Kogo dotyczy opłata drogowa?
Opłaty nałożone przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad dotyczą praktycznie każdego. Z wnoszenia opłat dotyczących dróg ekspresowych zwolnione są wyłącznie służby porządkowe i ratownicze, siły zbrojne oraz administracja tychże dróg. Aby skorzystać z płatnych odcinków, należy zatrzymać się w miejscu poboru opłat. Stawki są zależne od kilku czynników, głównym jest jednak masa pojazdów samochodowych. Warto jednak pamiętać, że opłata drogowa to termin, który nie dotyczy wyłącznie należności za przejazd autostradą. Z tym terminem można także spotkać się podczas korzystania z usług kurierskich. Jest to powszechnie stosowana dopłata, która doliczana jest do ceny przesyłek netto. Stosowana jest przede wszystkim przy współpracy biznesowej.
Stawki opłat drogowych
Praktycznie każdy przejazd autostradami obarczony jest obowiązkiem opłaty. Stawki jednak różnią się w zależności od kilku czynników. Po pierwsze, cena różni się w przypadku różnego rodzaju pojazdu i jego wagi. Inne stawki dotyczą pojazdów ciężarowych, a inne lekkich samochodów osobowych o masie nieprzekraczającej 3,5 tony czy motocykli. Drugą jest ilość przejechanych kilometrów. Istnieją także odcinki koncesyjne, czyli obsługiwane przez zewnętrzną firmę, w których wysokość opłat ustalana jest przez zarządcę. Inna sytuacja dotyczy też systemu e-toll, czyli opłat elektronicznych. Jej stawki zależne są od klasy emisji spalin, rodzaju drogi, a także zmieniają się przy maksymalnej dopuszczalnej masie całkowitej pojazdu. Choć płatne odcinki nie są typowe dla każdego kraju, wiele osób w Polsce przyzwyczaiło się do uiszczania należności w takich miejscach jak węzeł Sośnica czy węzeł Kleszczów.
Opłać przejazd w punktach poboru opłat drogowych i w inny sposób
Regulowanie opłat odbywa się na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest zakup biletu autostradowego, który pobierany jest na bramkach wjazdowych. Istnieje jednak także możliwość zapłacenia bez konieczności zatrzymywania się. Opłacić przejazd na państwowych autostradach – a właściwie istniejących odcinkach autostrad – można w systemie e-toll. Jednak nie przydaje się on w sytuacji, gdy dany odcinek drogi zarządzany przez koncesjonariuszy, czyli takich jak odcinek Kraków-Katowice czy odcinek Rusocin-Nowe Marzy. W system nie zostały też włączone pojazdy ciężarowe. Jednak osoby, które mogą z niego skorzystać, z pewnością docenią to, że należności są pobierane bezpośrednio poprzez aplikację mobilną banków. Za granicą można także skorzystać z regulacji w formie winietek okresowych. Są one bardzo wygodne. Ich cena zależy od długości okresu pobytu i tego, jakie pojazdy samochodowe mają wjechać na autostradę.
Nowoczesne możliwości opłacania przejazdu autostradą
System poboru opłat zależy od firmy zarządzającej danym odcinkiem. W przypadku dróg publicznych, ministerstwo finansów i krajowa administracja skarbowa uruchomiła wewnętrzny, nowoczesny system e-toll. Można z niego skorzystać poprzez specjalne urządzenie pokładowe oraz telefon komórkowy. Jeśli chodzi o odcinki zarządzane przez zewnętrzne firmy, sytuacja różni się w zależności od podmiotu za nie odpowiedzialnego. Nie podlegają one pod e-toll, dlatego system nie jest przydatny w takich miejscach jak węzeł Bielany Wrocławskie. Wiele osób oczekuje na projekt zmian, z którym mogłoby wyjść ministerstwo infrastruktury, czyli winiety. Jednak nowe regulacje raczej nie są brane obecnie pod uwagę. Stawka opłaty na drogach koncesyjnych jest ustalana przez poszczególne firmy. Często jednak można skorzystać z możliwości rejestracji w konkretnych programach, dzięki którym zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy nie muszą zatrzymywać się na bramkach. Wiele osób jednak wierzy, że minister finansów albo wiceminister finansów wyjdzie z nową propozycją, która znacznie uprości przejazd.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze