- Zimą przebywanie w pomieszczeniach często wiąże się z dyskomfortem. Dlaczego?
- Związane jest to z dążeniem właścicieli budynków do maksymalnego obniżenia kosztów eksploatacyjnych obiektu, tak zwaną termomodernizacją. Ocieplamy ściany, okna i drzwi wymieniamy na szczelne, najczęściej z PCV. Takie działania najczęściej prowadzą do zaniku dotychczas działającej wentylacji grawitacyjnej.
- Co to takiego?
- Tradycyjny, grawitacyjny system wentylacji mieszkań polega na usuwaniu zużytego powietrza przez kanały. Aby wentylacja grawitacyjna działała sprawnie, niezbędne jest spełnienie kilku warunków. Temperatura wewnątrz domu musi być wyższa niż na zewnątrz, a okna i drzwi „rozszczelnione”, aby zapewniać dopływ świeżego powietrza, które zapewnia dobre samopoczucie. W pomieszczeniu źle wentylowanym rośnie stężenie dwutlenku węgla, co wpływa na złe samopoczucie. Bardzo często objawia się to bólami głowy, rozdrażnieniem, zapaleniem górnych dróg oddechowych itp. Szczególną uwagę należy zwrócić na urządzenia spalające np. gaz, olej bądź paliwa stałe - węgiel, drewno i tak dalej. Bez dostarczenia odpowiedniej ilości powietrza, wytwarza się podczas spalania nadmiar dwutlenku węgla, który jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia człowieka.
- Co więc trzeba zrobić, by zdrowo i bezpiecznie mieszkać?
- Przestrzegać kilku podstawowych zasad. Stosować się do instrukcji obsługi urządzeń spalających paliwa. Zapewnić poprawną wentylację pomieszczeń - nie wolno zasłaniać kratek wentylacyjnych. Dbać o doprowadzenie świeżego powietrza - zainstalować nawiewniki. Regularnie czyścić kanały spalinowe i wentylacyjne. Nie dokonywać samowolnych przeróbek w instalacjach i urządzeniach gazowych.
- Czy są jakieś urządzenia, ostrzegające przed niebezpieczeństwem?
- W trakcie odbioru zakończonych budów lub kontroli istniejących obiektów budowlanych
zalecam zamontowanie detektorów gazu oraz czujników tlenku i dwutlenku węgla.
Są to urządzenia dostępne w sklepach stosunkowo tanie dostępne w sklepach, do samodzielnego montażu, które w trudnych sytuacjach ratują zdrowie i życie. Ponadto prawo budowlane
zobowiązuje właściciela lub zarządcę budynku do przeprowadzenie co najmniej raz w roku okresowej kontroli stanu technicznego instalacji i urządzeń, które przeciwdziałają negatywnemu oddziaływaniu obiektu na środowisko oraz życie i zdrowie ludzi.
- Jak wykonać kontrolę instalacji?
- Przeglądów instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska mogą dokonywać zgodnie z prawem budowlanym jedynie osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności, np. w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych.
Napisz komentarz
Komentarze