Motoryzacja jednak niejedno ma imię, a dowodem tego jest coraz szersze grono wielbicieli świata samochodów tuningowanych, dlatego w 2018 roku powstała idea połączenia tych pozornie odmiennych światów, aby stworzy jedno wydarzenie, które połączy ze sobą klasykę i historię z nowoczesnością i radykalnym podejściem do modyfikacji samochodowych. W obecnym roku miasto Jelcz-Laskowice obchodzi 35-lecie uzyskania praw miejskich, a wydarzenie o nazwie "Dwa Światy" miało swoją 4 edycję, która potwierdziła, że te odmienne światy łączy przede wszystkim pasja do motoryzacji
Zlot Jelcza idea i rozwój
W głowach osób związanych z miastem Jelcz-Laskowice narodził się pomysł, by odpowiednio uhonorować markę "Jelcz" i dotrzeć do pasjonatów klasycznej motoryzacji z całej Polski. Celem wydarzenia było zaproszenie jak największej liczby posiadaczy autobusów, samochodów ciężarowych czy pożarniczych, aby ich pojazdy mogły wróci na jeden dzień do miasta z którego wyjechały w świat. Miejsko-Gminne Centrum Sportu i Rekreacji Sp. z o.o. oraz Urząd Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice podjęły się organizacji, a do współpracy zaproszono również Wojciecha Połomskiego, który pod pseudonimem W.A.P Jelcz jest autorem wielu książek i publikacji na temat Jelczańskich Zakładów Samochodowych. Wydarzenie zgromadziło 49 pojazdów z zabudowaniami stworzonymi w miejscowej fabryce, a organizatorzy przygotowali atrakcje w formie konkursów wiedzy, wernisaży fotograficznych czy projekcji historycznych filmów. Prelekcje wygłosiły osoby związane z fabryką, czy też uczestnicy legendarnego Jelcz-Rally.
Wydarzenie zyskało wiele pozytywnych opinii, co pozwoliło myśleć o organizacji kolejnych edycji. Ambitne plany w 2020 roku pokrzyżowała pandemia koronawirusa, lecz organizatorzy z powodzeniem przeprowadzili drugą edycję imprezy w formie online w internecie.
Dwa Światy na stałe wpisały się do kalendarza najważniejszych wydarzeń w Jelczu-Laskowicach. III edycja odbyła się 19 czerwca 2021 roku i po raz kolejny, tym razem już na żywo, wszyscy miłośnicy marki Jelcz mogli spotka się i podzieli swoją pasją do klasycznej motoryzacji.
IV edycja "Dwóch Światów" odbyła się 4 czerwca 2022 roku i była rekordowa pod względem liczby uczestników. Motywem przewodnim plakatu były samochody z liczbami: 4 - oznaczająca numer zlotu, 35 - rocznica nadania praw miejskich i 70 - czyli okrągłe urodziny Jelczańskich Zakładów Samochodowych. Miasto Jelcz-Laskowice znów odwiedzili miłośnicy marki Jelcz, którzy z pasją opowiadali o swoich maszynach. Ponadto odbyły się prelekcje, na których przedstawiono historię legendarnego już Jelcz-Rally organizowanego w latach 80` i 90` ubiegłego wieku, a także historie uczestników wyprawy Himalaya Expedition 2021, którzy zabrali klasykę polskiej motoryzacji w fascynującą podróż w najwyższe góry świata.
Radical 2022
Świat tuningu cechuje przede wszystkim radykalne podejście do modyfikacji samochodów seryjnych. Niskie zawieszenie, duże koło i wyróżniająca się felga, czy modyfikacje silnika i układu wydechowego - to tylko niektóre zmiany, które właściciele wprowadzają w swoich autach, aby wyróżnić się na zlotach. Wydarzenie Radical 2022, współtworzone z Gabrielem Cybulskim (Bayable), było doskonałym przedstawieniem tego świata, gdzie w jednym miejscu spotkali się właściciele modyfikowanych samochodów z całej Polski, aby pokazać to, nad czym pracowali długie miesiące czy lata. Na wydarzeniu pojawiło się sporo wyselekcjonowanych samochodów tuningowanych. Uczestnicy wjeżdżali autami na specjalnie przygotowaną scenę z najazdami, aby ich projekt był w centrum uwagi, a następnie opowiadali o modyfikacjach.
Pasja do motoryzacji
Dwa różne światy - wspólna pasja. Tradycyjnie już, w Jelczu-Laskowicach, czerwiec to czas, kiedy motoryzacja jest na pierwszym miejscu, a historia spotyka się nowatorstwem. W hołdzie tradycji i w blasku nowoczesności. Każda kolejna edycja to przecież nowy rozdział w historii zlotu, dlatego organizatorzy zachęcają do udziału i tworzenia tego wydarzenia wspólnie.
Napisz komentarz
Komentarze