GMINA OŁAWA
Internet
Na początku czytamy, że intencją gminy “nie jest dublowanie informacji zamieszczanych na stronach: promocyjnej i BIP. Chcemy, aby funkcjonowały niezależnie i nawzajem się uzupełniały. Dlatego, jeżeli interesują Państwa stricte urzędowe informacje, takie jak np. wysokość podatków i opłat, wzory urzędowych druków, informacje o posiedzeniach komisji Rady Gminy, czy aktualne obwieszczenia wójta - zapraszamy na stronę BIP. Jeżeli natomiast chcą Państwo zapoznać się z historią gminy, poznać ciekawe jej zakątki, oglądnąć galerię zdjęć, przeczytać relację z uroczystości gminnych, czy przeglądnąć archiwalne gazetki ”Wieści Gminne”, odnajdziecie to na niniejszej stronie.
Pomysłodawcy projektu postawili na ludowość i sielskość. W kolorowym poziomym pasku na szczycie przewijają się na przemian źdźbła zbóż na tle zachodzącego słońca, czerwone maki i zaorane pole. Agrarną panoramę urozmaicają zdjęcia pałacu w Oleśnicy Małej i krajobraz z odbijającymi się w wodzie drzewami oraz stylizowany na odręczny - biały podpis “Witamy w gminie Oława”. W lewym górnym rogu umieszczono duży herb gminy, którego lewa krawędź wychodzi poza obszar strony. Pod względem kompozycyjnym autorzy zastosowali schemat charakterystyczny dla stron internetowych, używany przez inne gminy w Polsce.
Strona jest dwujęzyczna. Klikając w odpowiednią flagę, można wybrać wersję polską lub angielską, choć ta druga ogranicza się do kilku kategorii: danych adresowych, informacji turystycznych oraz dla inwestorów, także galerii zdjęć - a więc treści, których nie trzeba będzie często aktualizować. Polskie menu ma więcej możliwości wyboru - w tym dział aktualności, gdzie z ostatnich informacji zamieszczono relację z czerwcowej pielgrzymki na kresy, opisano uroczystość nadania imienia Szkole Podstawowej w Marcinkowicach oraz oficjalnie przywitano się po raz pierwszy z internautami.
Strona jest łatwa i intuicyjna w nawigacji, ale w wielu działach nie ma nic. Dotyczy to między innymi kategorii “Nasza gmina”, gdzie po rozwinięciu pojawia się 15 podkategorii, takich jak: położenie, insygnia, władze gminy, rada gminy, sołectwa, jednostki organizacyjne, ludność, bezpieczeństwo, budżet, prawo lokalne, historia gminy, oświata, miasta partnerskie, kultura, sport.
Strona www.gminaolawa.pl jest wciąż w trakcie budowy - o czym informuje główna odsłona - prawdopodobnie dlatego nie wprowadzono tam jeszcze wszystkich danych. Kompletne są za to wspomniane wcześniej informacje dla turystów, inwestorów i mieszkańców oraz aktualności. W części turystycznej umieszczono opisy najważniejszych zabytków gminy Oława, za które uznano pałac w Jakubowicach, Ryczyn i kompleks w Oleśnicy Małej - wszystkie teksty ilustrowane zdjęciami. W tym samym dziale zainteresowani znajdą informacje o rezerwatach przyrody w gminie Oława oraz rys historyczny.
Po kliknięciu na “nasze publikacje”, otwiera się archiwum “Wieści Gminnych” z 2009 roku. Aktywna jest także galeria ze zdjęciami, podzielonymi na dwie kategorie. W pierwszej znajdziemy 16 fotografii lotniczych gminy Oława, wykonanych przez R.M. Sołdka, w drugiej - nazwanej “Wiosna w gminie Oława” - 6 zdjęć anonimowego autora, przedstawiających głównie białe kwiatki. W osobnym dziale “Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji” widnieje zaproszenie na kurs salsy, prowadzony przez Jose Louisa Sosa Estanga, kalendarz imprez kulturalnych, zaplanowanych do końca roku, są również relacje z imprez.
Użyteczną informacją w tym dziale jest cennik wynajęcia świetlic wiejskich. Miłośnicy folkloru znajdą tu także informacje na temat zespołów ludowych “Porębiok” i “Marcinki”. Niewątpliwie dział GCKSiR jest najbardziej rozbudowany i zawiera najwięcej przydatnych informacji, choć jeszcze nie jest kompletny.
W dziale “Redakcja” znajdujemy informacje o administratorze strony. To inspektor ds. promocji gminy Joanna Szulżyk. Za dział “Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji” odpowiada Katarzyna Łuczyk. Obu paniom gratulujemy powstania strony i życzymy powodzenia w prowadzeniu, szybkiego uzupełnienia treści oraz wielu odwiedzających. Z myślą o nich warto zaprojektować rubrykę kontaktów z czytelnikami albo “księgę gości”. Internauci mogliby wówczas umieszczać swoje komentarze na temat strony i aktywności gminy.
Kryspin Matusewicz
Napisz komentarz
Komentarze