Prace mają się zakończyć w pierwszej połowie przyszłego roku. W przypadku wykorzystania wód geotermalnych jako ekologicznego źródła energii cieplnej, będzie to miało znaczący wpływ na zmianę sytuacji w zakresie emisji CO2 i pyłów na obszarze Oławy.
- To historyczna chwila dla naszego miasta - mówił na początku listopada burmistrz Tomasz Frischmann, gdy rozpoczęto prace. - Przed nami wiercenie w poszukiwaniu złóż geotermalnych. Chcemy tym samym zastąpić w jak największej ilości węgiel, który jest tu składowany na placu w celu zasilenia naszej ciepłowni, a co za tym idzie, naszego miasta. Mamy tu dwa aspekty - pierwszy, czyli ekologiczny o którym myśleliśmy od początku, aby jak najmniej zanieczyszczać środowisko. Drugi element dotyczy bezpieczeństwa, wiemy co się teraz dzieje z węglem, jest to skutek różnych czynników, węgiel jest towarem deficytowym, drogim, próbujemy się od niego uniezależnić.
Władze miasta spodziewają się, że za pomocą ciepłej wody z wnętrza ziemi nie tylko można będzie ogrzewać miasto. Chcą też produkować prąd, a także stworzyć w mieście laboratorium naukowo- badawcze, by pokazywać i uczyć studentów oraz zainteresowanych, jak pozyskiwać ekologiczne ciepło. Pomóc mają zaproszeni do współpracy przedstawiciele świata nauki, m.in. Politechniki Wrocławskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, którzy od początku są zaangażowani w projekt i podejrzewają, że oławska geotermia może mieć jeszcze jedno zastosowanie - zdrowotne. Jeżeli okaże się, że woda ma charakter leczniczy, miasto nie wyklucza wykorzystania także i tej właściwości.
Zgodnie z harmonogramem prace nie powinny trwać dłużej niż kwartał. W ten czas wliczony jest proces wykonania odwiertu, a także jego testowania. Odwiert ma mieć głębokość ok. 1200 metrów. Do wiosny przyszłego roku powinno być wiadomo, czy wydobyta z niego woda spełnia pokładane oczekiwania i czy można będzie ją zastosować zgodnie z przewidywaniami.
Profesor Jacek Zimny. przedstawiciel Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP (konkretnie rady ds. energii i środowiska) tłumaczy, że miejsce pod odwiert geotermalny w Oławie nie zostało wybrane przypadkowo. Wytypowano je w wyniku analiz zespołu złożonego z naukowców AGH, Politechniki Wrocławskiej oraz ogólnopolskiego stowarzyszenia "Geotermalna Asocjacja", które koordynuje problematykę geotermii w skali kraju.
Napisz komentarz
Komentarze