Upamiętnieni dziś policjanci to: Wincenty Waldman, Jan Smółka, Franciszek Draguła, Jan Szuwart i Antoni Kamiński.
- Dzięki informacjom naszego lokalnego patrioty Tomasza Rożniatowskiego dowiedziałem się, że na tym oławskim cmentarzu znajdują się symboliczne groby policjantów, którzy za służbę ojczyźnie, jaką była dla nich II RP, i za zaangażowanie w walkę o niepodległość, zostali wywiezieni do Stanisławowa, Ostaszkowa, Kut oraz innych miejsc, a następnie wymordowani przez NKWD - mówił gospodarz uroczystości komendant powiatowy policji nadkomisarz Artur Dobrowolski. - W tamtym czasie zrodził się pomysł na symboliczne oznaczenie ich grobów specjalnym znakiem graficznym. Taką możliwość daje projekt "Ocalamy". Jestem zaszczycony, że do grona bohaterów walk powstańczych i wyzwoleńczych, żołnierzy Września 1939 roku, żołnierzy AK, pochowanych na Dolnym Śląsku, dołączyli funkcjonariusze policji, symbolicznie pochowani na naszym terenie. Mam nadzieję, że oznaczenie ich symbolicznych grobów specjalnym znakiem zachowa o nich pamięć.
Projekt "Ocalamy" rozpoczął się już w 2018 roku i ma na celu upamiętnienie 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, a przy to upamiętnienie miejsc ważnych dla Polski, oraz bohaterów walczących w powstaniach, legionistów Piłsudskiego, żołnierzy Września i wielu innych. Chodziło o ratowanie miejsc, które mogły ulec zniszczeniu, jak np. groby bohaterów, które już były przeznaczone do likwidacji.
- Były też groby pod opieką rodzin, które przechowywały tę pamięć i zaczęliśmy te mogły sygnować znakiem "Ojczyzna swojemu obrońcy" - mówił Wojciech Trębacz, naczelnik Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu. - Była też inna sytuacja. Wiedzieliśmy, że zbrodnia katyńska jest takim tragicznym wydarzeniem, które trudno będzie uhonorować w ramach tego projektu, ponieważ nie ma tutaj na Dolnym Śląsku grobów prawdziwych, mamy tylko symboliczne, ale poprzez państwa działanie, poprzez inicjatywę stowarzyszeń i policji III RP udało nam się znaleźć wyjście z tej sytuacji. Możemy zaistnieć z projektem "Ocalamy" również w stosunku do tych, którzy zginęli, lecz rodziny o nich pamiętają. A to szczególnie zaniedbana historia pamięci o policjantach, którzy stanowili potężną grupę zamordowanych przez NKWD w 1940 roku. Z ogromnym wzruszeniem chcemy choćby poprzez tę uroczystość zasygnalizować, że wspólnie ocalamy pamięć i będziemy nadal nad tym pracować.
Po części oficjalnej goście odwiedzili pięć symbolicznych grobów policjantów, złożyli wiązanki kwiatów, zapalili znicze, a od przedstawicieli rodzin wysłuchali ich historii.
Napisz komentarz
Komentarze