Różne rodzaje okładzin ściennych są znane ludzkości od setek lub nawet tysiącleci. W najdawniejszych czasach w niektórych kulturach stosowano tekstylne (wykonane z różnych tkanin) ozdoby ścian, na przykład w postaci grubych, wzorzystych dywanów. W Europie już wiele stuleci temu chętnie wykorzystywano różne tkaniny do ozdabiania ścian w ekskluzywnych wnętrzach pałaców oraz luksusowych rezydencjach. Rozwój technologiczny sprawił, że obecnie są dostępne przeróżne rodzaje materiałów wykorzystywanych do produkcji ściennych ozdób, najpopularniejszymi z nich są właścnie tapety ścienne. Różnorodność materiałów sprawia, że możemy wybierać wśród tapet o najróżniejszych parametrach fizycznych. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu tapety ścienne były na ogół wykonywane z mało trwałego papieru. Obecnie najczęściej kupowane są tapety wykonane z tworzyw sztucznych, tj winyl.
Trwałość tapet winylowych
Do niewątpliwych zalet nowoczesnych tapet ściennych należy ich trwałość. Tapety winylowe są bowiem bardzo odporne na wpływ światła słonecznego (odporność na promienie UV), są mało wrażliwe na ścieranie, łatwiej jest więc zachowywać je w pierwotnym stanie, a także są niewrażliwe na działanie wilgoci. Tapety winylowe mogą zatem z powodzeniem być wykorzystywane w kuchniach oraz łazienkach. Tapety wykonane z tzw. "twardego winylu" są stosowane powszechnie w wielu budynkach użyteczności publicznej, tj. pensjonaty, urzędy czy hotele. Tapety te są bowiem niezwykle trwałe, odporne na uderzenia oraz łatwe w czyszczeniu.
Jeżeli planujemy kłaść tapetę ścienną samemu, to niewątpliwie interesuje nas także kwestia sposobu ich implementacji. I tutaj mamy kolejną bardzo dobrą informację – tapety winylowe wykonane na podkładzie flizelinowym są o wiele prostsze w montażu w porównaniu z typowymi, dawniej stosowanymi tapetami papierowymi. Tapeta winylowa na flizelinie nie rozciąga się bowiem pod wpływem nałożonego kleju (co ułatwia jej równe położenie), a jednocześnie jest na tyle elastyczna, że można ją po aplikacji na ścianę miejscami lekko naciągnąć likwidując mikroszczelinki. Niewątpliwą zaletą tapet tego typu jest także łatwość ich demontażu – oczywiście zależy to także od jakości użytego kleju do tapet. Dobrej klasy klej do tapet można bez problemu zmyć wodą z płynem do mycia naczyń.
Różnorodność wzorów
Absolutną zaletą stosowania tapet dekoracyjnych jest ogromna różnorodność stylów wzornictwa. Dzięki temu możemy w łatwy sposób spersonalizować urządzane wnętrze, tak by jego wygląd odzwierciedlał nasze osobiste upodobania (tematyka dekoru, wzornictwo). Możliwości aranżacyjne z udziałem tapet ściennym w znacznym stopniu poszerzają także fototapety, czyli tapety z nadrukowanymi fotografiami. Obecnie można wykonać tapetę z dowolną fotografią w wysokiej rozdzielczości. Wybierając fototapetę, możemy wybrać dowolne zdjęcie dostępne w komerycjnych bankach zdjęć. Możemy także samodzielnie wykonać zdjęcie, które będziemy potem mogli uwidocznić na jednej ze ścian.
Oprócz niezaprzeczalnych walorów wizualnych tapet ściennych warto wspomnieć także o kilku zaletach niezwykle praktycznych. Grube tapety stanowią także dodatkową izolację termiczną oraz akustyczną pomieszczenia, pozwalają także skryć niedoskonałości ściany w postaci dołków czy niewielkich pęknięć. Miękka tapeta ścienna poprawia także akustykę zdobionego wnętrza. Szukasz niedrogiej tapety dekoracyjnej? Sprawdź ofertę w sklepie internetowym DobreTapety.pl!
Napisz komentarz
Komentarze