Szanowni mieszkańcy,
zdajemy sobie sprawę, że lasy w pobliżu Państwa miejscowości są nieodłącznym elementem krajobrazu, miejscem relaksu ale też obiektem Państwa troski. W związku z tym, że pozostają one w naszym zarządzie, chcielibyśmy podzielić się z Państwem informacjami dotyczącymi działań jakie podjęliśmy w ostatnim czasie żeby stan sanitarny tych drzewostanów nie pogarszał się.
Od 2014 roku lasy w naszym kraju borykają się z problemem suszy i spadkiem poziomu wód gruntowych. Młode drzewa, które rosną w tych warunkach będą musiały dostosować się do obecnych realiów i dużo głębiej zapuścić korzenie. Starsze drzewa, które utraciły już możliwości elastycznego dostosowywania się do zmian poziomu wód gruntowych cierpią coraz mocniej. Szczególnie ze względu na to, że wodą o którą tak trudno muszą „dzielić” się z jemiołą, bardzo często występującą w naszych drzewostanach. Tak osłabione drzewa stają się często łakomym kąskiem dla owadów. Najgroźniejsze owady z uwagi na ekspansywność to korniki. W sprzyjających warunkach w trakcie roku potrafią wyprowadzić kilka generacji. Tam gdzie pojawiają się korniki, nie ma czasu na zwłokę, gdyż już w kwietniu owady które żerowały przez całą zimę w drzewach wylatują by po chwili zasiedlić także w pełni zdrowe drzewa. W normalnych warunkach wystarczającym działaniem jest usuwanie drzew martwych. Z uwagi na skalę osłabienia i tempo zamierania drzew w niektórych miejscach nadleśnictwo musiało zastosować nieszablonowe działania, które zapewne mogły zwrócić Państwa uwagę. Działania te polegały na intensywnym pozyskaniu drzew zasiedlonych przez owady (zamierających), a także równie intensywnym wywozie tego drewna z lasu by uniknąć rozprzestrzeniania się owadów. Takie działania w ramach cięć sanitarnych będą trwały przez cały rok, natomiast najintensywniejsze muszą być w okresie do końca kwietnia - z uwagi na cykl rozwojowy owadów.
Państwa uwagę mogą zwrócić również drzewa całkowicie suche, pozostawiane mimo prowadzonych prac pozyskaniowych. To efekt przemyślanej strategii. Z takich drzew najgroźniejsze owady już dawno wyleciały i mogą poczekać na wycięcie.
Prowadzone przez nas prace w okolicach miejscowości Bystrzyca i Wójcice ukierunkowane są przede wszystkim na bezpieczeństwo i utrzymanie możliwie dobrego stanu sanitarnego. Od 2018 roku cyklicznie usuwamy drzewa niebezpieczne znajdujące się przy drodze wojewódzkiej i powiatowej. Intensywność zmian w klimacie jest znaczna, w związku z tym i nasze działania muszą nie tylko nadążać, ale i wyprzedać, procesy zachodzące w przyrodzie. Celem nadrzędnym w obecnych warunkach jest utrzymanie ciągłości trwania lasu i utrzymanie jego stabilności. Intensywne prace prowadzone od początku roku mają te cele zagwarantować.
Reklama
Cięcie, czyli "nieszablonowe działania"
Nadleśnictwo Oława tłumaczy: - Z uwagi na skalę osłabienia i tempo zamierania drzew w niektórych miejscach nadleśnictwo musiało zastosować nieszablonowe działania, które zapewne mogły zwrócić Państwa uwagę. Działania te polegały na intensywnym pozyskaniu drzew zasiedlonych przez owady (zamierających), a także równie intensywnym wywozie tego drewna z lasu by uniknąć rozprzestrzeniania się owadów
- 30.04.2020 09:32 (aktualizacja 27.09.2023 20:46)
- Źródło: Nadleśnictwo Oława
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze