III obszar: wsparcie samorządów i organizacji non-profit
Żołnierze 16 DBOT wspierani przez podchorążych z Akademii Wojsk Lądowych pomagają też samorządom lokalnym. Na korzyść Ośrodków Pomocy Społecznej oraz organizacji non-profit, jak na przykład Caritas z banków żywności do tych placówek trafiło ponad 250 ton żywności. Bezpośrednio do potrzebujących żołnierze i podchorążowie AWL dostarczają paczki z żywnością, środkami higienicznymi i do dezynfekcji.
Wspieramy również Fundację Wspólnota Pokoleń w dystrybucji posiłków dla personelu medycznego (ok. 200 posiłków każdego dnia do 4 wrocławskich szpitali) oraz kombatantów ( ok. 150 adresów osób objętych wsparciem). W najbliższym czasie Fundacja poszerza swoją działalność i obejmie swoją opieką kolejne wrocławskie szpitale do których trafi ok 500 posiłków dystrybuowanych przez żołnierzy 16 DBOT.
Żołnierze 16 DBOT i AWL wspierają również jadłodajnię Caritas, jadłodajnię Brata Rafała przy parafii pw. św. Antoniego we Wrocławiu, jadłodajnia przy zgromadzeniu sióstr św. Elżbiety, Chrześcijańską Służbę Charytatywną odział dolnośląski. Do zadań żołnierzy należy m. in. pomoc wolontariuszom w wydawaniu posiłków oraz utrzymanie porządku w kolejce.
Bardzo ważną częścią działań terytorialsów jest wspieranie domów pomocy społecznej. Wsparcie obejmuje m.in. dostawy żywności i środków ochrony osobistej, kontrolę sanitarną, ewakuację medyczną personelu i pensjonariuszy, wsparcie logistyczne, pobieranie wymazów czy też przeprowadzanie wywiadów epidemiologicznych jak i dekontaminację pomieszczeń (odkażanie).
IV obszar: wsparcie Agencji Rezerw Materiałowych
W ramach operacji „Odporna Wiosna” żołnierze dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej i podchorążowie AWL wspierają też działania Agencji Rezerw Materiałowych. Począwszy od transportów z materiałami medycznymi i higienicznymi, rozmieszczenie ich w magazynach, aż po transport do szpitali, zakładów opieki zdrowotnej i urzędów wojewódzkich w całej Polsce. Kilkudziesięciu żołnierzy pracuje każdego dnia w składnicach: w Komorowie, Strzałkowie i Lublińcu. W pierwszym miesiącu operacji żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej w transportach przewieźli kilkadziesiąt ton towarów do ok. 30 miejsc dystrybucji w Polsce.
V obszar: wsparcie Policji
Wzrost liczby osób przebywających w kwarantannie oraz wprowadzane kolejne ograniczenia spowodowały potrzebę wzmocnienia wojskiem działań realizowanych przez policję. W kluczowym momencie w działania te zaangażowanych było blisko 350 żołnierzy z lubelskiej, kujawsko-pomorskiej, łódzkiej, świętokrzyskiej i dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy wspierali dolnośląskich policjantów w kontroli osób przebywających w kwarantannie (100 żołnierzy) oraz w patrolach prewencyjnych (250 żołnierzy ).
VI obszar: wsparcie Straży Granicznej (działania zakończone)
Przywrócenie kontroli w ruchu granicznym, w tym zamknięcie wielu dróg spowodowało konieczność skierowania wojska do wsparcia działań Straży Granicznej. Żołnierze WOT pomagali w organizacji przejść granicznych, dozorowaniu granicy oraz wsparciu logistycznym osób przekraczających granice. W działaniach wsparcia SG uczestniczyli żołnierze 16 DBOT, w kluczowym momencie prowadzili oni działania na 46 punktach kontrolnych oraz odcinkach patrolowania. Żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygad OT wspierali dodatkowo drogowe przejście graniczne Kudowa Słone, na którym dokonywali pomiarów temperatury podróżnych.
VII obszar: wsparcie Urzędu Lotnictwa Cywilnego
Na wniosek prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego żołnierze 16 DBOT zostali również skierowani na lotnisko we Wrocławiu. Ich działania polegały na pomiarze temperatury pasażerów oraz zbieraniu kart lokalizacyjnych. W sumie dolnośląscy terytorialsi dokonali sprawdzenia ok. 3900 podróżnych w 43 samolotach.
Wymienione wyżej obszary działań nie wyczerpują wszystkich form wsparcia prowadzonych przez żołnierzy WOT w ramach operacji „Odporna Wiosna”. Żołnierze WOT często dołączali do inicjatyw tworzenia przyłbic czy też szycia maseczek ochronnych. Zdarzały się też sytuacje wsparcia w czynnościach biurowych, czy też budowlano – wykończeniowych. Terytorialsi przygotowywali miejsca kwarantanny, wspierali harcerzy oraz PCK, zapewniali kordon sanitarny, doręczali decyzje administracyjne oraz rozklejali plakaty informacyjne. W potrzebie nie pozostawiliśmy też „braci mniejszych”. Żołnierze dostarczali żywność i słomę dla Fundacji Centaurus, największego w Europie azylu opiekującej się końmi oraz karmę dla kilku schronisk w całym kraju.
Wszystkie wymienione wyżej przykłady działań żołnierzy WOT są praktycznym wymiarem misji formacji, którą jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.
Napisz komentarz
Komentarze