„Coolбаба” to zespół grający szeroko pojętą muzykę rockową, którego założycielem i liderem jest Oksana Terefenko – wokalistka i aktorka, która na swoim koncie ma niezliczoną ilość występów na scenach festiwalowych i konkursowych. Jej charyzmatyczny głos i pełna ekspresji prezencja uzupełniana jest przez młodych ale doświadczonych już muzyków, którzy udzielając się w wielu innych zespołach odnosili sukcesy, a obecnie tworzą dynamiczny skład osobowości o różnym pochodzeniu etnicznym i zgoła odmiennych gustach muzycznych. Ta wybuchowa mieszanka zaowocowała debiutancką płytą o tytule Coolal6um, która wydana własnym nakładem światło dzienne ujrzała w 2018 roku. Teksty utworów pisane są w językach ukraińskim, łemkowskim i polskim, z których niektóre opierają się na poezji.
Dawid Kwiatkowski to polski piosenkarz, autor tekstów, kompozytor i osobowość telewizyjna. Karierę muzyczną zaczynał w zespole Two of Us. Wydał siedem solowych albumów studyjnych. Dwie wydane przez niego płyty dotarły na szczyt listy najchętniej kupowanych albumów w Polsce, ponadto za sprzedaż swoich albumów otrzymał jedną platynową płytę i jedną złotą. To także laureat Europejskiej Nagrody Muzycznej MTV dla najlepszego europejskiego wykonawcy i dwukrotnie dla najlepszego polskiego wykonawcy, ponadto czterech nagród Nickelodeon Kids’ Choice Award, Bursztynowego Słowika i Telekamery. Był uczestnikiem, jurorem lub gościem w kilku programach rozrywkowych i użyczył głosu drugoplanowym postaciom w filmach animowanych SpongeBob: Na suchym lądzie i Sing. Prowadzi czynnie działalność charytatywną.
Zespół Kult powstał w lutym 1982 roku w Warszawie. Jego założycielami byli wokalista (a później także saksofonista) Kazik Staszewski i basista Piotr Wieteska. Obydwaj grali wcześniej w zespole Poland, jednym z pierwszych punkowych zespołów w Polsce. Pierwszy skład uzupełnili gitarzysta Tadeusz Bagan i perkusista Darek Gierszewski. Kult zadebiutował na scenie 7 lipca 1982 roku w warszawskim klubie Remont. Już po tym koncercie doszło do pierwszej zmiany, miejsce Gierszewskiego (trafił później do Daabu) zajął Norbert Kozakiewicz. Dołączył też gitarzysta Alek Januszewski. W tym składzie Kult istniał tylko trzy miesiące. We wrześniu 1982 r., dwukrotnie wystąpił podczas pożegnalnych koncertów Brygady Kryzys w warszawskiej Rivierze. Miesiąc później odeszli Januszewski (założył Gardenię; w późniejszych czasach tworzył też okładki płyt, m.in. Aya RL czy Siekiery) i Bagan, a ich miejsce zajęli gitarzysta Piotr Morawiec i klawiszowiec Janusz Grudziński. Zresztą w pierwszych latach istnienia Kult nie grał wielu koncertów, a niemal na każdy z nich przygotowywał nowy repertuar. Powstało sporo piosenek, niektóre na fonograficzną premierę czekały wiele lat, inne w ogóle nigdy nie pojawiły się na oficjalnych fonogramach zespołu. Od samego początku antysystemowe teksty Kazika poruszały ważne problemy związane z tożsamością, wiarą czy porządkiem społecznym. Mimo upływu lat i wielu zmian, tak dzieję się do dziś.
Napisz komentarz
Komentarze