Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra już 31 stycznia, tradycyjnie w niedzielę. W tym roku pieniądze zbierane są na zakup specjalistycznego sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy, stąd m.in. hasło przewodnie zbiórki - "Finał z głową".
Tegoroczny Finał WOŚP odbędzie się w szczególnym czasie i warunkach. Ze względu na panującą sytuację, obowiązujące ograniczenia i dezorganizację naszego życia, Oławski Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przy współpracy z Urzędem Miejskim i Centrum Sztuki w Oławie zdecydował o transmisji online finałowych wydarzeń. A będzie się działo!
Przed nami intensywny dzień spotkań, rozmów, licytacji, koncertów i atrakcji.
Oławskim "sercem" orkiestrowym będzie Ośrodek Kultury (filia nr 2 Centrum Sztuki w Oławie). Tutaj, w Klubie Skrzydlatych będzie miało swoją siedzibę Studio Sztabu, a prosto ze Sceny widowiskowej odbędą się transmisje live koncertów oławskich artystów. To także stąd, 100 zarejestrowanych wolontariuszy, którzy kwestować będą w naszym mieście odbierze puszki, i także tu odbędzie się liczenie zebranych pieniędzy.
Przez całą niedzielę będziemy łączyć się ze Sztabem i na bieżąco śledzić co się dzieje w studio. W orkiestrowym "centrum dowodzenia" już teraz zapowiedzieli swoją obecność goście, od lat związani z Oławą i od wielu lat wspierających Wielką Orkiestrę.
Niewątpliwą popularnością będą cieszyć się licytacje. Jak zaznacza Estera Ryzner-Zajadlak: "Niektóre licytacje rozpoczniemy tydzień przed Finałem na profilu facebookowym WOŚP Oława a dokończymy w dniu Finału podczas transmisji na żywo". Co będzie można licytować? Lista przedmiotów jest długa, będą to m.in.: Złote serduszko, Ławeczka dobrych serc, pralka Electrolux, zabytkowy rower Wigry 3, obraz autorstwa Władysława Supersona, koszulka piłkarzy Śląska Wrocław z autografami, koszulka Ślęzy Wrocław z autografami Mistrzyń Polski w koszykówce z 2017 r., suknia ślubna, płyty z autografami („Enej”, „Cisza taka ja ta”, Anita Lipnicka, Kabaret Młodych Panów), książki („Stanisław Oślizło Droga do legendy” z autografem wieloletniego reprezentanta Polski, „Jak zorganizować własną podróż do USA?” i „Niesamowita Polska” autorstwa Karola i Aleksandry Lewandowskich), lustro, vouchery (np. dla dwóch osób na zwiedzanie firmy Autoliv łącznie z „wybuchem” poduszki powietrznej oraz lunchem, zwiedzanie firmy Electrolux z lunchem dla grupy liczącej do 15 osób, voucher na 3-miesięczny pobyt w żłobku i przedszkolu „Kolorowych skrzatów”, voucher na sesję nagraniową do Studia Nagrań Muzycznych w Centrum Sztuki w Oławie), bukiet kwiatów od kwiaciarni Lawendowej, ciasto czekoladowe od Byłej Pani Dyrektor SP 1 Zdzisławy Golańskiej, rozświetlenie choinki w 2021 roku na oławskim rynku, numer startowy "1" na Bieg Żołnierzy Wyklętych, zestawy gadżetów WOŚP-owych i miejskich. Uwaga: W dniu Finału 31 stycznia uruchamiamy specjalny, jedynie obowiązujący numer telefonu 605-474-313 przeznaczony do prowadzenia licytacji w godzinach 13.00-20.00.
W przerwach między licytacjami w Studiu Sztabu zapraszamy na koncerty! Występy muzyczne rozpoczynamy już o godz. 13:30. Jako pierwsze zaprezentuje się Śpiewające Studio Kamili Bakalarczyk w składzie: Magdalena Gawlińska, Wioletta Golonka, Ewa Marmulewicz, Dalia Kosowicka, Maja Kędziora, Alicja Gwizdalska, Paulina Kowalewska, Kinga Błaszkiewicz, Iga Bakulińska, Jakub Gołygowski, Hanna Wróblewska, Livia Bych, Hanna Słowikowska, Hanna Jurczak. Rozśpiewana reprezentacja oławskie szkoły wokalnej prowadzonej przez Kamilę Bakalarczyk-Kruk (certyfikowany pedagog wokalny, terapeuta głosu, wokalistka, która występowała m. in. z Anną Wyszkoni, zespołem "Bracia", Krzysztofem Cugowskim) przygotowała program złożony z piosenek świątecznych i rozrywkowych. W sam raz na zakończenie okresu świątecznego!
W okolicach godz. 14:45 wystąpi brzeski zespół Black Drums Icon, który sięga do rozmaitych korzeni czerpiąc zwłaszcza z kultur, gdzie muzyka wkomponowana jest w życie, rytuał, rozumienie świata. Repertuar BDI to swoista układanka wpływów muzyki afrykańskiej, bliskowschodniej i słowiańskiej, lecz nie bez domieszki „współczesności”. W skład formacji wchodzą: Teresa Ressing (muzkoterapeutka zafascynowana śpiewem białym i rodzimym folklorem – wokalistka); Piotr Cyngiel (podróżnik i miłośnik kultury Senegalu, zapalony bębniarz grający na djembe i pobierający lekcje gry bezpośrednio u czarnoskórych mistrzów tego instrumentu); Mariusz Piecuch (osoba dla której bębny stały się życiowym drogowskazem, domorosły rzeźbiarz i producent afrykańskich instrumentów perkusyjnych, grający na własnoręcznie sporządzonych bębnach dun dun); Tomasz Kafel (inspirujący się muzyką Orientu, grający na tureckiej lutni zwanej baglamą i syntezatorach); Rafał Ochociński (doświadczony basista, mający za sobą współpracę z rozmaitymi zespołami, dla którego granie z BDI stało się ciekawym muzycznym eksperymentem). Różnorodność charakterów i fascynacji poszczególnych członków zespołu przekłada się na dynamikę występów, w której żwawe i silnie energetyzujące bębnowe rytmy przeplatają się ze stonowanymi przestrzeniami medytacyjnymi.
O godz. 16:00 na scenie pojawi się Oławianin Maciej Leszko. Będąc nastolatkiem grał na gitarze, jednak bardzo szybko odkrył w sobie pasję do pisania tekstów i rapowania. Po zapisaniu tekstami kilku teczek wraz z dwoma przyjaciółmi założył zespół Trzy Światy, który skupiał się na obnażaniu iluzji i konfrontacji skrajności tego świata. Zawsze widział w muzyce szanse na rozwój i lepsze samopoznanie, jak twierdzi wszystko co do tej pory napisał odzwierciedliło się w jego życiu. Dziś świadomy mocy słów i potęgi muzyki funkcjonuje jako Dj, producent i wokalista. Jest absolwentem Szkoły Muzyki Nowoczesnej we Wrocławiu o specjalności technik realizacji dźwięku. Swoją drogę rozpoczął w 2016 roku, kiedy to na Oławskim rynku podczas finału WOŚP zagrał wraz z zespołem Trzy Światy. Dziś ma za sobą dziesiątki solowych występów w całej Polsce. Obecnie pracuje nad płytą "MiStyka", która ukaże się już w połowie tego roku. Jego twórczość możecie śledzić na fanpage Mystic Records na Facebooku.
Godzinę później, w okolicach 17:00 na scenie pojawi się WGWC – projekt Wiara Gwarancją Wyższego Celu współtworzą Aro 10P oraz KBU, raperzy zasilający szeregi oławskiego rap podziemia. Ich debiutancki materiał "O każdej porze roku'' ukazał się w grudniu 2019 roku (całość do przesłuchania na kanale YouTube/10preprezentant). Płyta jest zapisem przemyśleń na różne tematy, odzwierciedleniem wydarzeń z życia, które były zamieniane w teksty, a następnie nagrywane w studiu, tworząc zbiór odpowiednich utworów do puszczenia na słuchawkach o każdej porze roku (stąd właśnie pomysł na tytuł płyty). Podczas występu na WOŚP 2021 Arek i Kuba oprócz materiału z pierwszej płyty zaprezentują nam również dwa nowe utwory z niewydanego jeszcze, drugiego albumu WGWC 2 oraz nowej solowej płyty Aro 10P: WGWC - Nigdzie się nie wybieram (prod. Steven), Aro 10p ft 10P3jot - Robert Kubica (prod. Baldy). Jak mówią chłopaki: "Zapraszamy do sprawdzenia naszego występu i wspierania zbiórki WOŚP! IDZIEMY PO REKORD W OŁAWIE!"
O 18:15 zapraszamy na kolejny występ oławskich raperów. Elementowi na scenie towarzyszyć będzie DJ Cumz. Chłopaki z Elementu aktualnie pracują nad nowym krążkiem, a materiał na niego jest już gotowy. Jak mówi Bartek: „W środku wielkiej obłudy, chcemy dać trochę wytchnienia, zachęcając przy tym do samodzielnego myślenia. Nie bójmy się wyrażać. Na koncercie online zagramy wspólnie z DJ CUMZ. Muzyka zawsze była po to by wzbudzać emocje i mam nadzieje, że poczujecie to na własnej skórze Pamiętajmy po co jest ta cała akcja i pomagajmy cały rok, nie tylko dzisiaj! Zapraszamy!".
Ostatni występ, na zakończenie 29. Finału WOŚP, odbędzie się około godz. 19:15. Wystąpią: Anna Kamińska i Emil Smardzewski. Ania i Emil spotkali się niecałe trzy lata temu. Ona przyniosła ze sobą szczere teksty i jazzowo-folkową emocjonalność, on rockowo-popowy temperament i aranżacyjną odwagę. W niedzielny wieczór zadziorne dźwięki gitary zespolą się ze współbrzmieniem wokali zarówno w znanych utworach muzyki popularnej, jak i ich autorskiej twórczości. Zapraszamy na transmisję live z koncertów, gdzie każdy znajdzie dla siebie coś interesującego!
Tymczasem na oławskim Rynku, zgodnie z obowiązującymi przepisami, uruchomiona zostanie "strefa WOŚP". W krwiobusie będzie można oddać krew a w sklepiku zakupić orkiestrowe gadżety. Na ustawionym w południowej pierzei rynku telebimie będzie można obejrzeć wszystkie wejścia ze studia w Klubie Skrzydlatych, koncerty, a także dodatkowe materiały przygotowane przez Oławską Telewizję Kablową z minionych lat, które przywołają nasze najlepsze wspomnienia z poprzednich oławskich Finałów.
Tradycyjnie, jak w poprzednich latach, Finał i transmisja internetowa zakończy się wraz ze światełkiem do nieba w okolicach godz. 20:30.
Prosimy Was o zrozumienie, obserwujemy jak zmieniają się przepisy i w miarę możliwości będziemy działać tak, aby 29. Finał WOŚP był jeszcze piękniejszy i bezpieczniejszy niż w ubiegłych latach. Jak podkreśla Jurek Owsiak: “W czasie 29. Finału jeszcze bardziej, jeszcze głośniej i jeszcze mocniej mówimy – gramy z głową!”
Transmisja na żywo z oławskiego 29. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej w internecie będzie dostępna na oficjalnym profilu facebookowym Miasta Oława a koncerty także na profilu Centrum Sztuki w Oławie.
Tegoroczny Finał WOŚP w Oławie wspierają m.in.: Hufiec ZHP Oława, ZWiK Oława, Electrolux Zakład w Oławie, Autoliv Zakład w Oławie, Studio Reklamy "WENA", Kwiaciarnia "Lawendowa", Cukiernia Państwa Krawczyńskich, "Społem" Oława Sp. z o.o, Pizzeria "Gladiator", Pizzeria "Avanti", Pizzeria "Mikado" Gostkowice, MZEC Oława, Epicentrum Kultury.
Napisz komentarz
Komentarze