Czechnica to obiekt z 1910r. Niegdyś był sercem miejscowości, elektrociepłownia zatrudniała znaczącą część mieszkańców, miała funkcję miastotwórczą oraz była świątynią techniki XX wieku z wieloma innowacjami i rekordami. Ze względów ekologicznych w ciągu 2 lat elektrociepłownia Czechnice zostanie wyłączona z użytku i zastąpiona nową elektrownią zasilaną na gaz.
Pisaliśmy o tym TUTAJ: /artykul/23212,po-sasiedzku-zbuduja
i TUTAJ: /artykul/24506,taka-inwestycja-po-sasiedzku
Tym razem magazyn WhiteMAD poświęcony modzie, architekturze i wzornictwu zdradza, jak można by wykorzystać starą elektrociepłownię.
Jak pisze Adam Zys, celem pracy dyplomowej Patrycji Janiszewskiej jest adaptacja oraz modernizacja znacznej części elektrociepłowni Czechnica na obiekt związany z wodą oraz sportem. Projekt obejmuje wszechstronne poruszenie problemu: zaprojektowanie nowego budynku w miejscu przeznaczonych do wyburzenia, zaadaptowanie i renowację wartościowej konstrukcji chłodni kominowej na centrum kulturalne, projekt zagospodarowania terenu wokół kompleksu łaźni oraz propozycje nowych funkcji dla obiektów istniejących.
Autor: mgr inż. arch. Patrycja Janiszewska
Promotor: dr inż. arch. Marek Lamber
Obrona magisterska, data obrony: 22.07.2021
Praca autorstwa Patrycji Janiszewskiej została nagrodzona 3. miejscem w konkursie na przeprojektowanie elektrowni Czechnica. Poniżej uzasadnienie projektu:
- Nagrodę przyznano za spektakularne rozwiązanie łaźni publicznych jako nowego obiektu w zespole EC Czechnica. Uwagę jury zwróciła klarowna propozycja architektoniczna o silnym wyrazie formalnym, nieprzytłaczająca jednak sąsiedniej zabudowy. Doceniono atrakcyjny program funkcjonalny budynku – baseny wewnętrzne i zewnętrzne oraz pomysłową adaptację chłodni kominowej jako charakterystycznego elementu założenia. Projekt wyróżnił się sugestywnym przedstawieniem graficznym za pomocą ekstrawaganckich wizualizacji.
Cały materiał materiał źródłowy można przeczytać TUTAJ: https://www.whitemad.pl
Napisz komentarz
Komentarze