- Edukacja ekologiczna w szkołach podstawowych powinna być prowadzona w sposób, który przede wszystkim będzie interesujący dla uczniów. Ogłoszony przez nas konkurs będzie dla dzieci ciekawą formą nauki, która pobudzi ich kreatywność. Poprzez udział w konkursie dzieci będą mieć możliwość do rozwijania cennych umiejętności takich jak: praca w zespole, wspólne tworzenie planu działań i realizacja założonych celów. Budowanie takich umiejętności od najmłodszych lat jest niezwykle ważne i z pewnością zaowocuje w przyszłości – mówi Marcin Krzyżanowski Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.
Organizatorem konkursu jest Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu, a jego realizatorami: Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych, Karkonoski Park Narodowy oraz Parki Narodowy Gór Stołowych.
Celem konkursu jest przede wszystkim uwrażliwienie uczniów szkół podstawowych na piękno walorów przyrodniczych Dolnego Śląska oraz zwrócenie ich uwagi na konieczność prowadzenia działań z zakresu
ochrony przyrody.
To bardzo ważne, aby młode pokolenie miało bezpośredni kontakt z naturą, z górami, lasami, jeziorami czy innymi jej formami. Nasz program kierujemy właśnie do najmłodszych Dolnoślązaków, aby po długim okresie pandemii zachęcić ich do skorzystania z bogatej oferty dolnośląskich parków. Walory przyrodnicze i krajobrazowe są niewątpliwie bogactwem Dolnego Śląska, warto z nich czerpać poprzez różnego rodzaju formy wypoczynku i rekreacji. Jedną z takich form obcowania z naturą jest nasz program edukacyjny, do skorzystania z którego szczególnie zachęcam - Piotr Karwan, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.
Uczniowie będą mieć okazję do poszerzania wiedzy na temat obszarów chronionych Dolnego Śląska ze szczególnym uwzględnieniem parków krajobrazowych i parków narodowych. Konkurs przyczyni się również do pobudzenia kreatywności i wspierania pracy w grupie.
Konkurs jest podzielony na dwie kategorie wiekowe:
-
I kategoria – klasy I - III szkół podstawowych,
-
II kategoria – klasy IV - V szkół podstawowych.
Zadaniem konkursowym dla młodszych klasy będzie stworzenie makiety przestrzennej, wykonanej z materiałów naturalnych. Będzie ona przedstawiała ścieżkę przyrodniczą opracowaną przez uczniów na podstawie wiedzy o regionie, który zamieszkują. Zadanie będzie wykonywane wspólnie przez uczniów jednej klasy. Starsi uczniowie podejmą się przygotowania przewodnika po ścieżce przyrodniczej w okolicy ich miejsca zamieszkania w formie filmu, prezentacji multimedialnej lub strony internetowej.
Nagrodami dla laureatów (klas, które zajmą najwyższe miejsca w konkursie) będą dwudniowe lub jednodniowe wyjazdy do parków narodowych lub krajobrazowych na Dolnym Śląsku i udział w zajęciach edukacyjnych. Wyjazdy będą realizowane będą w maju, czerwcu, wrześniu i październiku 2022 roku.
Zadaniem Parków Narodowych i Zespołu Parków Krajobrazowych będzie realizacja wycieczek edukacyjnych dla dzieci ze szkół podstawowych, które w ramach Konkursu zajęły najwyższe miejsca. Dzieci które wygrają rywalizację będą mogły skorzystać z bezpłatnych zajęć z zakresu edukacji ekologicznej i krajobrazowej, a także będą mogły uczestniczyć w wycieczkach na terenie Parków Narodowych i Krajobrazowych naszego województwa – mówi Piotr Śnigucki Dyrektor Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.
Formularze zgłoszeniowe można przesyłać do 11 marca 2022 roku. Termin nadsyłania prac to 4 kwietnia, ogłoszenie wyników nastąpi 15 kwietnia.
Wszystkie szczegóły, regulaminy i formularze można znaleźć na stronie Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu: https://dbp.wroclaw.dolnyslask.pl/biblioteki/wroclaw/wroclaw-wydarzenia/3669-konkurs-nasze-sciezki-przyrodnicze
Napisz komentarz
Komentarze