Projekt polegać będzie na zamontowaniu 70 budek lęgowych dla jerzyków na terenie miasta Oławy. Budki zamontowane będą na terenie firm z oławskiej strefy ekonomicznej, na blokach oławskich spółdzielni mieszkaniowych oraz na prywatnych posesjach, pod warunkiem spełnienia wymogów prawidłowego montażu w/w budek. Budki lęgowe dla jerzyków warto wieszać w połowie kwietnia. Zważywszy na termin realizacji projektu, otwory w budkach zostaną zasłonięte do kolejnego okresu godowego ptaków. Projekt skierowany jest dla mieszkańców miasta, którzy dzięki działaniom mającym na celu zwiększenie populacji jerzyków, odczują wymierne korzyści dzięki mniejszej liczby owadów występujących w Oławie. Projekt realizowany jest w programie Dolnośląskie Małe Granty ze środków budżetu zarządu Województwa Dolnośląskiego.
- Jesteśmy grupką znajomych (Łukasz Woli, Marek Drabiński, Agnieszka Mikołajek) którzy na co dzień działają na rzecz lokalnej społeczności, angażują się w wiele projektów społecznych czy ekologicznych - piszą w mediach społecznościowych organizatorzy. - Łączy nas chęć działania, dbałość o środowisko, miłość do zwierząt oraz pragnienie polepszania otoczenia, w którym żyjemy. Dlatego postanowiliśmy wziąć udział w naborze projektów w ramach małych grantów i udało się! Dzięki niemu, będziemy mogli zawiesić 70 budek lęgowych dla jerzyków na terenie Oławy. Ty też możesz mieć taką budkę.
W kolejnym poście informują: - Jak można przeczytać w wielu źródłach, pomoc dla jerzyków jest bardzo opłacalna dla ludzi. Jerzyki to ptaki owadożerne, a podstawę ich diety stanowią niewielkie owady m.in. komary, a także muchy i inne. Tam, gdzie są jerzyki, nie ma komarów! Jedna para, karmiąca młode, potrafi w ciągu doby upolować nawet 20 tysięcy komarów. Powtórzymy: w ciągu doby 20 000 komarów upolowanych przez jedną parę jerzyków!! Sąsiedztwo ich jest więc wyjątkowo skutecznym i ekologicznym sposobem pozbycia się uciążliwych owadów. Same ptaki natomiast nie sprawiają problemów „lokatorskich", są też bardzo czyste.
Napisz komentarz
Komentarze