Na zdjęciu widzimy męża pani Teresy - Tadeusza wraz z dziećmi. Od prawej Marek, Monika, Ela i Adam. Po prawej siatka ogrodzeniowa - w tym miejscu dziś jest pawilon handlowy, a w nim sklep Żabka. Dalej po prawej pusty teren - wtedy był to polder zalewowy dla rzeki Oławy, chroniący tereny leżące na zachodzie miasta przed powodzią. Po melioracji rzeki i podniesieniu wałów powodziowych jego ranga uległa zmniejszeniu. Na początku lat dziewięćdziesiątych miasto nasadziło na tym terenie dużo drzew z zamiarem urządzanie tam parku, ale prace zostały przerwane. W głębi za rzeką po prawej widzimy kilka budynków, które dziś nie istnieją - był tam budynek mieszkalny, stolarnia, sklep z zabawkami. Jak widać na zdjęciu, ulica Strzelna była wtedy wąska i wyłożona małą kostką brukową.

Zdjęcie nr 2 - to też ul. Strzelna. Tę fotografię wykonałem w 1972 roku - stałem wtedy bliżej skrzyżowania z ulica Lipową. Po lewej widzimy dwa stare przedwojenne domy, które stoją do dziś - dalej nie ma jeszcze budynku mieszkalnego ze sklepami i punktami usługowymi na parterze. Po prawej krawędź budynku, w którym przez lata była piekarnia GS. Dalej budynek, a właściwie ściana szczytowa bez okien - tego budynku dziś nie ma, w tym miejscu jest dom ze sklepami na parterze. Ulica Strzelna była wąska, więc ją poszerzono, a ten pas pokryto asfaltem.

Zdjęcie nr 3 zrobiłem w 2022 na ulicy Strzelnej, mniej więcej w miejscu, gdzie stał autor zdjęcia nr 1. Niestety, zieleń zakrywa nowe budynki za rzeką Oława - to zdjęcie będę musiał powtórzyć późną jesienią, gdy liście z drzew opadną.
Lesław Mazur - autor Albumu "Oława w latach 60. i 70. ubiegłego wieku na fotografiach Lesława Mazura"
Napisz komentarz
Komentarze