Pod koniec września ubiegłego roku Minister Obrony Narodowej wyznaczył pułkownika Artura Barańskiego na dowódcę 16. Dolnośląskiej Brygady OT. Pierwszy z planowanych trzech batalionów lekkiej piechoty, o numerze "161", będzie rozmieszczony w dwóch lokalizacjach - we Wrocławiu i w Kłodzku. Dowództwo dolnośląskiej brygady mieści się na terenie koszar wojskowych przy al. Hallera 36/38 we Wrocławiu.
O przyjęcie w szeregi "Terytorialsów" mogą się ubiegać kobiety i mężczyźni, którzy nie pełnili do tej pory żadnej formy służby wojskowej, a także rezerwiści. Aby zostać żołnierzem WOT, nie trzeba rezygnować z dotychczasowej aktywności. To służba dla tych, którzy chcą połączyć życie osobiste ze służbą wojskową. Ponadto służba w WOT umożliwia najbardziej optymalne połączenie dotychczasowej aktywności w życiu cywilnym - ze służbą wojskową. Jest to możliwe dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy. Dodatkową zaletą jest wspieranie indywidualnych predyspozycji, talentów i zainteresowań ochotników, w ramach różnorakich szkoleń. Bardzo istotne jest również to, że ochotnicy, którzy wstąpią do WOT, będą pełnili służbę w pobliżu miejsca zamieszkania.
Szkolenie żołnierzy w WOT to nauka praktycznych umiejętności, niezbędnych nie tylko na współczesnym polu walki, ale także przydatnych w codziennym życiu i pracy, jak np. udzielanie pierwszej pomocy, czy kursy operatorów maszyn. Na duże zainteresowanie służbą mają wpływ innowacyjne metody i narzędzia szkoleniowe, stosowane w WOT. Nowym podejściem jest wykorzystanie potencjału byłych żołnierzy wojsk specjalnych i funkcjonariuszy jednostek antyterrorystycznych. "Terytorialsi", marzący o zawodowej karierze wojskowej, po trzech latach służby w WOT zyskają pierwszeństwo w naborze.
Kandydat do WOT musi posiadać obywatelstwo polskie, mieć ukończone 18 lat, być zdrowy psychicznie i fizycznie. Nie może być karany i pełnić innego rodzaju służby wojskowej. Wniosek o powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej można pobrać ze strony internetowej www.terytorialsi.mil.pl. Witryna została zaprojektowana z myślą o kandydatach. Na stronie www można też ustalić adres najbliższej Wojskowej Komendy Uzupełnień, która odpowiada za procedurę naboru. Ochotnicy przechodzą jedno z dwóch rodzajów szkoleń wstępnych: dla kandydatów, którzy nie byli w wojsku (16 dni) i dla żołnierzy z rezerwy (8 dni).
Napisz komentarz
Komentarze