Wczoraj w Oławie na ul. Chrobrego, kilka minut przed godziną 10:00, doszło do potrącenia rowerzystki. Kierującą samochodem osobowym marki Mercedes nie ustąpiła pierwszeństwa prawidłowo jadącej na rowerze 75- letniej mieszkance Oławy. Kierująca samochodem tj. 61- letnia mieszkanka Oławy za spowodowanie kolizji drogowej została ukarana mandatem karnym oraz punktami.
Niestety jest to kolejne groźne zdarzenie z udziałem niechronionego uczestnika ruchu drogowego w powiecie oławskim.
Tego samego dnia, około godz. 20:00 w Oławie na ul. Kilińskiego doszło do kolejnego potrącenia. Tym razem kierująca samochodem osobowym marki Suzuki, podczas wykonywania manewru skrętu w prawo w ulicę Kilińskiego z ulicy Wiejskiej, nie zachowała szczególnej ostrożności i przodem kierowanego pojazdu potrąciła pieszych tj. 55- letniego mężczyznę i 51- letnią kobietę prawidłowo przechodzących przez przejście. Na miejscu wykonano oględziny przy udziale technika kryminalistyki. Mundurowi z oławskiej jednostki prowadzą dalsze czynności w sprawie.
Kolejne, trzecie zdarzenie miało miejsce dzisiaj tj. 21 października około godz. 5:40 na ul. 11 Listopada w Oławie. Tym razem szczególnej ostrożności nie zachował rowerzysta, który wjechał rowerem na oznakowane przejście dla pieszych i zderzył się z samochodem marki Opel Meriva. 40- letni rowerzysta, mieszkaniec Oławy za swoją nieostrożna jadę został ukarany mandatem karnym.
Musimy pamiętać, że każdy kierowca dojeżdżając do oznakowanego przejścia dla pieszych, ma obowiązek zachować szczególną ostrożność. Oznacza to, że należy zwolnić i obserwować otoczenie oraz ustąpić pierwszeństwa pieszemu.
Zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim oraz omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się przed pasami celem udzielenia pierwszeństwa osobom pieszym.
Przypominamy, że piesi także mają szereg obowiązków.
Od czerwca tego roku obowiązuje nowy zapis w ustawie Prawo o ruchu drogowym, który zabrania pieszym korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych.
Apelujemy do niechronionych uczestników ruchu drogowego o używanie elementów odblaskowych, nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach. Korzystanie z odblasków kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszych i rowerzystów, dając kierowcy czas na wyminięcie lub wyhamowanie w sytuacji, gdy może dojść do zderzenia. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym należy bezwzględnie zadbać o bycie widocznym na drodze
Napisz komentarz
Komentarze