Po odprawie, którą otworzył 3 października o godzinie 14.00 komendant powiatowy policji w Oławie nadkomisarz Artur Dobrowolski, z oławskiej KPP wyruszyło w teren siedem zmotoryzowanych patroli - trzy- i czteroosobowych. Ujawniały przestępstwa i wykroczenia, związane z nieprzestrzeganiem ustaw o rybactwie śródlądowym i o lasach państwowych, oraz prawa wodnego i przepisów o ochronie środowiska. Zwracano też uwagę na dzikie kąpieliska. Patrolowano w powiecie drogi lokalne i polne oraz sprawdzane akweny. Skontrolowano stopnie wodne - na Odrze w Lipkach, Oławie i Ratowicach - kanały w Oławie, zbiorniki "Łacha Jelecka", "Pod dębami", "Łąki", "Matunin", "Stary Górnik", "Żółta Woda" i "Leśna Woda", oraz rzeki Oławę i Smortawę, a także starorzecze Odry koło Siedlec. Zlustrowano lasy podległe leśnictwom: Oława, Oleśnica Mała, Bystrzyca, Janików, Jelcz, Łaziszki, Chrząstawa i Miłoszyce. Niestety, ze względu na to, że poziom Odry od dnia poprzedniego podniósł się znacznie, a rzeka wystąpiła z koryta, nad wodą przebywało znacznie mniej osób niż zazwyczaj. W trakcie czterogodzinnych działań kontrolnych, zakończonych o godz. 18.30, stwierdzono 13 wykroczeń, nałożono 5 mandatów karnych. To były kary za połów na stopniu wodnym, za brak dokumentów, uprawniających do połowu, także za łowienie na trzy wędki, oraz za zaśmiecanie terenów wodnych i leśnych. Udzielono też 8 pouczeń i wylegitymowano 74 osoby.
W tegorocznej wakacyjnej akcji wzięło udział 22 funkcjonariuszy: 6 policjantów z KPP w Oławie oraz z komisariatu w Jelczu-Laskowicach, 9 strażników Straży Rybackiej Powiatu Oławskiego, po dwóch strażników Straży Gminnej, Leśnej i oławskiej Straży Miejskiej oraz jeden z Państwowej Straży Rybackiej we Wrocławiu. Wykorzystano do tych działań siedem pojazdów, w tym 2 radiowozy policyjne oraz po jednym ze Straży Miejskiej, Straży Gminnej, PSR i SSR, które przejechały łącznie blisko 600 km. W jednym z patroli był komendant Straży Leśnej Marek Kubik, który tak ocenił i skomentował tę akcję: - Te kolejne działania kontrolne, przeprowadzone w powiecie oławskim na tak dużą skalę, okazują się bardzo potrzebne. Chcemy doprowadzić do sytuacji, w której wędkarz czy osoba korzystająca z odpoczynku nad wodą lub w lesie, będą się czuli bezpiecznie. W tych patrolach nie chodzi tylko o to, aby karać jak najwięcej osób, lecz o to, aby potencjalny sprawca wykroczenia mocno się zastanowił, zanim ponownie podejmie ryzyko łamania prawa...
*Zarząd Koła Miejskiego PZW nr 16 w Oławie zaprasza swoich członków na zawody feederowe, które organizowane są 11 października. Zbiórka i zapisy do godziny 7,00, na górnym kanale Odry, naprzeciw elewatorów.
*Zarząd Koła Miejskiego PZW nr 16 w Oławie zaprasza swoich członków na zawody spławikowe, które organizowane są 18 października. Zbiórka i zapisy do godziny 7,00, na górnym kanale Odry, naprzeciw elewatorów.
*Zarząd Koła PZW nr 90 "Rzemieślnik" w Oławie zaprasza w niedzielę 18 października na zawody spławikowe "Zakończenie Sezonu". Zbiórka i zapisy w dniu zawodów, nad dolnym kanałem żeglownym w Oławie, koło śluzy - do godziny 7.00.
***
Wszyscy wędkarze mogą współtworzyć tę rubrykę, dzwoniąc pod numer telefonu +48-600-378-240.
Dyżury składkowe w oławskich kołach PZW
* Skarbnik Koła Miejskiego PZW nr 16 w Oławie przyjmuje wpłaty we wtorki i czwartki, od godz. 16.00 do 18.00, w sklepie wędkarskim koło dworca PKS. W tym samym miejscu takie sprawy członków Koła PZW nr 19 załatwia Agata Kieda.
* Skarbnik Koła PZW nr 90 "Rzemieślnik" zaprasza do codziennie w godzinach od 8.00 do 16.00, do zakładu elektromechanicznego przy ul. Kutrowskiego 15 w Oławie.
Tekst i fot.: Graro
Napisz komentarz
Komentarze