Reklama
Chcą zmian w budżecie obywatelskim. Jakich?
Lokalni Patrioci J-L przygotowali dla Was lekturę na zbliżające się święta – "kilka" słów na temat proponowanych zmian w uchwale i regulaminie Budżetu Obywatelskiego w Gminie Jelcz-Laskowice. Interpelację w tej sprawie złożyli kilka dni temu radni
Lokalnych Patriotów Weronika Kuszyk i Jacek Załubski. Poparli także inni radni, sołtysi i przewodniczący osiedli
- 03.04.2021 09:31 (aktualizacja 28.09.2023 05:05)
- Źródło: LP J-L (FB)
Co piszą:
- Interpelacja ta to głównie owoc pracy Mariusza Haasa, który przygotowując nasze propozycje zmian opierał się na obowiązujących w tym zakresie ustawach, rozporządzeniach, a także wyrokach sądów administracyjnych dotyczących BO. Przejrzał również regulaminy budżetów partycypacyjnych z prawie wszystkich miast i gmin w Polsce. Wszystkie punkty konsultowaliśmy z prawnikiem, a także z wieloma mieszkańcami naszej gminy. Także Was zapraszamy do zgłaszania uwag i wniosków.
Jak pewnie większość z Was wie, w tym roku odbędzie się piąta już edycja Budżetu Obywatelskiego w naszej gminie. Trzeba tutaj przypomnieć, że do roku 2018 (w którym to weszła w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych), nie było przepisów precyzujących sposób funkcjonowania budżetów partycypacyjnych. W naszym mieście Budżet Obywatelski pojawił się już wcześniej, głównie dzięki otwartemu na takie inicjatywy Burmistrzowi Bogdanowi Szczęśniakowi i Sekretarzowi MiG Dariusz Koprowski, który był głównym inicjatorem wprowadzenia BO.
Skąd wynika potrzeba zmian?
Niektóre z naszych propozycji mają charakter doprecyzowujący, inne dostosowują uchwałę i regulaminy do obowiązujących przepisów. Mamy też propozycje, które wynikają z doświadczeń poprzednich edycji, a także (mamy nadzieję), zainteresuje młodzież z terenu Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice. Ze wszystkimi szczegółami możecie się zapoznać na załączonych skanach, dlatego tylko krótko wspomnimy o poszczególnych punktach:
1. Proponujemy aby kształt przyszłych edycji BO (w tym m.in. podział środków na poszczególne pule), był ustalany przy współudziale przedstawicieli wszystkich sołectw i zarządów osiedli z terenu Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice. Pozwoli to na wypracowanie rozwiązań sprawiedliwych i umożliwiających równomierny rozwój także mniejszych osiedli i sołectw.
Dlaczego: obecne zasady praktycznie wykluczają możliwość realizacji projektów w mniejszych sołectwach i osiedlach.
2. Umożliwienie podawania danych zastępczych (adres zamieszkania, numer telefonu), w przypadku braku numeru PESEL oraz całkowitą rezygnację z podawania numeru PESEL na listach poparcia.
Dlaczego: obecne zapisy są niezgodne z przepisami jak również uniemożliwiają udział w BO osób będących mieszkańcami a nieposiadającymi nr PESEL. Zmiana ta będzie również istotna przy wprowadzaniu w życie propozycji z punktu 4.
3. Ograniczenie ilości osób, które muszą poprzeć zadanie lub całkowita rezygnacja z konieczności zbierania podpisów przez autora zadania.
Dlaczego: obecne zapisy są niezgodne z przepisami oraz mogą powodować ograniczenie ilości składanych projektów, które i tak podlegają głosowaniu mieszkańców.
4. Rozszerzenie kręgu mieszkańców mogących brać udział w głosowaniu (a także składaniu zadań), w ramach budżetu obywatelskiego o osoby w wieku od lat 16.
Dlaczego: obecne zapisy są niezgodne z przepisami. Pomijając przepisy prawne - włączenie młodszych mieszkańców w cały proces BO pozwoli im brać udział w kształtowaniu własnego otoczenia i tworzeniu rozwiązań, które zaspokoją także ich potrzeby.
5. Doprecyzowanie przenoszenia środków BO pomiędzy poszczególnymi pulami.
Dlaczego: doprecyzowanie zapisów regulaminu w taki sposób, aby każda złotówka przeznaczona na budżet obywatelski była wydana na zgłoszone projekty.
Piszcie co sądzicie o naszych propozycjach. Może macie też własne pomysły na usprawnienie Budżetu Obywatelskiego w Mieście i Gminie Jelcz-Laskowice? Czekamy na Wasze uwagi.
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze