Co przemawia za kupnem telefonu używanego?
Jeszcze kilka lat temu popularnością niezmiernie większą cieszyły się telefony z rynku pierwotnego, dostępne m.in. u operatorów, np. w Play na kartę. Obecnie jednak w Oławie i innych polskich miastach obserwujemy istotny wzrost zainteresowania smartfonami z drugiej ręki. Dlaczego na to rozwiązanie stawia coraz więcej osób? Co przemawia za kupnem używanego urządzenia?
Niższe ceny – pierwszy i najważniejszy czynnik. Używany telefon zawsze będzie tańszy od takiego samego, lecz nowego modelu. Z tego powodu na smartfony z rynku wtórnego decydują się osoby chcące zaoszczędzić lub po prostu znajdujące się w trudniejszej sytuacji finansowej. Ważna jest też możliwość kupna nawet najnowszych modeli. W przeszłości modele używane znacząco odstawały od najnowszych na rynku urządzeń, ale obecnie proces wymiany sprzętu mobilnego znacząco przyspieszył. W związku z tym, jeśli dobrze poszukasz, możesz kupić taniej egzemplarz używany przez zaledwie kilka miesięcy, a więc prawie jak nowy. Przykładowo, nowy telefon do 2000 zł po roku użytkowania będzie kosztował 1500 zł.
We współczesnym świecie nie można zapomnieć o wartościach ekologicznych, które stają się ważniejsze dla coraz liczniejszych grup ludzi. W takiej sytuacji wybór używanego urządzenia powiązany jest bezpośrednio z troską o środowisko i brakiem chęci wpisywania się w pędzący nurt konsumpcjonizmu.
Kupno używanego telefonu w Oławie – ryzyko i zagrożenia
Argumentów, które przekonują do kupna używanego smartfona, jest wiele, ale nie możesz zapomnieć o czyhających na Ciebie zagrożeniach. O czym mowa?
- Ryzyko istnienia wad ukrytych – kupując używany sprzęt, upewnij się, że urządzenie jest w pełni sprawne, poproś o pełną dokumentację historii napraw.
- Nieuczciwi sprzedawcy – przed zakupem upewnij się, że trafiłeś na uczciwą osobę, która nic przed Tobą nie zataja lub czy nie chce sprzedać Ci telefonu z kradzieży.
- Brak gwarancji – jeden z głównych minusów kupna smartfona z rynku wtórnego. W przypadku awarii nie z Twojej winy nie możesz liczyć na pomoc producenta.
- Słaba bateria – problem dosyć częsty. Im dłużej korzysta się z telefonu, tym mniej wydajna staje się bateria.
Dla wielu osób wadą są także ślady użytkowania. Licz się z tym, że używany telefon nie będzie tak estetyczny, jak ten prosto z salonu. Problem nie jest w tej kwestii jednak tak wielki jak kiedyś, bo obecnie wiele osób zabezpiecza ekran folią lub szkłem i kupuje etui.
Podsumowanie
Zalety przedstawione w pierwszym podtytule brzmią zachęcająco, ale co z zagrożeniami i ryzykiem? Warto kupić telefon używany czy lepiej zrezygnować z tego pomysłu? Wiele zależy tu od Twoich potrzeb. Jeśli chcesz zaoszczędzić, zadbać o środowisko i nie są Ci straszne lekkie rysy na ekranie czy obudowie, rozważ zakup smartfona z rynku wtórnego. Z innymi zagrożeniami także można sobie poradzić – wystarczy zachować ostrożność, dowiedzieć się, jakie informacje zweryfikować i podjąć decyzję na chłodno. Jeśli jednak rezygnujesz z używanego urządzenia i decydujesz się na kupno nowego telefonu w Oławie, sprawdź oferty u Twojego obecnego operatora, np. tego, o którego masz wykupiony internet światłowód albo telewizję kablową.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze