1. Kto może wydać decyzję o kwarantannie?
Wydaje ją państwowy, powiatowy lub graniczny inspektor sanitarny. To decyzja administracyjna. Kwarantannę nakłada się na 14 dni od dnia styczność z osobami chorymi na koronawirusa lub podejrzanymi o zakażenie.
2. Czy kwarantanna jest obowiązkowa?
Tak. Za jej złamanie grozi mandat w wysokości 5000 zł. Za ucieczkę lub oddalenie się z miejsca kwarantanny można nawet trafić do więzienia. Podstawa jest artykuł 161 par. 2 kodeksu karnego, który mówi, że kto wiedząc, iż jest dotknięty chorobą zakaźną. naraża bezpośrednio inną osobę na zarażenie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawianie wolności do roku
3. Jak przebiega kwarantanna?
Osoby zdrowe, które miały kontakt z zarażonymi, muszą się stawić w miejscu odkreślonym w decyzji. Zwykle jest to własny dom. Nie mogą wychodzić na zewnątrz, nawet z psem na spacer, do sklepu czy lekarza. Nie wolno im przyjmować gości. Jeśli osoba objęta kwarantanną ma objawy takie jak gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem, musi niezwłocznie powiadomić o tym stację epidemiologiczną.
4. Kto może kontrolować przedbieg kwarantanny?
Policja i inne służby mogą sprawdzić, czy osoba poddana kwarantannie znajduje się w miejscu, które określono z decyzji sanepidu. Nie można go samowolnie zmieniać. Funkcjonariusze muszą zapowiedzieć kontrole telefonicznie, muszą unikać bezpośredniego kontaktu, mieć środki ochrony osobistej, w tym maseczki i rękawiczki.
5. Czy ktoś pomoże w zakupach osobie skierowane na kwarantannę?
Jeśli osobie odizolowanej potrzebna jest pomoc w zakupie żywności lub środków medycznych, powinna poinformować o tym Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej lub, przez internet, samopomocowe grupy, który zawiązały się na naszym terenie, np. Oławscy Pomagacze.
6. Czy za okres kwarantanny przysługuje wynagrodzenie?
Decyzja inspektora sanitarnego stanowi podstawę do wypłaty świadczeń z tytułu choroby na ogólnych zasadach. Przez pierwsze 33 dni zasiłek wypłaca pracodawca, potem ZUS. Decyzja może być dostarczona do pracodawcy bądź do placówki ZUS po okresie kwarantanny lub izolacji.
7. Czy pracodawca może nakazać kwarantannę?
Może nakazać nieprzychodzenie do pracy z powodu zagrożenia koronawirusem. Decyzje musi wydać na piśmie, ale pracownik może ją otrzymać po powrocie do firmy. Musi być wcześniej poinformowany, najlepiej mailem. Pracodawca ma wtedy obowiązek udzielić pracownikowi pozwolenia na prace zdalną.
8. Kiedy można wnioskować do pracodawcy o pracę zdalną?
Jeśli pracownik musi opiekować się dziećmi albo boi się o zdrowie swoje i swojej rodziny. Pracodawca powinien nam wtedy umożliwić pracę zdalną, o ile pozwala na to jej charakter.
9. Czy pracodawca może nakazać pracę zdalną?
Tak. Pozwala na to ustawa o zwalczaniu koronawirusa z 20 marca 2020. Umożliwia pracodawcy kierowanie pracowników na pracę zdalną na określony czas, o ile jest to uzasadnione epidemią koronawirusa. Wystarczy polecenie służbowe.
10. Czy pracownik może odmówić przychodzenia do pracy, jeśli czuję się zagrożony epidemią koronawirusa?
Napisz komentarz
Komentarze