Umowa ramowa określa warunki realizacji umów wykonawczych na dostosowanie zamówionych na podstawie umowy z listopada 2016 r. sześciu zestawów PSR-A Pilica do standardu „+” oraz dostawę kolejnych piętnastu zestawów w nowej konfiguracji. Dostawa pierwszego uzupełnionego zestawu przewidywana jest na 2024.
- System PILICA jest oparty o całkowicie polskie rozwiązania to bardzo krótki zasięg VSHORAD, który jest uzupełnieniem wielowarstwowego system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej kraju - powiedział Sebastian Chwałek, prezes zarządu PGZ S.A.
Pilica+ obejmować będzie elementy PSR-A Pilica, tj. stanowisko dowodzenia, radar krótkiego zasięgu, 6 jednostek ogniowych wraz z ciągnikami artyleryjskimi, podsystem łączności oraz zabezpieczenie logistyczne – wozy amunicyjny i pojazdy transportowe. Konfiguracja ta zostanie uzupełniona o wyrzutnie rakietowe krótkiego zasięgu i radary BYSTRA. W dalszej kolejności do systemu zostaną dołączone armaty przeciwlotnicze z amunicją programowalną oraz system przeznaczony do zwalczania bezzałogowych statków powietrznych. Pociskami rakietowymi, przewidzianymi jako efektory pierwszego wyboru, planowanymi do wykorzystywania przez wyrzutnie systemu Pilica+, są brytyjskie pociski CAMM.
Spółka "Jelcz" w ramach konsorcjum PGZ- Pilica + będzie odpowiadała za dostarczenie kilku typów podwozi dostosowanych do wymagań systemu, tak jak w przypadku zamówienia na PILICĘ.
- Już na etapie projektowania systemu Pilica, uwzględniliśmy możliwość dołączania także innych efektorów, jak na przykład armat większych kalibrów obsługujących amunicję programowalną. Nasze doświadczenie, jak i możliwość współpracy z partnerem zagranicznym pozwalają rozwijać ten perspektywiczny system, by mógł realizować zadania stawiane przed rozwiązaniami klasy VSHORAD, jak i SHORAD – powiedział Łukasz Malicki, dyrektor programu w PGZ.
Zestawy Pilica+ będą pełnić rolę podstawowych systemów przeciwlotniczych dla Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Sił Powietrznych, zaś ich zasadniczym przeznaczeniem będzie uzupełnienie stref ognia zestawów rakietowych krótkiego i średniego zasięgu na małych i bardzo małych wysokościach oraz zapewnienie osłony dla zestawów średniego zasięgu Wisła.
Za projekt po stronie polskiego przemysłu obronnego odpowiada Konsorcjum PGZ-Pilica+, w skład którego wchodzą: Polska Grupa Zbrojeniowa (lider projektu), Zakłady Mechaniczne Tarnów, PIT-Radwar, PCO, Jelcz, Mesko, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej, Wojskowe Zakłady Uzbrojenia i Wojskowe Zakłady Elektroniczne.
Napisz komentarz
Komentarze