Co warto wiedzieć o programie Polska Bezgotówkowa?
Zacznijmy od wyjaśnienia czym właściwie jest Program Polska Bezgotówkowa. Mówiąc najprościej, jest to wspólna inicjatywa Związku Banków Polskich, Ministerstwa Rozwoju, agentów rozliczeniowych oraz organizacji płatniczych Visa i Mastercard, która ma na celu zwiększenie dostępności płatności bezgotówkowych w polskich sklepach, firmach i lokalach usługowych. Program miał swój start w styczniu 2018 roku choć Fundacja Polska Bezgotówkowa została powołana już w lipcu 2017 r.
Przybliżmy jednak na czym właściwie polega program. Jest to inicjatywa, która pozwala przedsiębiorcom na otrzymanie darmowego terminala płatniczego lub alternatywy jaką jest kasa fiskalna z terminalem płatniczym. Założeniem programu jest również zniesienie kosztów użytkowania terminala płatniczego na okres 12 miesięcy.
Kto może skorzystać z programu Polska Bezgotówkowa?
Program Polska Bezgotówkowa jest skierowany do przedsiębiorców, którzy w przeciągu ostatnich 12 miesięcy nie podpisywali umowy z agentem rozliczeniowym i nie korzystali z terminali płatniczych w swojej działalności. Co ważne, brak kosztów za posiadanie i korzystanie z terminala płatniczego obowiązują przedsiębiorcę, jeśli nie przekroczy on 100 tysięcy złotych obrotu w skali roku. Jeśli obrót w przeciągu 12 miesięcy przekroczy tę kwotę przedsiębiorca musi liczyć się z tym, że będzie ponosił koszty związane z posiadaniem terminala. Wysokość tych opłat jest określona na umowie z agentem rozliczeniowym lub bankiem. Za realizację programu odpowiada obecnie kilkanaście banków oraz agentów rozliczeniowych. Dzięki temu mamy spory wybór usługodawcy, z którym podpiszemy umowę.
Ile terminali można otrzymać?
Mówiąc o programie Polska Bezgotówkowa nie sposób nie wspomnieć o rodzajach oraz ilości terminali, które możemy otrzymać. W ofercie można otrzymać terminal płatniczy bez abonamentu jak również kasę fiskalną z terminalem płatniczym. Co ważne, jeden przedsiębiorca może otrzymać maksymalnie trzy urządzenia płatnicze.
Co po upływie roku?
Wiemy już, że 12 miesięcy to okres na jaki możemy otrzymać terminal płatniczy bez abonamentu – Program Polska Bezgotówkowa to gwarantuje. Co po zakończeniu tego okresu? Wiele zależy od tego, z jakim agentem rozliczeniowym lub bankiem nawiążemy współpracę. Każda z tych instytucji oferuje bowiem swoim klientom inne rozwiązania w zakresie obsługi terminali płatniczych po zakończeniu udziału w programie Polska Bezgotówkowa.
Podsumowując Program Polska Bezgotówkowa to ciekawa inicjatywa, która ma na celu poszerzenie możliwości dokonywania płatności bezgotówkowych. Przynosi więc korzyści nie tylko przedsiębiorcom, ale również klientom.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze