Wrocław/Oława
Drabiński przegrał bitwę
Ta optymistyczna zapowiedź szefa wrocławskiej firmy deweloperskiej wynika z decyzji wrocławskiego Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które 28 sierpnia odrzuciło skargę Klubu Ekologicznego Ziemi Oławskiej, otwierając tym możliwość rozpoczęcia budowy hipermarketu brytyjskiej sieci handlowej.
Przed tygodniem przypomnieliśmy historię sporu oławskich ekologów z wrocławskim inwestorem oraz z oławskimi władzami samorządowymi, które wydawały decyzje administracyjne w zakresie oddziaływania na środowisko naturalne planowanej budowy hipermarketu Tesco na terenie potartacznym przy ul. 3 Maja.
Zakończyliśmy opis na rozstrzygnięciu Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu z 22 grudnia 2008, uchylającym po raz kolejny decyzję burmistrza Oławy. Przypomnieliśmy także wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 6 stycznia 2009, uchylający postanowienie Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Sanitarnego we Wrocławiu z czerwca 2008 i poprzedzające je postanowienie burmistrza Oławy.
Ostre wymagania
Spór z ekologami wszedł w nową fazę wiosną tego roku. 17 kwietnia 2009 starosta oławski uchylił w postępowaniu wznowieniowym postanowienie z
27 kwietnia 2008 i jednocześnie orzekł o uzgodnieniu środowiskowych uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia pod hasłem „budowa Tesco”. 6 maja burmistrz Oławy Franciszek Październik wszczął postępowanie i zawiadomieniem z 6 maja 2009 poinformował o możliwości zapoznania się ze zgromadzonym materiałem dowodowym. Reakcją na to było pismo Klubu Ekologicznego z 13 maja, w którym podtrzymał on swoje stanowisko, prezentowane w czasie całego dotychczasowego postępowania, przedstawiając dodatkowo wyniki pomiarów poziomu dźwięku, wykonanych przez członków stowarzyszenia 8 i 28 lipca 2008.
Decyzją z 19 maja 2009 burmistrz Oławy określił środowiskowe uwarunkowania zgody na realizację planowanego przedsięwzięcia, odnosząc się w uzasadnieniu do zgłoszonych w toku postępowania uwag i wniosków. Wprowadził w tej decyzji szereg restrykcyjnych zapisów, które będą obowiązywały inwestora. Na etapie realizacji prace budowlane i montażowe, mogące powodować nadmierną emisję hałasu, muszą być prowadzone tylko w godzinach dziennych, od 6.00 do 22.00. Zaplecze budowy, a w szczególności plac postojowy maszyn i urządzeń, winno posiadać wierzchnią warstwę, wykonaną jako trudno przepuszczalną. Drzewa i krzewy, kolidujące z realizacją przedsięwzięcia, inwestor może usuwać tylko poza okresem lęgowym ptaków, tj. od 15 lipca do 15 marca. Drzewa przeznaczone do pozostawienia, a znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie prowadzonych prac budowlanych, należy zabezpieczyć poprzez owinięcie pni jutą lub innym miękkim materiałem, a następnie deskami oraz obwiązać sznurem lub drutem, zabezpieczającym przed odkryciem pni.
W trakcie eksploatacji hipermarketu konieczna będzie okresowa kontrola nawierzchni terenów parkingowych i dróg, stanu urządzeń kanalizacyjnych i urządzeń do redukcji zanieczyszczeń w zakresie ich szczelności i sprawności. Badane muszą też być systematycznie urządzenia klimatyzacyjno-wentylacyjne oraz grzewcze, w zakresie ich sprawności oraz poziomu emitowanego hałasu. Posadzki w pomieszczeniach handlowych, produkcyjnych i magazynowych oraz utwardzenie miejsc parkingowych i dróg wewnętrznych winne być zaprojektowane i wykonane jako szczelne. Ścieki socjalne, ścieki z utrzymania czystości i porządku w pomieszczeniach handlowych, produkcyjnych i magazynowych, a także ścieki technologiczne odprowadzać należy do miejskiej kanalizacji sanitarnej na warunkach uzgodnionych z właścicielem sieci. Układ odprowadzania ścieków technologicznych inwestor musi wyposażyć w system redukcji zanieczyszczeń (separator tłuszczów), a sieć kanalizacyjna odprowadzenia wód opadowych i roztopowych z parkingów oraz dróg wewnętrznych należy wyposażyć w układ redukcji substancji ropopochodnych. Urządzenia wentylacyjno-klimatyzacyjne, montowane na zewnątrz budynku, winny być tak dobrane i zaprojektowane, aby ograniczyć do minimum emisję drgań i hałasu oraz dodatkowo wyposażone w elementy ograniczające hałas i drgania (tłumiki, obudowy akustyczne). Obszar niewykorzystany pod obiekty budowlane należy zagospodarować jako tereny zielone (zieleń wysoka i niska), z nasadzeniem pasa izolacyjnego zieleni wysokiej i niskiej o szerokości minimum 5 m od strony wschodniej, południowej i zachodniej (od zabudowy mieszkaniowej wzdłuż ul. Sikorskiego, Kamiennej i 3 Maja). Powierzchniową warstwę gleby należy zdjąć i zagospodarować lub utylizować, w zależności od zawartości zanieczyszczeń metalami ciężkimi. Dojazd do pawilonu handlowo-usługowego musi być zaprojektowany od ul. 3 Maja - wyklucza się dojazd od ulicy Kamiennej.
Inwestor musi też wykonać i przedłożyć analizę porealizacyjną w zakresie natężenia hałasu oraz emisji zanieczyszczeń pyłowych i gazowych w oparciu o pomiary wykonane w porze dziennej i nocnej na obszarze pobliskiej zabudowy mieszkaniowej (ul. Sikorskiego, Kamienna i 3 Maja), w terminie 3 miesięcy od uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektów i przedłożenie jej w Urzędzie Miejskim w Oławie oraz w Starostwie Powiatowym w Oławie. W przypadku stwierdzenia przekroczeń dopuszczalnych poziomów hałasu lub stężeń zanieczyszczeń, winna ona zawierać propozycję zastosowania odpowiednich środków mogących ograniczyć oddziaływanie lub w przypadku możliwości ich ograniczenia do dopuszczalnego poziomu propozycję utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania.
(cdn.)
Krzysztof A. Trybulski
[email protected]
Napisz komentarz
Komentarze