Te zdjęcie bardzo mnie ucieszyły - mimo że znam bardzo dużo zdjęć "oławskich", nie spotkałem do tej chwili ani jednego z wywrotkami robionymi na podwoziu Stara 21 w oławskim ZNTK. Ponieważ nie mam żadnej wiedzy na temat produkcji wywrotek, napiszę to, co udało mi się znaleźć w kronice znajdującej się w oławskiej Bibliotece Koronka: 5 stycznia 1953: Rozpoczęcie seryjnej produkcji wywrotek Star W-14 w Wydziale odlewniczo-produkcyjnym ZNTK w Oławie przy ulicy K .Świerczewskiego, dziś ulicy W. Sikorskiego, do końca 1953 wyprodukowano 829 szt. W 1954 wyprodukowana 1077 wywrotek. W 1959 przeniesiono montaż wywrotek na II wydział ZNTK na ul. Dzierżonia i wyprodukowano 2099 szt. W 1961 wyprodukowano samochodów wywrotek Star W-25 2010 szt. i 197 szt. samochodów wywrotek w wersji eksportowej.
Podwozia Star 21 przyjeżdżały ze Starachowic na kołach albo na wagonach kolejowych na stację kolejową przy ul. Różanej. Po przeniesieniu montażu wywrotek na ul. Dzierżonia i wybudowaniu bocznicy, cały transport odbywał się na wahadłach kolejowych. Ja w tym czasie mieszkałem na Różanej i pamiętam te rozładunki podwozi na bocznicy kolejowej. Cały skład był podstawiany czołowo do nieistniejącej dziś rampy i wywrotki zjeżdżały po wagonach aż do rampy. Wtedy wystarczyło prawo jazdy z kategorią A, ale zawodową - wielu moich kolegów posiadając kategorię A amatorską jeździło jednak tymi wywrotkami z bocznicy do ZNTK, dorabiając sobie, bo kierowców zawodowych brakowało. Pan Michał Choptiany pracował w ZNTK na różnych stanowiskach aż do emerytury, na którą przeszedł w 1991 roku.
Lesław Mazur autor Albumu "Oława w latach 60 i 70 ubiegłego wieku na Fotografiach Lesława Mazura
PS O ciekawych zdjęciach, jakie macie w swoich albumach rodzinnych, a którymi chcielibyście się podzielić z czytelnikami, można zawiadomić redakcję, nr. tel. 605-996-556, a my chętnie zgłosimy się po zdjęcie i informacje na jego temat.
Ocalić od zapomnienia
Od dłuższego czasu namawiamy mieszkańców Oławy, aby przekazali swoje zdjęcia i dokumenty z początków zamieszkania w Oławie do Biblioteki Publicznej w Oławie - Izba Muzealna Ziemi Oławskiej w Rynku, w ratuszu, gdzie zostaną skopiowane i - jeżeli będzie taka wola - zostaną zwrócone właścicielowi. Jeżeli ktoś chce przekazać swoje zdjęcia, dokumenty, a z różnych powodów sam nie może dostarczyć ich do biblioteki, można zadzwonić pod numer biblioteki 71 301 07 42, a pracownicy biblioteki zgłoszą się
Napisz komentarz
Komentarze