Początki zamku, klasztoru i twierdzy - dziś muzeum - sięgają X!II wieku. Wybudowana na blisko 250-metrowej skale, potężna twierdza z 50 budowlami, studnią głęboką na 152 m i murami obronnymi o długości ponad 1,5 km - robi wrażenie.
- Trafiłem na wspaniałą pogodę i miałem możliwość podziwiać przepiękne widoki na Park Narodowy Czesko-Saksońskiej Szwajcarii, dolinę rzeki Łaby i Drezno - mówi Lesław Mazur. - Ciekawostką jest to, że w tej twierdzy w latach 1704-1706 był więziony przez Augusta Mocnego, króla Polski, książę... Jakub Sobieski.
Czyli oławski trop jest, a to już dużo. Polecamy.
*
A co na to Wikipedia:
Pierwszą budowlą na terenie obecnej twierdzy był wybudowany przez Czechów w XIII wieku zamek warowny, o którym pierwsze wzmianki pisemne pochodzą z 1241 roku. W Górnołużyckim dokumencie granicznym wymieniany jest jako „lapis regis”, czyli kamień królewski. Zamek ten stanowił wtedy granicę między należącymi do Królestwa Czech Łużycami a Marchią Miśnieńską. Na początku XV wieku (1408 rok) saska dynastia panująca Wettynów przejęła go w swe posiadanie. Jednak dopiero w 1459 roku rejon ten został prawnie wcielony do Saksonii. W 1559 roku rozpoczęto przebudowę zamku na twierdzę, co trwało aż do 1731 roku. Za czasów panowania Augusta II, elektora saskiego i króla polskiego bramę wjazdową ozdobiono kartuszem z herbem I Rzeczypospolitej. Wyjątkowym elementem wyposażenia twierdzy była wielka i bogato zdobiona beczka wina o pojemności 239 hektolitrów, wykonana na zlecenie Augusta II. Beczka była ozdobiona herbem Rzeczpospolitej. Oryginał beczki wywieziono w 1819 roku, obecna jest jego kopią.
Od 1588 twierdza pełniła także rolę więzienia. Za panowania króla Augusta II Mocnego w twierdzy byli więzieni m.in. Wolf Dietrich von Beichlingen, synowie Jana Sobieskiego, Jakub i Konstanty oraz kanclerz Jan Stanisław Jabłonowski.
Napisz komentarz
Komentarze