Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Cezary Przybylski podpisał z Burmistrzem Gminy Wołów, Dariuszem Chmurą umowę na dofinansowanie z funduszy unijnych wymiany oświetlenia ulicznego i drogowego na energooszczędne.
Gmina Wołów jest liderem projektu, a inwestycje zostaną przeprowadzone także w Gminie Oława, Gminie Twardogóra, Gminie Strzelin, Gminie Żmigród, Mieście i Gminie Środa Śląska, Gminie Prusice, Gminie Milicz i powiecie milickim.
- Wspieramy gminy w działaniach proekologicznych. Na inwestycję o wartości ponad 28 mln zł przekazaliśmy unijne dofinansowanie w wysokości przeszło 21 mln zł. Warto wspomnieć, że
podobnych projektów w regionie będzie łącznie aż 8, a nowoczesne ledowe latarnie pojawią się w 40 gminach z całego Dolnego Śląska – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
W ramach pozostałych projektów inwestycje zostaną przeprowadzone w gminach:
- Gmina Miejska Dzierżoniów, Gmina Bielawa, Gmina Piława Górna, Gmina Pieszyce, Gmina Niemcza,
- Gmina Lądek–Zdrój, Gmina Szczytna, Gmina Międzylesie, Gmina Bystrzyca Kłodzka, Gmina Kudowa–Zdrój, Gmina Radków, Gmina Stronie Śląskie, Gmina Miejska Kłodzko,
- Gmina Miejska Bolesławiec, Gmina i Miasto Lwówek Śląski, Gmina Miejska Zgorzelec, Gmina Miejska Duszniki-Zdrój, Gmina Miejska Lubań, Miasto i Gmina Bogatynia, Gmina Miejska Zawidów,
- Gmina Pieńsk, Gmina Węgliniec,
- Gmina Miejska Głogów, Gmina Legnica, Gmina Polkowice,
- Gmina Zębice, Gmina Ząbkowice Śląskie, Gmina Złoty Stok,
- Gmina Polanica-Zdrój, Gmina Ścinawa, Gmina Chocianów, Miasto Lubin.
- Wymiana oświetlenia ulicznego i drogowego na oprawy LED jest korzystnym rozwiązaniem, które zmniejszy zużycie energii oraz pozwoli ograniczyć koszty ponoszone na oświetlenie. Jest to również wkład w ochronę środowiska, ponieważ zastosowanie energooszczędnego oświetlenia wpływa na ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery – mówi Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.
Osiem projektów wymiany oświetlenia ulicznego i drogowego na ledowe będzie kosztowało łącznie około 180 milionów złotych. 130 milionów złotych pochodzi z funduszy unijnych będących w dyspozycji Samorządu Województwa Dolnośląskiego i jego decyzją pieniądze te zostały przekazane na ten cel.
- Oświetlenie LED w zastosowaniu drogowym oznacza jego lepszy poziom, równomierność luminacji i ograniczenie poziomu olśnienia, co zapewnia maksymalny komfort użytkownikom dróg. Nowa forma oświetlenia to efektywność energetyczna, dłuższy czas eksploatacji, mniejsza emisja ciepła i podejście ekologiczne, eliminujące substancje szkodliwe zwykłych żarówek. Wymagania aktów normatywnych oświetlenia są zatem realizowane w sposób możliwie najbardziej ekonomiczny – mówi Anna Michalska, radna Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.
Zalety oświetlenia ledowego
1. Efektywność energetyczna
Lampy ledowe to energooszczędne rozwiązanie. Straty, jakie powstają podczas przetwarzania prądu w światło są niewielkie – zużycie energii jest mniejsze nawet o 90 procent w porównaniu w innymi rodzajami oświetlenia, przy zachowaniu pełnej intensywności świecenia.
2. Żywotność
Szacuje się, że tradycyjna żarówka świeci przez około tysiąc godzin, żarówka halogenowa ok. 5 tys. godzin, a świetlówka od 8 tys. do 20 tys. godzin. Żywotność żarówki ledowej jest o wiele większa, wynosi około 50 tys. godzin, a czasami nawet jeszcze dwa razy tyle.
3. Estetyka
Żarówki ledowe są różnorodne i dają możliwość ciekawych aranżacji. Posiadają także szeroki zakres barw i współczynnik oddawania barw.
4. Bezpieczeństwo użytkowania
Oświetlenie ledowe wymaga niższego napięcia do zasilania, niż inne modele żarówek. Nie ma więc ryzyka silnego porażenia. Dodatkowo, niska jest temperatura pracy i żarówki nie nagrzewają się – nie spowodują więc pożaru czy przepalenia przewodów.
5. Ekologia
Oświetlenie ledowe powstaje w procesie „czystej produkcji”: nie wydzielają się szkodliwe substancje (jak kadm, ołów czy rtęć). Z tego też powodu żarówki tego typu nie są uznawane za odpady niebezpieczne i można je normalnie utylizować. Także oprawy ledowe są ekologiczne – można je poddać recyklingowi w 100 procentach. Zrobione są bowiem np. z aluminium, PC lub miedzi.
Napisz komentarz
Komentarze