Nadmierna masa ciała – zagrożenia
Liczba osób z nadmierną masą ciała rośnie w zastraszającym tempie. Nie bez powodu otyłość nazywana jest epidemią XXI wieku. Określenie to wynika z zagrożeń i powikłań, jakie niesie ze sobą nadmiar tkanki tłuszczowej. Przyczynia się do tego siedzący tryb życia, brak regularnych treningów oraz zła dieta o wysokiej zawartości cukru i tłuszczów nasyconych. Szybkie tempo życia, nadmiar obowiązków domowych i zawodowych, przewlekły stres i brak odpowiedniej regeneracji będą pogłębiać zaburzenia zdrowotne.
Konsekwencje otyłości przekładają się nie tylko na kondycję organizmu, ale jest to dużo szerzej zakrojony problem, który dotyczy również sfery psychicznej. Spożywanie wysokokalorycznych posiłków wiąże się u osób z zaburzeniami odżywiania z rozładowaniem emocji. Kompulsywne objadanie się, ma na celu pozorną redukcję stresu, poprawę nastroju i wejście w sferę dobrostanu, wywołanego dużą porcją cukru. Osoby otyłe bardzo często unikają kontaktów społecznych, ze względu na obniżoną samoocenę. Czują się mniej atrakcyjni, niedowartościowani i wstydzą się swojego wyglądu. Wprowadzenie zmian w zakresie stylu życia oznacza dla osoby otyłej wyjście ze strefy komfortu, dlatego moment ten odwlekany jest w nieskończoność. Prowadzi to do powstawania jednostek chorobowych wywołanych nadmierną masą ciała takich jak cukrzyca typu 2, dna moczanowa, dyslipidemia oraz schorzenia układu sercowo-naczyniowego np. miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, zawały i udary. Dodatkowo obciążony zostaje układ kostno-stawowy, co daje dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa, kolan, czy stawów biodrowych.
Dieta odchudzająca – od czego zacząć?
Na powstawanie otyłości mają wpływ głównie czynniki środowiskowe, czyli nawyki żywieniowe i zwyczaje w zakresie stylu życia, jakie wynosimy z domu. Zjawisko otyłości dotyczy już najmłodszych pokoleń – dzieci i młodzieży. Warto podkreślić, że im wcześniej zdiagnozowana zostanie otyłość, tym skuteczniejsze będzie leczenie. Niestety problem w wielu przypadkach jest bagatelizowany, a interwencja w zakresie zmiany stylu życia podejmowane są zdecydowanie za późno. Należy podkreślić, że najmniejsze zmiany, które jesteśmy w stanie utrzymać, będą lepsze niż restrykcyjne postanowienia, które porzucimy, zanim zobaczymy pierwsze efekty. Może rozważyć przynajmniej na początku swojej walki z nadprogramowymi kilogramami dietę pudełkową. Codziennie przywożone, świeże i odpowiednio zbilansowane posiłki oszczędzą nam wysiłków w kuchni i liczenia kalorii. Catering dietetyczny w Łodzi, Krakowie i innych miastach to szeroka oferta diet, komponowanych pod określone jednostki chorobowe i nadwrażliwości pokarmowe.
Jak zaplanować odchudzanie?
- Usuń z diety puste kalorie.
Puste kalorie to określenie dotyczące produktów, które wykazują znikomą zawartość składników odżywczych przy stosunkowo wysokiej zawartości kalorii. Źródłem pustych kalorii będą np. słodycze, słone przekąski, słodzone napoje gazowane, alkohol.
- Ustal swoje całkowite zapotrzebowanie na energię.
Niczym odkrywczym nie będzie stwierdzenie, że tyjemy od nadmiaru kalorii w diecie. Wobec tego pierwszym krokiem będzie ustalenie, ile kalorii będzie odpowiadało naszemu aktualnemu zapotrzebowaniu. Można skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów kalorii.
- Wprowadź racjonalny deficyt kalorii.
Skoro już wiemy, ile wynosi nasza całkowita przemiana materii, należy ustalić nieznaczną korektę w postaci deficytu energetycznego. Należy podkreślić, że diety skrajnie nisko energetyczne typu dieta 1200 kcal, głodówki, czy diety sokowe nie działają na dłuższą metę i grożą powstaniem efektu jojo. W zależności od masy ciała deficyt nie powinien przekraczać 20% całkowitego zapotrzebowania na energię.
- Zadbaj o odpowiednie nawodnienie.
Uczucie pragnienia świadczy to pierwszy sygnał odwodnienia organizmu. Woda jest niezbędna do przeprowadzenia wszystkich procesów metabolicznych. Często uczucie pragnienia jest mylone z uczuciem głodu, dlatego przyjmując regularnie płyny, (najlepiej wodę mineralną) będziemy w stanie rozpoznać rzeczywisty głód od potrzeby przyjęcia płynów.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze