- Godzina około 18:30, jakiś facet bezczelnie pod samymi oknami strzelał fajerwerkami na osiedlu Sobieskiego, a gdy jakieś osoby zaczęły mu zwracać uwagę, zaczął je wyzywać - opisuje pani Majka. - Myślę, że nie był stąd, bo potem odjechał autem, gdy usłyszał, że ktoś będzie dzwonić na policję. Ja rozumiem w Nowy Rok te 5-10 minut... Ale są również małe dzieci, które się boją. U mojego 2-letniego syna podejrzewają zespół Aspergera, pół godziny siedział pod kołdrą, bo tak się bał... Młodsze dzieciaki mają więcej oleju w głowie, a to był dorosły mężczyzna, który na pierwszy rzut oka mógłby być moim ojcem.
Przypomnijmy, że przepisy kodeksu wykroczeń oraz przepisy prawa miejscowego wprowadzają ograniczenia w używaniu fajerwerków. W miejscach publicznych można je odpalać tylko 31 grudnia i 1 stycznia. Przedwczesne próby lub odpalanie pozostałości po zabawie sylwestrowej są nielegalne. Trzeba też zawsze pamiętać, o zasadach bezpieczeństwa dotyczących odpalania fajerwerków, a te powinny być dostępna na opakowaniach. Trzeba też zawsze pamiętać, o zasadach bezpieczeństwa dotyczących odpalania fajerwerków. Uwaga - przepisy w jasny sposób zabraniają sprzedaży materiałów pirotechnicznych osobom niepełnoletnim.
Oławska POLICJA przypomina:
Nadchodzi najbardziej oczekiwana noc - Sylwester. Już za kilka dni większość z nas będzie przeżywać ten czas w huczny i niezapomniany sposób. W tym wyjątkowym dniu warto jednak pamiętać o zasadach bezpiecznego obchodzenia się z fajerwerkami. W zaledwie jedną noc sylwestrową dochodzi do kilkuset poparzeń, zranień, pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych. Przyczyną większości zdarzeń jest alkohol, niewłaściwe użytkowanie fajerwerków oraz nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa.
Pamiętajmy Fajerwerki są materiałami pirotechnicznymi, które muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją Policjanci na bieżąco sprawdzają punkty handlowe oferujące fajerwerki oraz interweniują w sytuacjach naruszania zakazu ich używania.
PRZYPOMINAMY
Prawo zakazuje używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych, za wyjątkiem 31 grudnia oraz 1 stycznia.
Ograniczenia w używaniu wyrobów pirotechnicznych wprowadzają zarówno przepisy kodeksu wykroczeń, jak i przepisy prawa miejscowego, a sprzedaż fajerwerków lub petard osobom nieletnim jest przestępstwem Każdy, kto dopuszcza się takiego czynu, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Jeśli będziemy świadkami sprzedaży fajerwerków nieletnim, poinformujmy o tym policję. Uchroni to najmłodszych przed następstwami nieszczęśliwych wypadków.
Pamiętajmy również o tym, że pod żadnym pozorem fajerwerków nie powinny odpalać dzieci.
Podczas używania wyrobów pirotechnicznych pamiętajmy, że ich odpalanie to niebezpieczna zabawa, przeznaczona dla osób dorosłych. Należy czytać instrukcje, bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta i zwrócić uwagę na ostrzeżenia. Wybuchająca nagle petarda nie tylko może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale także poważniejsze uszkodzenia ciała.
Korzystając z fajerwerków należy wybrać miejsce, w którym nie zrobimy nikomu krzywdy i niczego nie zniszczymy. Sprawdźmy, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne. W pomieszczeniach zamkniętych oraz w pobliżu obiektów mogących być narażonych na pożar nie wolno używać wyrobów pirotechnicznych
Zachowajmy również bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylajmy się nad ładunkiem - stańmy z boku i trzymajmy źródło ognia w wyciągniętej ręce.
Pamiętajmy również o swoich pupilach. Huk petard niepokoi zwierzęta, szczególnie psy. Zadbajmy wiec, by nasze czworonogi nie były narażone na odgłosy wybuchów.
Jeśli dojdzie do wypadku natychmiast wezwijmy służby ratownicze: straż pożarną, pogotowie.
Napisz komentarz
Komentarze