Na zdjęciu wykonanym w 1948 w Rynku w Oławie widzimy chłopczyka na rowerku. Ma na imię Romek. Za nim widzimy jeden z najstarszych budynków oławskich, pod numerem 25. Tu była pierwsza apteka w mieście. Założono ją w 1659, była też jedną z najstarszy aptek w ogóle na Śląsku. Niestety, kamienica i wnętrze po drugiej wojnie zostało zniszczone - w tym lokalu była potem drogeria, również był tu klub książki i prasy "Ruch", który nazywał się "Pegaz", znajdowały się też tam mieszkania. W 1969 w budynku wybuch pożar z powodu nieszczelności instalacji kominowej. Po pożarze ówczesna władza długo nie mogła się zdecydować, co zrobić z tym budynkiem. Dopiero w 1976 roku zakończono remont i na piętrze urządzono Pałac Ślubów. Na parterze po prawej długo była Kwiaciarnia, a po lewej przez lata sklep z biżuterią i pamiątkami "Jubiler". Na parterze z tyłu był fryzjer. Swój warsztat miał tam też przez lata znany oławski stroiciel pianin Cyryl Skarżyński.
W sąsiedniej kamienice zaraz po wojnie była piekarnia, a potem do 1980 roku odbywała się tam produkcja ciastek i lodów, prowadzona przez WSS o/Oława.
Lesław Mazur autor albumu "Oława w latach 60. i 70. ubiegłego wieku na fotografiach Lesława Mazura"
PS
O ciekawych zdjęciach, jakie macie w swoich albumach rodzinnych, a którymi chcielibyście się podzielić z czytelnikami, można zawiadomić redakcję, nr. tel. 605 996 556, a my chętnie zgłosimy się po zdjęcie i informacje na jego temat.
Ocalić od zapomnienia
Od dłuższego czasu namawiamy mieszkańców Oławy, aby przekazali swoje zdjęcia i dokumenty z początków zamieszkania w Oławie do Biblioteki Publicznej w Oławie - Izba Muzealna Ziemi Oławskiej w Rynku, w ratuszu, gdzie zostaną skopiowane i - jeżeli będzie taka wola - zostaną zwrócone właścicielowi. Zdjęcia i dokumenty zostaną opisane i będą tworzyć współczesną historię miasta. Bardzo często jest tak, że rodzina nie ma pomysłu, co zrobić ze zdjęciami i jakimiś dokumentami, np. po dziadkach, więc najpierw leżą w pudełku w piwnicy, aż w końcu zostaną wyrzucone na śmietnik i giną bezpowrotnie.
Jeżeli ktoś chce przekazać swoje zdjęcia, dokumenty, a z różnych powodów sam nie może dostarczyć ich do biblioteki, można zadzwonić pod numer biblioteki 71 301 07 42, a pracownicy biblioteki zgłoszą się i odbiorą te pamiątki, które zostaną zachowane dla następnych pokoleń.
Napisz komentarz
Komentarze