POWIAT OŁAWSKI: - Dobro powraca, a pomagając, rośniemy w siłę!
Wiemy, że pomaganie ma ogromną siłę oddziaływania! Jest też wiele przykładów, ale i sposobów na to, aby zainicjować lub włączyć się do akcji charytatywnej i wolontariatu. A świat w dobie pandemii i w okresie postpandemicznym, a zwłaszcza w czasach barbarzyńskiej wojny, rozpętanej przez putinowską Rosję na Ukrainie, wymaga od nas właśnie takich filantropijnych zachowań i czynów. Dlatego zdajemy dziś wspólnie - wszyscy Polacy - wielki, epokowy test z dobroczynności! Odmrażamy nadzieję na lepsze jutro ciepłem szlachetnych serc i wspólnie upowszechniamy modę na pomaganie! Tak, to prawda, że pomoc udzielona jednej osobie nie zmieni całego świata, ale może zmienić świat dla jednej osoby. Dlatego oprócz wykonywania naszych codziennych urzędniczych obowiązków, działamy z potrzeby serca i promujemy ideę dobroczynności.
Zależy nam, aby dobroczynne działania były odpowiedzią na potrzeby wspólnoty lokalnej i niosły za sobą realne zmiany w życiu ludzi, do których je kierujemy. Żyjemy w dziwnych i skomplikowanych czasach. Pandemia COVID-19 wstrząsnęła wszystkimi sferami naszego życia. Kryzys związany z koronawirusem był totalnym szokiem dla światowej gospodarki, w efekcie czego zarządzaliśmy powiatem w specyficznych warunkach, mierząc się z obostrzeniami. Kiedy jednak ludzkość już zaczęła adaptować się do zmian w życiu codziennym i powoli wychodzić z pandemicznej rzeczywistości, architekturę bezpieczeństwa zdemolowała niczym niesprowokowana inwazja putinowskiej Rosji na Ukrainę. Rosyjska agresja to nie tylko konflikt polityczny i militarny. To przede wszystkim niewinne ofiary wśród ludności cywilnej i tragedia osób wypędzonych z rodzinnego domu, którzy tracą dorobek całego życia. W geście przyjaźni Polska od pierwszego dnia wspiera naszych sąsiadów zza wschodniej granicy, organizując pomoc.
- Polityka dobroczynności jest dziś podstawowym elementem odpowiedzialności społecznej samorządu Powiatu Oławskiego - podkreśla starosta oławski Zdzisław Brezdeń. - Pragniemy jak najlepiej wywiązywać się z roli odpowiedzialnego społecznie członka i uczestnika społeczności lokalnej. Jesteśmy otwarci na otaczający nas zmienny świat, wrażliwi na potrzeby ludzi oraz gotowi nieść pomoc bliźnim będącym w ciężkim położeniu. My Polacy, jesteśmy ofiarnym i uczynnym narodem, co udowadniamy w najtrudniejszych momentach historii. Uczynność to nasza wspólna cecha, a pomaganie mamy zakodowane w narodowym DNA!
Nie spowolniliśmy tempa pomagania w dramatycznie trudnym czasie pandemii koronawirusa, zarazy XXI wieku. Był to nie tylko czas ograniczeń wywołanych przez COVID-19, które zmieniły o 180 stopni życie każdego z nas, ale i niepewności, lęku o życie i zdrowie nasze oraz bliskich, a także walki o utrzymanie stabilizacji finansów publicznych i budżetu powiatu. W tym czasie samorządy musiały mierzyć się z nieznanymi dotychczas wyzwaniami, spowodowanymi kolejnymi falami pandemii, które pokazały, jak istotną rolę pełnią powiaty i gminy, bo to one wraz ze służbami odpowiedzialnymi za opiekę zdrowotną, bezpieczeństwo i ratownictwo medyczne stanęły na jedynej linii obrony i walki z chorobą. Uwidoczniły także, jak silne mogą być lokalne wspólnoty w trosce i opiece nad chorymi i potrzebującymi.
- Przekazuję płynące z głębi serca podziękowania i wyrazy szacunku wszystkim ludziom Wielkiego Serca, jednostkom i instytucjom, udzielającym różnych form wsparcia w walce z pandemią, w tym za solidarność, bezinteresowność i odpowiedzialność. W szczególności dziękuję pracownikom służby zdrowia, najmocniej zaangażowanej grupie ludzi, która codziennie troszcząc się przede wszystkim o nasze zdrowie i życie, podobnie jak dziś pozostaje w gotowości do walki z potencjalnie możliwymi kolejnymi mutacjami koronawirusa - mówi starosta oławski Zdzisław Brezdeń. - W imieniu samorządu Powiatu Oławskiego pragnę podziękować naszym lokalnym bohaterom i darczyńcom za dotychczasowe wsparcie i współdziałanie w walce z pandemią.
Trudno wyobrazić sobie bardziej zasłużonego laureata w dzisiejszym świecie. Wspólnie pomagamy uchodźcom uciekającym przed wojną na Ukrainie. Wraz z jej wybuchem, na pomoc Ukraińcom ruszyli wszyscy Polacy, którzy otworzyli serca, drzwi domów i portfele. I nadal nie ustaje pomoc dla uchodźców przybywających kolejnymi falami. Dla administracji publicznej każdego szczebla, taki nagły napływ nowych mieszkańców, to szereg zadań i logistycznych wyzwań. I choć Polacy zdali egzamin z empatii, to o uchodźcach nie możemy zapominać i należy pilnie wdrożyć długofalowe działania.
Dzięki temu, że w naszym powiecie jest duża grupa osób chętnych do świadczenia pomocy, nie czekaliśmy z założonymi rękami na rozwój wypadków na Ukrainie, ale od początku pomagaliśmy uchodźcom zorganizować życie na gościnnej Ziemi Oławskiej. Pierwsi uciekinierzy pojawili się już pod koniec lutego i wszystkie samorządy bardzo aktywnie włączyły się w tę pomoc, w miarę swoich możliwości i potencjału.
Zajęcia organizowane dla najmłodszych wojennych uchodźców pozwalają choć na chwilę odwrócić ich uwagę i myśli od traumy ucieczki z kraju i wspomnień wojennych. Stąd też przygotowywane są ciekawe inicjatywy, w których biorą udział m.in. goszczące w naszym powiecie dzieci uchodźców wojennych z Ukrainy takie jak np.: Śniadanie Wielkanocne dla ukraińskich rodzin, czy Dzień dziecka w oławskim starostwie. Stąd też pomysł zorganizowania w czwartek 23 czerwca integracyjnego pikniku, który odbędzie się na boisku szkolnym przed salą sportową oławskiego "Ogólniaka".
W obecnej sytuacji, chyba jak nigdy dotąd, możemy działać zgodnie z powiedzeniem "Myśl globalnie, działaj lokalnie", wspierając uchodźców, za pośrednictwem oławskiego oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża. PCK na bieżąco monitoruje sytuację w naszym powiecie i dostosowuje swoje działania do zmiennych i dynamicznych warunków. Zebrane w wyniku akcji pieniądze wspomogą organizowaną przez samorządy pomoc skierowaną konkretnie dla osób, które w powiecie oławskim znalazły schronienie przed wojną. Pozyskane środki są przeznaczane w pierwszej kolejności m.in. na zakup żywności, materiałów opatrunkowych i zabezpieczenie innych priorytetowych potrzeb. Każda wpłata wspiera uchodźców z Ukrainy, których gościmy w powiecie oławskim! Pomóżmy więc pomagać lokalnie Ukrainie. Darowiznę można przekazać na konto:
Polski Czerwony Krzyż, Oddział Rejonowy w Oławie, ul. 11 Listopada 25/2u, 55-200 Oława, nr konta: BS Oława 57 9585 0007 0010 0010 9309 0001 z dopiskiem "Pomoc dla Ukrainy - darowizna".
Można również przekazywać darowizny rzeczowe. W tej sprawie, należy skontaktować się bezpośrednio z Oddziałem Rejonowym PCK w Oławie, telefonicznie 71 31 32 325, lub e-mailem: [email protected]. Każda forma materialnego wsparcia jest cenna, ale przydadzą się także osoby do bieżącej pomocy i wolontariusze. Mile widziane są osoby ze znajomością języka ukraińskiego.
Historia zatacza różne koła. Stale aktualne jest powiedzenie - dobro powraca, pomagajmy zatem tym, którzy tego potrzebują, sami także kiedyś możemy potrzebować pomocy... W gminach na terenie powiatu oławskiego, wydanych zostało już parę tysięcy numerów PESEL. Pod opieką samorządów, znajduje się obecnie 215 uchodźców wojennych z Ukrainy, w tym 137 dzieci. W Gminie Domaniów - 7 osób, w Gminie Jelcz-Laskowice - 107, w Oławie - 78, a w gminie Oława - 23. Powiat Oławski dysponuje dwoma punktami z 70 miejscami zakwaterowania. Pod opieką Starostwa Powiatowego w Oławie obecnie znajduje się 50 osób, (28 mieszka w oławskim Domu Dziecka, a 22 w sali gimnastycznej przy LO nr I w Oławie), są to głównie kobiety i dzieci. Większość osób z Ukrainy mieszka w prywatnych domach lub w wynajętych lokalach. Sytuacja na bieżąco się zmienia.
- Wiele spośród osób, które już przybyły do Polski, uciekając przed zawieruchą wojenną, zostanie prawdopodobnie w naszym kraju, a my jako odpowiedzialni partnerzy powinniśmy im zapewnić możliwość funkcjonowania w nowej rzeczywistości, w tym m.in. miejsce do zamieszkania, dostęp do opieki medycznej i edukacji - podkreśla starosta Zdzisław Brezdeń. - Pomaganie potrzebującym ludziom wymaga efektywnej logistyki i ogromnego wysiłku organizacyjnego. Wspólnoty lokalne są kluczową siłą państwa, jednak aby skutecznie pomagać, niezbędne są systemowe rozwiązania. W innym przypadku, w dłuższym okresie, bez wsparcia ogólnopolskiego, czy też unijnego, nie będziemy w stanie utrzymać dotychczasowego poziomu świadczonego wsparcia.
W naszym powiecie organizowana jest także międzynarodowa pomoc m.in. za pośrednictwem powiatowych szkół, np. z partnerskiej placówki w Barntrup, gdzie została przeprowadzona zbiórka najpotrzebniejszych produktów. W takich działaniach objawia się prawdziwe człowieczeństwo. Niezależnie od tego, do jakiej narodowości przynależymy, z jaką grupą identyfikujemy się - potrafimy stanąć ramię w ramię, aby wspólnie działać na rzecz pokoju i dobra oraz nieść bezinteresowne wsparcie, bo wierzymy w sens pomagania.
Międzynarodowa sytuacja sprawia, że w bankach krwi jest niezwykle trudna sytuacja. Reagujemy więc na kolejne apele Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu o pilne uzupełnienie tej bezcennej substancji. I nie tylko czynimy to publikując na stronach internetowych powiatu apele do krwiodawców o podzielenie się bezcennym darem życia - kroplą krwi. Samorząd Powiatu Oławskiego wspólnie z Miejsko-Gminnym Klubem HDK PCK w Oławie i Polskim Czerwonym Krzyżem – Oddziałem Rejonowym w Oławie zorganizował od 2020 roku już wiele akcji krwiodawstwa. Podczas przedsięwzięcia na placu przed oławskim Starostwem parkuje mobilny krwiobus.
- Udziałem w akcji i poprzez ofiarowanie swojej krwi, cząstki siebie, oddajemy przysługę osobom, które pilnie potrzebują tej drogocennej substancji. Oddając krew możemy ocalić życie choremu dziecku, ofierze wypadku lub pacjentowi na stole operacyjnym - podkreśla wicestarosta Witold Niemirowski. - Pragnę podziękować wszystkim dotychczasowym dawcom za tak cenną ofiarę i poświęcenie, a grupie wyjazdowej z wrocławskiego RCKiK za sprawne realizowanie tego przedsięwzięcia, przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności. Pamiętajmy - "łączy nas krew, która ratuje życie".
Akcje cieszą się nieustannie dużym zainteresowaniem mieszkańców. Łącznie udało się nam zebrać już kilkadziesiąt litrów krwi. Ponieważ chęć pomagania i niesienia pomocy drugiemu człowiekowi od zawsze płynie w naszej krwi, dlatego planujemy kolejne akcje poboru krwi. Najbliższa - przed oławskim Starostwem odbędzie się we wtorek 28 czerwca - zapraszamy!
- Z perspektywy czasu należy ocenić, że bezinteresowna chęć do czynienia dobra dla bliźnich, to dziś dewiza samorządu i naturalny odruch serca mieszkańców naszego powiatu - podsumowuje starosta Zdzisław Brezdeń.
Wojciech Kloczkowski (TS)
Napisz komentarz
Komentarze