Działanie pomp ciepła
Pompa ciepła korzysta z w pełni odnawialnych źródeł energii i sprawdza się doskonale do ogrzewania domów, podgrzewania wody użytkowej, a nawet do chłodzenia – latem taka pompa może pełnić funkcję klimatyzatora. Pompa ciepła do działania wykorzystuje energię pobieraną z wody (np. ze zbiorników głębinowych lub wód powierzchniowych), spod powierzchni ziemi lub z powietrza. W przypadku wodnej i gruntowej pompy ciepła energia pobierana jest z dolnego źródła – np. poprzez odwierty pionowe lub kolektory poziome. Z kolei powietrzne pompy ciepła wykorzystują energię płynącą z powietrza, dlatego pompa ciepła w Gdańsku czy innych nadmorskich miejscowościach sprawdza się idealnie. Energia przetwarzana jest tu dzięki wykorzystaniu praw fizyki i elementów takich jak parownik, sprężarka, skraplacz i zawór rozprężny.
Działanie paneli fotowoltaicznych
Panele fotowoltaiczne montowane są zazwyczaj pod odpowiednim kątem na dachach budynków, dzięki czemu ich ekspozycja na działanie promieni słonecznych jest najlepsza. Ze zdobytej w ten sposób energii produkowany jest prąd stały, który następnie przekształcany jest w prąd zmienny, który zasilać może systemy grzewcze, sprzęt AGD i RTV, może on także podgrzewać wodę. Co jest niezwykle ważne w przypadku fotowoltaiki – wytwarzana za jej pomocą energia elektryczna może być zarówno zużywana na bieżąco, jak również magazynowana do późniejszego wykorzystania.
Korzyści płynące z połączenia pompy ciepła i fotowoltaiki
Jeżeli warunki temu sprzyjają, pompa ciepła może czerpać z otoczenia aż 75% energii potrzebnej do ogrzania domu lub wody. Pozostałe 25% energii dostarczane jest w postaci prądu elektrycznego, który najczęściej pochodzi z sieci, trzeba więc za niego płacić.
Można jednak jeszcze bardziej zwiększyć swoją niezależność, produkując prąd samemu, dzięki panelom fotowoltaicznym. Wytwarzana za ich pomocą energia elektryczna zasila domowe urządzenia, w tym także pompę ciepła. Dlatego warto połączyć działanie obu tych instalacji. Decydując się na połączenie paneli fotowoltaicznych oraz pompy ciepła decydujemy się jednocześnie na energooszczędny i przyjazny środowisku dom.
Co ważne, nadwyżka prądu wytworzona przez panele fotowoltaiczne może być wykorzystana w miesiącach zimowych, kiedy energii płynącej z promieni słonecznych może być mniej. Takie działania pozwalają na całkowite uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców, a tym samym rosnących cen energii elektrycznej, gazu, węgla oraz innych surowców.
Dodatkowo, zakup oraz montaż urządzeń korzystających z odnawialnych źródeł energii są dofinansowywane, dzięki czemu domowy budżet nie jest obciążony całkowitą kwotą inwestycji. Taką pomoc uzyskać można dzięki Wojewódzkim Funduszom Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a jedną z najbardziej znanych tego typu inicjatyw jest rządowy program Czyste powietrze. W ramach niego uzyskać można nawet 90% całkowitego zwrotu wszystkich kosztów. Co ciekawe, wielu instalatorów fotowoltaiki zajmuje się również instalacją pomp ciepła, dzięki czemu – korzystając z usług jednego wykonawcy, jeszcze bardziej zmniejszyć można ogólne koszty.
Mając na uwadze, jak wiele korzyści niesie za sobą łączenie instalacji czerpiących z odnawialnych źródeł energii, wcale nie dziwi fakt, że panele fotowoltaiczne oraz pompy ciepła w Olsztynie i innych miastach naszego kraju są coraz bardziej popularne. Ich połączenie jest znakomitą alternatywą dla tradycyjnych metod grzewczych, które doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nacisk kładzie się na efektywne i ekologiczne ogrzewanie domu oraz wody.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze