Ponieważ podstawa do wyliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne może być, co miesiąc inna, przedsiębiorcy są zobligowani przesłać, co miesiąc do ZUS deklaracje rozliczeniowe.
- Od tego roku składanie deklaracji DRA jest obowiązkowe również dla tych przedsiębiorców, u których deklaracje rozliczeniowe z miesiąca na miesiąc będą takie same – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Pomimo tego, że nowe przepisy obowiązują już od 10 miesięcy bardzo duża ilość płatników nie składa do nas tych dokumentów a to może skutkować karą w wysokości 5000 zł – przestrzega.
Rzeczniczka wyjaśnia, że ostateczne rozliczenie rocznej składki na ubezpieczenie zdrowotne nastąpi w deklaracji rozliczeniowej za m-c kwiecień 2023. Wówczas ustalona zostanie różnica między roczną składką na ubezpieczenie zdrowotne a sumą składek na ubezpieczenie zdrowotne za poszczególne miesiące roku kalendarzowego albo roku składkowego (w zależności od formy opodatkowania). Jeśli z obliczeń wyniknie nadpłata, to przedsiębiorca będzie mógł wnioskować o zwrot nadmiarowej wpłaty na swoje konto bankowe. Do ustalenia poprawnego salda konta przez ZUS niezbędne są miesięczne deklaracje rozliczeniowe.
Według danych ZUS, nadal bardzo duża ilość płatników nie składa od 1 stycznia tego roku dokumentów rozliczeniowych DRA, bo nie wiedzą lub zapomnieli o tym, że nie są z tego obowiązku zwolnieni.
- Wynika to z pewnością z tego, że przedsiębiorcy do końca ubiegłego roku byli zwolnienia z comiesięcznego składania deklaracji rozliczeniowych, dlatego teraz o tym zapominają - mówi Iwona Kowalska-Matis. – My wprawdzie wysyłamy do firm informacje o braku rozliczeń, ale nadal wielu przedsiębiorców się z tego obowiązku nie wywiązuje - dodaje.
29 października 2021 r. „Polski Ład” wprowadził zmiany dotyczące rozliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne. To oznacza obowiązek comiesięcznego składania dokumentów rozliczeniowych.
Rzeczniczka przypomina, że od stycznia 2022 r. osoby prowadzące działalność gospodarczą, opłacające składki na własne ubezpieczenia lub osoby w nimi współpracujące mają obowiązek comiesięcznego przekazywania dokumentów rozliczeniowych do ZUS.
- Zwolnieni z tego obowiązku są tylko duchowni, osoby składające dokumenty za nianie – wyjaśnia Kowalska-Matis.
Comiesięcznych deklaracji rozliczeniowych nie musi też składać osoby, które podlegają dobrowolnie ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu na podstawie art. 7 ustawy o sus. Dla płatnika, który nie przekaże dokumentów za dany miesiąc utworzony będzie automatycznie wymiar składek z urzędu, co może skutkować błędnym rozliczeniem.
Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wysyła do płatnika zawiadomienie o braku dokumentów za dany miesiąc.
Napisz komentarz
Komentarze