Klub Gaja uratował dotychczas 60 koni przeznaczonych na rzeź, chorych lub tych, którymi właściciele nie mogli się dłużej zajmować. Wymagają one szczególnej opieki ze względu na stan zdrowia, wiek i urazy psychiczne wynikające z traumatycznych przeżyć. Dzięki akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” Klub Gaja wspiera m.in. ich utrzymanie, opiekę weterynaryjną, terapię i leczenie. Jednym z nich jest Pegaz – pierwszy uratowany koń. Jako źrebak hodowany był na mięso i miał trafić do rzeźni. 18 lat temu został wykupiony przez Klub Gaja. Teraz jestem starszym koniem. Cierpi na astmę i wymaga specjalistycznego leczenia, inhalacji, suplementacji i specjalnej paszy, a także częstszych zabiegów dentystycznych spowodowanych próchnicą i syndromem EOTRH. Z racji wieku ma też problemy kręgosłupem w odcinku lędźwiowym. Przyłączając się do akcji można pomóc koniom, którymi opiekuje się Klubu Gaja.
Zbiórka makulatury we Wrocławiu organizowana jest po raz pierwszy przez Klub Gaja we współpracy z Parkiem Handlowym Auchan Bielany oraz firmą FBSerwice, która podstawi kontener na makulaturę. Podczas otwarcia wystawy poświęconej uratowanym koniom Klub Gaja wręczy wyróżnienie dla Szkoły Podstawowej nr 10 z Psiego Pola, która brała udział w konkursie „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”. Dzięki zaangażowaniu uczniów, rodziców i pracowników udało się zebrać 1900 kg makulatury. W akcji wezmą również udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 24, którzy wspólnie namalują graffiti na kontenerze na makulaturę oraz stworzą z kartonów i gazet fruwające Pegazy.
Nauczycielka Sylwia Grzybek ze Szkoły Podstawowej nr 24 podsumowując zbiórkę makulatury w szkole powiedziała – „Jako opiekun akcji żywię nadzieję, że to był dobry początek naszej pomocy potrzebującym zwierzętom i kolejne akcje „makulatura na wagę konia” przed nami. Zachęcam młodzież i ich opiekunów z innych placówek do włączania się w podobne działania, które uwrażliwiają dzieci na potrzeby innych i pokazują jak przy odrobinie wysiłku mogą pomóc”. Akcja „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”, którą Klub Gaja prowadzi od 16 lat, przynosi wymierne korzyści nie tylko zwierzętom ale także środowisku naturalnemu. Segregując i oddając makulaturę chronimy drzewa – 1 tona makulatury to uratowane przed wycinką ok. 17 drzew. Przyczyniamy się do zmniejszenia ilości zanieczyszczeń powstających przy produkcji papieru oraz ilości energii, która jest do tego procesu potrzebna.
Więcej informacji: Jacek Bożek, Klub Gaja, tel. 603 636 554 Fot. Klub Gaja / Michał J Gadek – Pegaz i White Lady
Napisz komentarz
Komentarze