Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Aktywów Państwowych z dnia 2 listopada 2022 r. w sprawie ilości paliwa stałego dla jednego gospodarstwa domowego w ramach zakupu preferencyjnego, dostępna będzie następująca ilość węgla:
- 1500 kg - do dnia 31 grudnia 2022 r.
- 1500 kg - od dnia 1 stycznia 2023 r. do 30 kwietnia 2023 r.
Do zakupu preferencyjnego uprawiona jest osoba fizyczna w gospodarstwie domowym zlokalizowanym w Gminie Jelcz-Laskowice, która spełnia warunki uprawniające do otrzymania dodatku węglowego.
Wniosek można dostarczyć: osobiście do Urzędu Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice, przesłać drogą pocztową na adres Urzędu Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice, ul. Witosa 24, 55-220 Jelcz-Laskowice, złożyć za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2022r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Wówczas wniosek o zakup opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym.
Złożenie wniosku nie jest jednoznaczne z możliwością zakupu węgla w preferencyjnej cenie. Wszelkie informacje dotyczące powyższej sprawy będą zamieszczane na bieżąco na stronie urzędu www.jelcz-laskowice.pl, w zakładce "aktualności". Pytania można kierować pod nr tel. 71 381 71 37. Wnioski do pobrania również na stronie urzędu, w Biuletynie Informacji Publicznej, w zakładce "zakup preferencyjnego paliwa stałego dla gospodarstw domowych" lub w siedzibie urzędu.
***
Przypominamy, że 13 października grupa radnych Prawa i Sprawiedliwości złożyła w Urzędzie Miasta i Gminy wniosek do burmistrza o stworzenie "samorządowego składu opału w trybie natychmiastowym". Pismo opublikował wówczas w sieci wiceprzewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Skrzydłowski. Oprócz niego podpisali się: Wawrzyniec Wlazło, Julian Kozłowski, Tomasz Rygielski i Łukasz Dudkowski: - W związku z obecnie panującym na świecie kryzysem energetycznym, spowodowanym agresją Rosji na Ukrainę, jako grupa radnych zwracamy się z uprzejmą prośba o stworzenie samorządowego składu opału w Jelczu-Laskowicach. Jako miejsce dogodne i ogólnodostępne dla mieszkańców wskazujemy PSZOK przy ulicy Techników 18. Prośbę swą motywujemy faktem, iż mieszkańcy miasta i gminy J-L obecnie zaopatrują się w węgiel w komercyjnych składał opału, gdzie cena sięga blisko 4 tys. zł za tonę. Wstąpienie przez władze miasta do rządowego programu dystrybucji węgla pozwoli mieszkańcom na zaoszczędzenie około 30% przy zakupie surowca na lokalnym rynku. Mając na uwadze powyższe, prosimy o rozpatrzenie wniosku w trybie natychmiastowym, ze względu na rozpoczęcie sezonu grzewczego.
- Będzie węgiel, będą przepisy, będziemy sprzedawać - odpowiadał wtedy wiceburmistrz Romuald Piórko. - Co ja mogę zrobić w trybie natychmiastowym? Mam jednak takie pytanie już nie jako burmistrz, ale jako obywatel tego kraju - w Polsce od dziesięcioleci są firmy, które sprzedają węgiel, obecnie jest to działalność typowo prywatna. Dlaczego więc to z nimi nie zawiera się umów? Można im ustalić cenę nabycia, maksymalną cenę zbycia, marżę itp. W prywatnych składach opału są wagi i ludzie, którzy znają się na temacie. Przypuszczam, dlaczego rząd nie rozwiązał tego w ten sposób, ale nie będę się nad tym rozwodził... Mamy PSZOK, który jest własnością gminy, a zarządza nim Zakład Gospodarki Komunalnej. Jest możliwość, by zrobić to tam. Czekamy na wytyczne i przede wszystkim samą opcję zakupu węgla. Co z transportem i logistyką? Kto nam to przywiezie, na jakich zasadach ma się to wszystko odbywać? Na razie nie wiemy nic, no i co najważniejsze, nie mamy czego sprzedawać.
To było jeszcze w październiku, teraz mamy już wszystkie szczegóły, więc do Urzędu Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice można już zgłaszać chęć zakupu węgla.
Napisz komentarz
Komentarze