Okna energooszczędne wczoraj i dziś
Okna dopuszczone do montażu na elewacjach budynków muszą być zgodne z aktualnie obowiązującymi przepisami w zakresie izolacyjności termicznej (WT 2021). Wspomniane normy zwiększyły się w ubiegłym roku o 0,2 W/m²K w porównaniu z rokiem 2017 oraz o kilkadziesiąt procent w odniesieniu do wytycznych z lat poprzednich. Teoretycznie można zatem założyć, że niemal wszystkie okna PCV i aluminiowe, dostępne obecnie na rynku, dobrze zatrzymują ciepło. Kilka, czy kilkanaście lat temu, producenci oznaczali je jako okna energooszczędne – dziś zaś zaliczają do palety standardowych. A jak pokazuje praktyka – różnica, tym razem znacząca, tkwi w detalach i szczegółach.
Współczynnik Uw – mniej znaczy więcej!
Maksymalny współczynnik przenikania ciepła dla okien oraz drzwi balkonowych wynosi aktualnie 0,9 W/m²K. Norma dla stolarki okiennej budynków pasywnych jest jeszcze bardziej restrykcyjna – eko okna w tego typu konstrukcjach muszą charakteryzować się przenikalnością termiczną na poziomie niższym niż 0,8 W/m²K. Decydując się na tak znaczący krok, jak wymiana czy zakup przeszkleń, warto jednak myśleć przyszłościowo i pragmatycznie, a wskazania ustawodawcy traktować jako niezbędne minimum. Pamiętajmy bowiem, że im współczynnik Uw jest niższy, tym większa izolacyjność cieplna, mniejsze zapotrzebowanie na energię, a tym samym – niższe koszty ogrzewania. Inwestycja w okna energooszczędne zwróci się z dużą nawiązką!
- W OknoPlus standardem są okna do budynków niskoenergetycznych i pasywnych, których współczynniki Uw prezentują wartości niższe od tych wynikających z obowiązujących przepisów. Za przykłady mogą posłużyć okna z kolekcji Morlite czy Reveal, z termoizolacyjnością na poziomie ok. 0,7 W/m²K – mówi Jarosław Stec, ekspert marki OknoPlus.
Okna ekologiczne, czyli jakie?
Czy każde okno energooszczędne to zarazem okno ekologiczne? Niekoniecznie. Od nowoczesnego eko okna oczekuje się bowiem nie tylko niskiego współczynnika przenikania ciepła, ale także np. pozyskiwania energii z promieniowania słonecznego do wewnątrz budynku. Z tego względu, nowoczesne okna ekologiczne wyposaża się w starannie wyselekcjonowane pakiety szybowe ze szkłem o doskonałych parametrach, dzięki którym stolarka tego typu może być z powodzeniem stosowana w zeroenergetycznych budynkach pasywnych.
- Pakiety trzyszybowe ECLAZ montowane w rozwiązaniach OknoPlus, wyróżnia m.in. współczynnik przepuszczalności energii g równy 60%, współczynnik przenikania światła Lt na poziomie 77%, oraz wartość przenikania ciepła szyby na poziomie Ug = 0,5 W/m²K – wspomina Jarosław Stec, ekspert marki OknoPlus. - Taki zestaw stanowi gwarancję naturalnego doświetlenia wnętrza oraz absorpcji większej ilości ciepła pochodzącego z energii słonecznej do wewnątrz – dodaje.
Eko okna aluminiowe – materiał też ma znaczenie!
W zielonym budownictwie liczy się nie tylko to, czy konstrukcje mają odpowiednio niskie zapotrzebowanie na energię. Ważne jest także to, by powstawały na bazie przyjaznych środowisku, naturalnych lub łatwo poddających się recyklingowi materiałów. W tym ujęciu zdecydowanie najbardziej “eko” są okna aluminiowe. Do recyklingu ALU potrzeba bowiem tylko kilka procent energii, której użyto do jego produkcji. Okna ekologiczne z aluminium warto wybrać jednak nie tylko dlatego, by ukłonić się w stronę naturalnego środowiska – takie eko okna są też niezwykle eleganckie i odporne na korozję oraz negatywne działanie czynników atmosferycznych.
- Eko okna aluminiowe od OknoPlus są laureatami licznych konkursów w zakresie ekologicznego i energooszczędnego budownictwa, a także nowoczesnego wzornictwa. Projektując nasze rozwiązania dbamy bowiem o każdy, nawet najmniejszy detal – wspomina Jarosław Stec, ekspert OknoPlus.
Okna ekologiczne dopasowane do potrzeb
Eko okna do budynków energooszczędnych i pasywnych powinny być dobierane indywidualnie, biorąc pod uwagę specyfikę i założenia projektu. Dlaczego? Ponieważ nieodpowiednio dopasowane mogą w najlepszym przypadku nie osiągać maksimum wydajności, a w najgorszym przyczyniać się do strat energetycznych lub dyskomfortu termicznego. Będzie tak np. w obliczu niewłaściwie dobranego do południowej czy zachodniej elewacji pakietu szybowego. Zbyt duży poziom absorbcji ciepła przez szyby może doprowadzić do przegrzewania się wnętrza w miesiącach letnich, a następnie konieczności schładzania go i zużywania energii na działanie wentylatorów i klimatyzacji. I odwrotnie – nieodpowiednio dostosowane rozwiązania do ekspozycji północnej sprawią, że pomieszczenia będą chłodne i zacienione. Dlatego przed doborem okien warto skorzystać z pomocy profesjonalistów.
- W salonach OknoPlus najpierw poznajemy szczegóły dotyczące zagospodarowania terenu wokół budynku, rozmieszczenia poszczególnych okien względem stron świata czy oczekiwań w zakresie komfortu akustycznego, a dopiero później dobieramy okna energooszczędne na miarę potrzeb klientów – mówi Jarosław Stec, ekspert marki OknoPlus. – Nasze punkty partnerskie znajdują się w całej Polsce, a we Wrocławiu zapraszamy do salonu Okno PRIM mieszącego się przy ulicy Gospodarskiej 1 – dodaje.
***
Energooszczędne, wykonane z łatwo poddającego się recyklingowi aluminium, dopasowane do indywidualnych potrzeb eko okna PCV i aluminiowe, to inwestycja na lata. Takie okna zwracają się nie tylko w postaci niższych kosztów ogrzewania czy rachunków za energię, ale także – czystego powietrza i… sumienia.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze