Pierwszy nietrzeźwy kierujący został zatrzymany w niedzielę 4 grudnia przed godz. 1:00 w Wójcicach. Funkcjonariusze Ogniwa Ruchu Drogowego oławskiej jednostki zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki BMW. Podczas kontroli okazało się, że 27-letni kierowca wsiadł do samochodu i chciał przejechać kilkadziesiąt metrów do miejsca zamieszkania mając ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie.
Kolejna osoba nietrzeźwa została zatrzymana w Oławie na ul. Kutrowskiego około godz. 11:00. Tym razem kierujący ciągnikiem rolniczym marki Massey Ferguson wraz z przyczepą rolniczą, jadąc drogą krajową nr 94 zanieczyścił drogę publiczną w ten sposób, że niewłaściwie zabezpieczył przewożony ładunek - 16 ton ziemniaków, w wyniku czego przewożony towar rozsypał się na jezdnię blokując pas ruchu w kierunku Wrocławia. Podczas czynności okazało się, że kierujący samochodem mężczyzna - 39-letni mieszkaniec Oławy znajduje się pod wpływem alkoholu. Badanie wykazało, że wsiadł on za kółko mając niespełna 1,9 promila alkoholu w organizmie.
5 grudnia w ramach wojewódzkich działań "Trzeźwy poranek", około godz. 6:20 w Janikowie mundurowi z oławskiej drogówki zatrzymali 42-letniego mężczyznę, który kierował samochodem osobowym marki VW mając niespełna 0,80 promila alkoholu w organizmie.
Tego samego dnia około godz. 7:10 w Oławie na ul. Spacerowej ujawniono kolejnego nietrzeźwego kierującego. Funkcjonariusze Ogniwa Ruchu Drogowego oławskiej jednostki zatrzymali 42-letniego mieszkańca gminy Oława, który mając 0,78 promila alkoholu w organizmie kierował samochodem osobowym marki Lancia.
Zatrzymani kierowcy odpowiedzą za swoje zachowanie przed sądem. Grozi im kara do 2 lat pozbawienia wolności, wysoka grzywna oraz utrata prawa jazdy.
*
Tych czterech kierujących pojazdem mechanicznym pod wpływem alkoholu to efekt działań „Alkohol i Narkotyki”, jakie w pierwszy weekend grudnia policjanci z oławskiego ogniwa ruchu drogowego przeprowadzili na terenie powiatu. Policjantom „drogówki” zależy na tym, aby nie tylko wyeliminować z naszych dróg pijanych kierowców, ale też, by uświadomić wszystkim, że pijana osoba za kierownicą stwarza zagrożenie nie tylko sobie, ale innym użytkownikom dróg. Kierowca naruszający przepisy musi ponieść odpowiedzialność karną, za jazdę po alkoholu lub podobnie działającego środka grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.
W działaniach "Alkohol i narkotyki" oraz w poniedziałkowej Wojewódzkiej akcji "Trzeźwy poranek" policjanci intensyfikowali kontrolę stanu trzeźwości oraz użycie narkotyków przez kierujących z wykorzystaniem taktyki tzw. "szybkich testów". Podczas działań przebadano łącznie 457 kierowców oraz zatrzymano 3 uprawnienia do kierowania.
Pomimo organizowanych akcji i działań profilaktycznych w dalszym ciągu wielu nieodpowiedzialnych kierowców wyrusza na drogi. Apelujemy do kierujących pojazdami o rozwagę i ostrożność na drodze. Przestrzegajmy przepisów ruchu drogowego, dostosujmy prędkość do warunków ruchu, a przede wszystkim bądźmy odpowiedzialni i nie wsiadajmy za kierownicę pod wpływem alkoholu. Pamiętajmy, że każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć na względzie bezpieczeństwo własne oraz innych użytkowników dróg
Przypominamy również, że każdy ma prawo do zatrzymania obywatelskiego. Oznacza to, że jeśli zauważymy na drodze kierowcę, którego sposób prowadzenia samochodu wskazuje, że jest pijany, to możemy próbować go zatrzymać – jednak najpierw powinniśmy zawiadomić policję!
Ujęcie obywatelskie jest prawem, a nie obowiązkiem. Nie powinniśmy starać się być szeryfami polskich dróg i za wszelką cenę próbować zatrzymać pojazd. Zawsze pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie. Starajmy się powstrzymać od pościgów za nietrzeźwym kierowcom czy zajeżdżaniu mu drogi. Osoby pod wpływem alkoholu mogą zachowywać się różnie. Często są agresywne i pobudzone. Każdy może zadzwonić - nawet anonimowo - pod numer telefonu 112 i może, a wręcz powinien powiadomić najbliższą jednostkę Policji o takim fakcie. Policjanci sprawdzą każdy taki sygnał.
Napisz komentarz
Komentarze