Czym jest ta pożyczka online?
Wyróżniamy dwa rodzaje pożyczek online. Pierwsza to oferta bankowa (pożyczki gotówkowe, kredyty konsolidacyjne). Druga oferta, bardziej znana pod tą nazwą, to pożyczki pozabankowe.
Pożyczki online z parabanków są udzielana przez Internet na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego. Dodatkowo regulują ją przepisy ustawy o kredycie konsumenckim oraz ustawy “antylichwiarskiej”. Oferta firm pożyczkowych jest szeroka ale możemy wyodrębnić dwa główne rodzaje pożyczek. Najbardziej znanymi są chwilówki, to pożyczki krótkoterminowe udzielane na niewielkie kwoty i spłacane jednorazowo. Drugim rodzajem są pożyczki na raty miesięczne. Te ostatnie są ofertą firm pozabankowych, która ma być konkurencją dla ofert bankowych. Dużą zaletą pożyczek przez Internet, względem ofert bankowych, jest ich dostępność w soboty i niedziele. Pożyczki w weekend, to opcja, która może często pomóc w nagłych wydatkach.
Jak przebiega proces udzielania pożyczki online?
My się skupimy na pożyczkach pozabankowych. W tym przypadku proces składania wniosku oraz otrzymania pieniędzy jest bardzo prosty. Firmy pozabankowe stosują minimalistyczne wymogi jakie musi spełnić klient i jakie wymuszają na nich przepisy prawa.
Pierwsze co musi uczynić pożyczkobiorca na samy początku, to znaleźć odpowiednią ofertę pożyczki, która spełnia jego wymagania i którą może otrzymać jak najszybciej. Wielorakość ofert w internecie może spowodować, że szukanie tej odpowiedniej pożyczki zajmie dużo czasu. Warto w takich przypadkach korzystać z porównywarek i rankingów. Ranking pożyczek zawiera wybrane pożyczki, które są już sprawdzone i wykazują większą przyznawalność względem innych ofert.
Kiedy wybraliśmy już odpowiednią pożyczkę, należy wypełnić wniosek online.
Główne etapy składania wniosku o pożyczkę online:
- Wypełniamy poprawnie wniosek online
- Potwierdzamy swoją tożsamość
- Wysyłamy wniosek do pożyczkodawcy
- Otrzymujemy decyzje o przyznaniu (lub nie) pożyczki
- Pieniądze są przelewane na konto klienta
Cały proces wypełniania wniosku nie powinien trwać więcej niż kilka minut. Pieniądze z pożyczki, często wypłacane są natychmiastowym przelewem. Ich pojawienie się na koncie klienta jest uzależnione tym, czy jego konto znajduje się w tym samym banku co pożyczkodawca. Wówczas pieniądze trafiają w ciągu 5 minut. W innym przypadku, znajdą się u klienta w najbliższej sesji bankowej.
Główne zasady bezpiecznego pożyczania przez internet
Aby nie popaść w kłopoty, należy trzymać się kilku, zasadniczych zasad, które uchronią nas przed nimi.
- Wybór pożyczki:
Wybieraj pożyczki z ofert sprawdzonych i znanych firm. Takie znajdziesz na wspomnianych już wcześniej - porównywarkach pożyczek lub rankingach chwilówek. Kiedy szukasz pilnej pożyczki, musisz też rozsądnie wybrać, czyli z pośród zweryfikowanych pożyczek. Takie można znaleźć na stronie - www.pozyczki-24.pl
- Bezpieczeństwo łącza internetowego:
Sprawdzaj, czy formularz wniosku online znajduje się na szyfrowanej stronie. Poznasz to po ikonie zamkniętej kłódki i protokołu HTTPS przy adresie strony. Jeżeli Twoja przeglądarka komunikuje jakieś nieprawidłowości, powinieneś zaniechać wpisywania swoich wrażliwych danych w taki formularz.
- Dochody i wydatki:
We wniosku będziesz musiał podać swoje finanse, czyli dochody i wydatki. Firmy pożyczkowe nie żądają zaświadczeń o zarobkach. Operują danymi w formie oświadczenia, które wpisujesz w odpowiednią rubrykę formularza. Pokusa ich zawyżenia jest częsta ale może to być przyczynkiem do problemów. Po pierwsze, oświadczenie jest uwarunkowane prawnie, czyli podawanie fałszywych danych jest karalne. A po drugie, zawyżenie dochodów aby zwiększyć szanse na pozytywną decyzję kredytową, może się stać początkiem kłopotów ze spłatą pożyczki. Jeżeli nie masz zdolności kredytowej - nie zadłużaj się!
- Umowa o pożyczkę:
Każda pożyczka przed jej wypłaceniem jest obwarowana umową, którą klient musi zaakceptować i podpisać. To ważny element w procesie pożyczania online. Umowy należy czytać! Umową towarzyszą zazwyczaj załączniki i regulaminy. One też są bardzo ważne i należy się z nimi zapoznać przed podpisaniem umowy. Jeżeli mamy wątpliwości, to pytajmy o nie firmę pożyczkową. Na pewno otrzymamy odpowiedź. Jeżeli nadal mamy zastrzeżenia - nie podpisujmy umowy. Każda umowa z załącznikami, powinna zawierać informację o całkowitej kwocie spłaty pożyczki (RSSO) oraz druk odstąpienia od umowy w terminie 14 dni od jej podpisania. Gwarantuje to prawo każdemu pożyczkobiorcy, który zaciąga pożyczkę przez Internet - zdalnie.
- Chroń swoje wrażliwe dane:
Każdy z nas ma swoje dane wrażliwe, których nie należy udostępniać bez zastanowienia. Oprócz naszego nazwiska są to wszystkie informacje zawarte w dowodzie osobistym (PESEL, nr dowodu osobistego, data jego ważności, organ, który go wydał). Pożyczki online są udzielana na dane zawarte w dowodzie osobistym. Wpisujemy je we wniosku (w formularzu) - nie przesyłamy skanów, zdjęć dowodu! Dane wpisane w formularzu, pożyczkodawca sprawdza w odpowiednich rejestrach, bazach. Nie wolno przesyłać żadnych danych e-mailem lub sms-em!
Nie zadłużaj się!
Pożyczki online kuszą swoją łatwością. Warto po nie sięgać w przypadku, kiedy mamy pewność, że starczy nam pieniędzy na spłatę i to w terminie. Kiedy mamy wątpliwości, nie warto po nie sięgać. Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu długu, warto przeanalizować swój domowy budżet. Jeżeli nie mamy wystarczających pieniędzy na spłatę - zrezygnujmy z myśli pożyczki przez Internet.
Zaciąganie pożyczki aby spłacić inną, prowadzi do większego zadłużania się i tzw. spirali zadłużeniowej. Nieterminowe spłacanie powoduje uruchomienie procedury windykacyjnej. Podwyższa to koszty pożyczki. Jeżeli nadal nie spłacamy długu, wówczas problemy mogą być jeszcze większe. Na końcu może nas odwiedzić komornik.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze