużej mierze zależą od zdolności i aspiracji młodzieży, ale także ich środowiska rodzinnego. Dyrektor dodał, że są różne lata - raz uczniowie na egzaminach wypadają lepiej, raz gorzej, a to zależy od różnych czynników.
Przedstawił wyniki egzaminów szóstoklasisty i na zakończenie gimnazjum, porównując je ze średnią wojewódzką. W sprawdzianie szóstoklasisty średnia wojewódzka wynosiła 22,4 pkt, a gminy 21,8. Wynik powyżej średniej wojewódzkiej miały szkoły: w Chwalibożycach - 24,4, Marcinkowicach - 24,0 i w Drzemlikowicach - 22,5. Wynik niższy niż gminna średnia osiągnęły szkoły: w Bystrzycy - 20,8 pkt, Sobocisku - 19,3 i Osieku - 18,7.
Dobrze i źle
Analizując wyniki sprawdzianu na zakończenie szkoły podstawowej Stanisław Górka stwierdził, że uczniowie dobrze sobie radzą z umiejętnościami pisania i czytania, gorzej jest z rozumieniem oraz wykorzystaniem wiedzy w praktyce. Aby podwyższyć poziom i uzyskiwać jeszcze lepsze wyniki, zwiększa się liczbę zajęć dydaktyczno-wyrównawczych, zwłaszcza z języka polskiego, matematyki i języków obcych, zadań i ćwiczeń dla poprawy umiejętności, które sprawiają uczniom najwięcej trudności oraz zajęć utrwalających posiadaną wiedzę.
Gimnazjaliści prezentują w gminie wyrównany poziom. W części humanistycznej średnia gminy wynosi 31,6 pkt i jest wyższa od wojewódzkiej o 0, 5. Średnia części humanistycznej Gimnazjum w Bystrzycy to 32,6 pkt, a Gimnazjum nr 3 w Oławie - 31,4. Trochę gorzej wypadła część matematyczno-przyrodnicza. Średnia gminy wynosi 24,5 pkt i jest o 0,7 niższa niż wojewódzka. Gimnazjum w Bystrzycy ma 25,8 pkt, a Gimnazjum nr 3 w Oławie - 24,2.
Podsumowując wystąpienie Stanisław Górka podkreślił, że nie można brać tylko pod uwagę wyników egzaminów, ale także całokształt pracy ucznia w szkole, porównując poziom jego wiedzy na początku edukacji, z wynikami z egzaminu końcowego.
Absolwenci gimnazjów najczęściej wybierają licea ogólnokształcące - 34,19%, technika - 26,93% i szkoły zawodowe - 23,42%, a licea profilowane w tym roku wybrało niecałe 4% uczniów. Pozytywnym aspektem jest to, że coraz więcej uczniów z gminy Oława kończy szkołę średnią.
Malwina Gadawa
[email protected]
Napisz komentarz
Komentarze