W zmaganiach pod patronatem Polskiego Komitetu Olimpijskiego, które 28 marca zorganizowano w Zespole Szkół im. Zjednoczonej Europy, uczestniczyły trzy szkoły ponadpodstawowe z powiatu oławskiego. Ze względu na COVID-19 w 2020 i 2021 roku imprezę zawieszono, dlatego tegoroczna edycja była podwójną - czwartą i piątą.
Rywalizowały: Zespół Szkół im. Jana Kasprowicza z Jelcza-Laskowic, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Tadeusza Kościuszki w Oławie oraz gospodarze - Zespół Szkół im. Zjednoczonej Europy w Oławie. Zdecydowano się na formułę drużynową - każdą z ekip reprezentował sześcioosobowy zespół. Gościem honorowym była Marietta Gotfryd, oławska olimpijska z Pekinu 2008.
O kwestie organizacyjne i przebieg turnieju dbali nauczyciele: Piotr Kołodziej, Przemysław Jagła i Bogdan Maciej Olejnik. Uczniów zaznajomiono z elementami, charakteryzującymi ceremoniał olimpijski, a symbolicznego otwarcia imprezy dokonała dyrektor Jadwiga Braniewska. - Życzę wam wielu sukcesów i rywalizacji przebiegającej w duchu walki fair-play - mówiła do zgromadzonych.
Głos zabrał także pomysłodawca Bogdan Maciej Olejnik. Poprosił o uczczenie minutą ciszy zmarłych oławskich dziennikarzy, którzy w swojej pracy niejednokrotnie zajmowali się sportem: Krzysztofa Trybulskiego z "Gazety Powiatowej" i Andrzeja Szczepaniaka z Oławskiej Telewizji Kablowej. Olejnik przekazał też pozdrowienia od Katarzyny Debern, olimpijki z Pekinu, sprawującej obecnie funkcję dyrektor działu kultury i edukacji olimpijskiej Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Turniej składał się z części edukacyjnej i quizu. W tzw. międzyczasie zebrani wysłuchali koncertu uczniów - Jana Matyli i Krzysztofa Karasia. Podczas części edukacyjnej odbyły się dwie prelekcje. Pierwsza dotyczyła starożytnych igrzysk olimpijskich oraz roli sportu w świecie antycznym (przygotowana i wygłoszona przez nauczyciela historii Piotra Kołodzieja), a druga - igrzysk nowożytnych i najwybitniejszych polskich olimpijczyków (przygotowana i wygłoszona przez Bogdana Macieja Olejnika). W trakcie quizu drużyny mogły wybierać pytania podzielone na trzy kategorie: łatwe - za jeden punkt, średnie - za pięć punktów i trudne - za piętnaście punktów. Po godzinie okazało się, że najwięcej poprawnych odpowiedzi udzieliła reprezentacja CKZiU, którą tworzyli Marcelina, Kinga, Michał, Mateusz, Łukasz i Szymon. Opiekunką tego zespołu była Monika Grzybowska. Drugie miejsce zajął Zespół Szkół z Jelcza-Laskowic, przegrywając zaledwie o jeden punkt. Trzecie przypadło gospodarzom z ZS im. Zjednoczonej Europy. Najlepsi otrzymali puchary, medale, dyplomy i certyfikaty, ufundowane przez Starostwo Powiatowe i Polski Komitet Olimpijski. Świetną robotę wykonali także uczniowie klasy 1A, którzy jako wolontariusze pomogli w przygotowaniu, organizacji i przeprowadzeniu zawodów.
- Cieszę się, że wielokrotnie przekładany Powiatowy Turniej Wiedzy Olimpijskiej w Oławie mógł się wreszcie odbyć - mówi Bogdan Maciej Olejnik. - Dziękuję wszystkim uczestnikom oraz instytucjom, dzięki którym można było obdarować uczestników nagrodami: Starostwu Powiatowemu w Oławie oraz Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu. Moje szczególne podziękowania kieruję na ręce pani Katarzyny Deberny z PKOL, za okazaną pomoc i wsparcie. Tegoroczny turniej był pierwszym po wprowadzeniu reformy oświatowej, dlatego zabrakło w nim reprezentantów szkół gimnazjalnych, ale mam nadzieję, że ich miejsce w kolejnych edycjach zajmą reprezentacje szkół podstawowych. To z myślą o nich planowany jest konkurs plastyczny dla uczniów klas 1-3 oraz quiz dla reprezentacji z klas 4-8. Gratuluję i dziękuję wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom, czyli koleżankom i kolegom nauczycielom za wspaniałe przygotowanie drużyn i udział. Przede wszystkim dziękuję za wprowadzenie w życie dewizy Pierrea de Coubertina, mówiącej o tym, że istotą igrzysk nie jest zwycięstwo, ale sam udział.
Napisz komentarz
Komentarze