Na pierwszym zdjęciu widzimy Dorotę Annę Adamowicz z ciocią Marią Wieczorkowską. W tle zachodnia pierzeja Rynku, a na niej cztery przedwojenne budynki (jeden zasłonięty przez ciocię), które przetrwały działania wojenne. Zwróćmy uwagę na chodnik, jaki wtedy był, z betonach płytek - wykonany na początku lat siedemdziesiątych, oraz na betonowy słup oświetleniowy. Nawierzchnia była asfaltowa.

Zdjęcie nr 2 zrobiłem w 1971 roku - to też zachodnia pierzeja Rynku. Widzimy remont nawierzchni ulicy i chodnika - w głębi stoją dwa autobusy z Jelcza, tzw. ogórki. Po prawej przed słupem oświetleniowym betonowy gazon na kwiaty, o którym często piszą internauci.
.jpg)
Na zdjęciu nr 3 ponownie widzimy Dorotę Annę Adamowicz. W tych latach często w Rynku można było spotkać fotografa z różnymi rekwizytami, na których fotografowano dzieci. W głębi widać część wschodniej pierzei Rynku. Za dziewczynką widoczna ulica Bartosza Głowackiego, budynek, w którym był Wiejski Dom Towarowy, i dalej ul. Krótka.

Zdjęcie nr 4 zrobiłem w 1971 roku - na nim budynek, który spłonął w 1967. Był był w nim Klub Ruchu, a na piętrze mieszkania. W głębi na zdjęciu ulica Krótka, widoczna jest także wieża ciśnień, a po lewej budynek, w którym był sklep z odzieżą dziecinną "Krasnoludek". Widzimy też prace związane z wykonywaniem nowej nawierzchni - można więc zobaczyć, jak wyglądał ten plac po wojnie.
.jpg)
Lesław Mazur
autor albumu "Oława w latach 60. i 70. ubiegłego wieku na fotografiach Lesława Mazura"
Napisz komentarz
Komentarze