- Generalnie mamy problem z odbiorem folii - mówił prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej Ryszard Borys. - Można starać się o dofinansowanie, ale gminy Jelcz-Laskowice i wiejska Oława się na to nie zdecydowały. W naszym powiecie zrobiła to jedynie gmina Domaniów. We wspomnianych dwóch twierdzą, że musiałyby za dużo dopłacać. Problem polega na tym, że rolnicy też płacić nie chcą, bo to są bardzo duże koszta, które łatwiej udźwignie samorząd. To jest temat ważny dla nas wszystkich. Wiele robimy dla ochrony środowiska, więc pamiętajmy też o rolnikach. Ci mniejsi sobie poradzą, ale ci więksi nie wiedzą co z tym wszystkim robić. Jako Izba chcieliśmy wymusić obowiązek odbioru na sprzedawcach, tak jak to ma miejsce np. przy środkach ochrony roślin. Worki po nawozie, siatki, osłony, sznurki, folie - to też mogłoby być odbierane, ale sprzedawcy nie mają takiego obowiązku więc tego nie robią. Innym rozwiązaniem mogłaby być np. zgoda wywożenie tych odpadów do PSZOK-u. Rolnicy chętnie by na to poszli, byłaby to dla nich korzystna opcja. No, ale póki co zgody na to też nie ma. Musimy więc działać według obecnych przepisów. Apeluję więc do samorządów, by wnioskowały o dofinansowanie, by pomóc lokalnym rolnikom.
W tym tygodniu, gmina Oława za pośrednictwem swojej strony internetowej poinformowała, że przystąpi do programu. - Niezbędnym do realizacji programu jest zebranie informacji dotyczących posiadanych przez mieszkańców gminy Oława odpadów pochodzących z działalności rolniczej tj.: folii rolniczych; siatki i sznurka do owijania balotów; opakowań po nawozach; opakowań typu Big-Bag. W związku z ogłoszonym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie naborem wniosków w ramach Programu Priorytetowego pod nazwą "Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej" Wójt gminy Oława informuje, że gmina Oława zamierza przystąpić do realizacji przedmiotowego programu.
Beneficjenci programu:
- Beneficjentami programu są jednostki samorządu terytorialnego;
- Ostateczni odbiorcy korzyści będący posiadaczami odpadów z folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej.
Cel programu:
Rozwój systemów zagospodarowania odpadów z tworzyw sztucznych z rolnictwa.
Dofinansowanie w formie dotacji do 100% kosztów kwalifikowanych przy założeniu, że gmina podpisze umowę z Wykonawcą, który odbierze odpady w cenie do 500zł/Mg,.
Niezbędnym do realizacji programu jest zebranie przez tut. Urząd informacji dotyczących posiadanych przez mieszkańców Gminy Oława odpadów pochodzących z działalności rolniczej tj.:
- folii rolniczych;
- siatki i sznurka do owijania balotów;
- opakowań po nawozach;
- opakowań typu Big-Bag
Prosimy zatem osoby zainteresowane udziałem w programie o rzetelne wypełnienie formularza inwentaryzacji odpadów, ponieważ podane ilości odpadów będą podstawą do złożenia przez gminę wniosku o dofinansowanie do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
W ramach zadania nie są realizowane koszty transportu odpadów od rolników. Rolnicy, którzy złożą wnioski we własnym zakresie zobowiązani będą do dostarczenia odpadów do miejsca wyznaczonego przez Gminę.
Przypominamy również, że rolnicy posiadający gospodarstwa rolne powyżej 75ha podlegają obowiązkowemu wpisowi do BDO, czyli Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach oraz Gospodarce Odpadami i będą zobowiązani do wygenerowania przed odbiorem odpadów karty przekazania odpadów.
Termin przyjmowania wniosków od 18 sierpnia 2021r. do 31 sierpnia 2021r.
Wypełnione wnioski należy złożyć w Urzędzie Gminy Oława, pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego 28, 55-200 Oława, na formularzach udostępnionych poniżej.
UWAGA! Zadanie na terenie Gminy Oława będzie realizowane w momencie uzyskania przez Gminę Oława dotacji ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Treść informacji w wersji pdf – kliknij tutaj
Wniosek wraz z załącznikami:
- w wersji doc – kliknij tutaj
- w wersji pdf – kliknij tutaj
Napisz komentarz
Komentarze