Stosowną umowę podpisali dziś burmistrz J-L Piotr Stajszczyk oraz nadleśniczy Grzegorzem Pietruńko z Nadleśnictwa Oława.
- Przejęcie w użytkowanie wyspy to znaczący krok naprzód - informuje Urząd Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice. - Będzie można zadbać o to miejsce – czy poprzez usunięcie zbędnych krzewów, utwardzenie drogi, czy porządkowanie ruin – bez konieczności występowania każdorazowo o zgodę do Lasów Państwowych. Ucieszą się z pewnością członkowie Stowarzyszenia Lokalna Grupa Zwiadowców Historii, którzy od kilku lat sprawują pieczę nad tą historyczną kolebką Jelcza. Życzeniem burmistrza jest, aby nadal organizowali tu historyczne pikniki i rozwijali inne aktywności.
Zgody na przekazanie w użytkowanie nieruchomości pozostającej w zarządzie Nadleśnictwa Oława udzielił Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. Celem przekazania w użytkowanie nieruchomości była ochrona zabytków.
*
Położona na wyspie otoczonej starorzeczem Odry nieruchomość jest związana z historią Jelcza – Laskowic. W XIII wieku na miejscu dawnego grodziska wzniesiony został zamek obronny stanowiący początkowo własność biskupa wrocławskiego.
W następnych latach swojego istnienia stał się własnością książęcą. Był przebudowywany, niszczony i odbudowywany. Od XVII wieku stanowi ruinę. Jego historia i związane z nią legendy, to część niezwykle ciekawych dziejów regionu.
Przekazanie w użytkowanie tego terenu, to niewątpliwe szansa na jeszcze lepsze niż dotychczas zabezpieczenie wartości zabytku, przy jednoczesnym zagospodarowaniu rekreacyjnym.
Ruiny zamku i ich otoczenie, to atrakcyjne miejsce spacerów i wypoczynku mieszkańców Jelcza – Laskowic. Oprócz atrakcji przyrodniczych można tu także poznać historię regionu. Obok ruin corocznie odbywa się piknik rycerski, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Lokalna Grupa Zwiadowców Historii z Jelcza – Laskowic przy udziale Gminy i Nadleśnictwa Oława.

Napisz komentarz
Komentarze