Kodeks cywilny nie definiuje pojęcia osoby bliskiej czy członka rodziny. Nie ulega wątpliwości, że będą to małżonek, rodzice i dzieci, ale nie tylko. Sąd każdorazowo będzie badał więzi rodzinne i emocjonalne zachodzące między osobą zmarłą, a osobą dochodzącą roszczeń. Za rodzinę możemy uznać zatem nie tylko tych, z którymi łączą nas więzy krwi, ale także te osoby, które sami traktujemy jak rodzinę. Za osobę bliską może być uznane więc nie tylko rodzeństwo, kuzyn, kuzynka, wujek, ciocia, babcia, dziadek, wnuczka czy wnuczek, ale także partner pozostający w nieformalnym związku. Wszystko zależy od więzi, jaką dana osoba posiadała z osobą zmarłą.
Można więc dochodzić następujących roszczeń w związku ze śmiertelnym wypadkiem osoby bliskiej:
- roszczenie o zwrot kosztów leczenia i pogrzebu – kosztów tych może się domagać osoba, która je poniosła,
- roszczenie o zapłatę renty – może domagać się jej osoba, względem której ciążył na zmarłym ustawowy obowiązek alimentacyjny, oraz inne osoby bliskie, którym zmarły dobrowolnie i stale dostarczał środków utrzymania, jeżeli z okoliczności wynika, że wymagają tego zasady współżycia społecznego,
- roszczenie o zapłatę odszkodowania – może domagać się go członek rodziny zmarłego, jeżeli wskutek śmierci zmarłego nastąpiło znaczne pogorszenie jego sytuacji życiowej;
- roszczenie o zapłatę zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę – może się go domagać członek rodziny zmarłego.
To, do kogo skierować swoje roszczenie, zależy od danej sytuacji. Zazwyczaj roszczenie możemy kierować bezpośrednio wobec sprawcy szkody. Warto jednak sprawdzić, czy posiada on ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC). Takie ubezpieczenie jest obowiązkowe w przypadku posiadaczy pojazdów mechanicznych czy też prowadzenia gospodarstwa rolnego. Ponadto w przypadku błędu medycznego takie ubezpieczenie posiada też lekarz i szpital. Warto więc kierować swoje roszczenia do ubezpieczycieli.
Podkreślić należy, iż zazwyczaj ubezpieczyciele zaniżają wypłacane odszkodowania i zadośćuczynienia. Trzeba jednak pamiętać, iż od decyzji ubezpieczyciela poszkodowanemu przysługuje odwołanie. Jeżeli nie przyniesie ono skutku, można skierować sprawę do sądu.
Marta Malec - radca prawny
(akcja edukacyjna gazety i kancelarii prawnej)
Napisz komentarz
Komentarze