JELCZ-LASKOWICE
Na sesji
Projekt nowej uchwały będzie dyskutowany i głosowany 31 lipca na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Jelczu-Laskowicach. Dokładniej, będzie to zmiana uchwały w sprawie udzielania przedsiębiorstwom pomocy regionalnej na wspieranie nowych inwestycji lub tworzenie miejsc pracy - w formie zwolnienia z podatku od nieruchomości. W myśl obecnie obowiązującej uchwały przedsiębiorca może nabyć prawo do zwolnienia z podatku od nieruchomości jedynie w przypadku wybudowania lub zakupu nowych powierzchni lub budowli wykorzystywanych do działalności gospodarczej. Tym samym zwolnieniem są objęte wyłącznie nowe powierzchnie i budowle.
- Obecna propozycja jest ukierunkowana na szczególne premiowanie także firm stawiających głównie na wzrost zatrudnienia - tłumaczy burmistrz Kazimierz Putyra. - Nasza propozycja, czyli moja i klubu radnych PiS, polega na włączeniu w premiowanie także tych przedsiębiorców, którzy realizują nowe inwestycje w oparciu o już posiadaną bazę lokalową (np. zakup nowych linii do produkcji). Jeżeli skutkiem takiej inwestycji będzie przyrost zatrudnienia w firmie, to przedsiębiorca uzyska zwolnienia z podatku od nieruchomości wszystkich powierzchni i budowli, posiadanych przed rozpoczęciem tej inwestycji. Oczywiście, skala i okres zwolnienia są zależne od wielkości przyrostu etatów w firmie.
Nowy pomysł na wsparcie lokalnych przedsiębiorstw to próba zniwelowania skutków globalnego kryzysu gospodarczego, który zaczyna być odczuwalny także w gminie J-L.
- W wielu zakładach pracy nastąpiło spowolnienie produkcji, a tym samym konieczność dopasowania stanu zatrudnienia do aktualnych zadań - mówi burmistrz. - Zmiany w uchwale mają na celu ukierunkowanie wsparcia gminy szczególnie na tych przedsiębiorców, którzy mimo trudnych warunków rynkowych nadal inwestują w swój rozwój, w tym szczególnie poprzez zwiększanie zatrudnienia. Ta propozycja była przedstawiona do zaopiniowania szerokiemu gremium przedsiębiorców na naszym terenie, aby uzgodnione warunki były z jednej strony atrakcyjne i motywujące przyszłych pracodawców, z drugie - możliwe do udźwignięcia przez gminę w okresie prowadzenia przez nią nadal tak wielu inwestycji.
Jeśli radni uchwalą nowy przepis, może być taka sytuacja, że podatnik po zrealizowaniu nowej inwestycji, w wyniku której powstanie nowa powierzchnia produkcyjna oraz nastąpi wzrost zatrudnienia, uzyska dwa zwolnienia. Jedno - dotyczące nowych powierzchni i budowli - jego wysokość i okres obowiązywania będą zależały od wartości poniesionych inwestycji, oraz drugie - dotyczące posiadanych już wcześniej powierzchni i budowli, a jego wysokość i okres obowiązywania będą uzależnione od wielkości przyrostu etatów w firmie.
(CK)
Fot. arch. GP-WO
Napisz komentarz
Komentarze