Zakres ubezpieczenia samochodowego OC
Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego podlegającego rejestracji w Polsce obowiązkowo musi mieć komunikacyjne OC. To ubezpieczenie, które chroni przed ponoszeniem odpowiedzialności finansowej przez kierującego pojazdem za spowodowane szkody. Jeśli wystąpi sytuacja, w której jako kierowca wyrządzisz komuś szkodę w ruchu drogowym, nie będziesz wypłacał odszkodowania z własnej kieszeni. Koszty pokryje ubezpieczyciel, z którym właściciel pojazdu podpisał umowę ubezpieczenia OC. Kalkulator online jest narzędziem, za pomocą którego wyliczysz składkę na taką ochronę.
Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, jakie są uprawnienia osób poszkodowanych w zdarzeniach drogowych w ramach OC sprawcy. Tymczasem ubezpieczenia samochodowe OC zapewniają nie tylko wypłatę odszkodowania za szkody osobowe i majątkowe, np. pokrywają koszty naprawy samochodu poszkodowanego, ale również opłacają wynajęcie auta zastępczego.
Kiedy z OC sprawcy można uzyskać samochód zastępczy?
Zarówno przy wystąpieniu szkody całkowitej, jak i częściowej, poszkodowanemu może przysługiwać prawo do samochodu zastępczego, który opłacony zostanie z OC sprawcy. Jeśli Twój pojazd zostanie uszkodzony w wypadku i będzie kwalifikował się do naprawy, to na cały jej okres należy Ci się auto zastępcze, tzn. na czas naprawy pojazdu u mechanika i oczekiwania na:
- przystąpienie do naprawy,
- przygotowanie kosztorysu,
- dostarczenie zamówionych części,
- odbiór auta.
Szkoda całkowita a auto zastępcze
Jeśli w wypadku drogowym Twoje auto zostało całkowicie zniszczone, czyli wystąpiła szkoda całkowita i to Ty jesteś poszkodowany, to także masz prawo do wynajmu auta zastępczego. Będziesz mógł korzystać z niego od dnia szkody do momentu, gdy będziesz mógł już nabyć nowy samochód.
Powinieneś mieć świadomość tego, że odpowiedzialność towarzystwa ubezpieczeniowego nie będzie kończyła się w momencie wypłaty odszkodowania. Jeśli mimo to nie możesz, z uzasadnionych przyczyn, kupić nowego auta, to firma ubezpieczeniowa wciąż będzie zobowiązana opłacać koszty wynajmu auta zastępczego.
Wszystko jednak zależy od praktyki stosowanej przez ubezpieczyciela. Na ogół do dnia wypłaty bezspornego odszkodowania przy szkodzie całkowitej pokrywane będą koszty auta zastępczego, a w uzasadnionych przypadkach nawet dłużej.
Odmowa wynajmu auta na cały okres naprawy
Może się zdarzyć, że ubezpieczyciel, u którego sprawca wypadku ma wykupione OC komunikacyjne, odmówi Ci wynajmu auta zastępczego na cały okres, w którym zostałeś pozbawiony możliwości korzystania ze swojego samochodu. Nie jest to jednak równoznaczne z tym że na własną rękę musisz pokryć koszty brakujących dni wynajmu zastępczego pojazdu.
Powinieneś wtedy wypożyczyć auto, pokryć koszty z własnej kieszeni, ale następnie zgłosić się do towarzystwa, by rozliczyć przedstawione faktury. Musisz wiedzieć, że przy wypożyczaniu auta powinieneś wybrać pojazd tej samej lub niższej klasy, niż sam posiadasz. W przeciwnym wypadku firma ubezpieczeniowa będzie miała prawo odmówić Ci pokrycia pełnej kwoty za wynajęcie auta zastępczego.
Czy każdy poszkodowany skorzysta z samochodu zastępczego z OC sprawcy?
Jeszcze do niedawna nie było wcale pewne, że ubezpieczyciel pokryje koszty wynajmu auta zastępczego przy uszkodzeniu samochodów wykorzystywanych przez poszkodowanych do celów prywatnych, nie zaś do celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jednak zmieniło się to wraz z orzeczeniem wydanym przez Sąd Najwyższy z 17 listopada 2011 roku.
SN orzekł, że odpowiedzialność ubezpieczyciela z tytułu umowy OC za uszkodzenie albo zniszczenie pojazdu niesłużącego do prowadzenia działalności gospodarczej obejmuje celowe i ekonomicznie uzasadnione wydatki na wynajem samochodu zastępczego. Nie jest ona uzależniona od tego, że poszkodowany nie może korzystać z komunikacji zbiorowej.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze