Oddajmy głos Lesławowi Mazurowi:
O tym, że był taki mostek, wiedzieli wszyscy dorośli mieszkańcy Oławy, ponieważ około 40 metrów od mostu kolejowego znajdowały się betonowe przyczółki, na których ten mostek się opierał. Te betony należały do ulubionych miejsc spotkań młodzieży oławskiej, to tam młodzi godzinami przesiadywali. Od lat szukałem zdjęcia tego Białego Mostku, ale nigdzie na niego nie trafiłem. W książce "Spacer po dawnej Oławie" Jerzy Witkowski pisze, że w 1947 roku powódź zniosła Biały Mostek, który "zacumował" przy kole młyńskim - ale zdjęcia nie zamieścił (widocznie nie znalazł). Te betonowe przyczółki były jeszcze pod koniec lat sześćdziesiątych i dopiero w czasie melioracji rzeki, gdy usypano nowe wały, zostały usunięte.
W listopadzie tego roku przygotowywałem materiał do prezentacji na spotkanie nieformalnej grupy Poszukiwacze Zaginionej Historii Oławy o Zielonym Mostku (na załączonym wycinku mapy niżej zaznaczonym numerem 29, kiedyś był na przedłużeniu ulicy Gazowej, dziś jest tam most betonowy) - i okazało się, że nie znam dokładnej daty budowy tego mostku. Wobec tego zwróciłem się do pracowników Izby Muzealnej Ziemi Oławskiej Marty Możejko i Michała Zwierzańskiego z prośbą o ustalenie tej daty. Okazało się to dosyć trudne, bo opisy Zielonego Mostku są, ale daty budowy były określone na lata 1930-1933. Jest za to sporo zdjęć tego mostku. Nie znaliśmy jednak żadnego zdjęcia Biegłego Mostku koło mostu kolejowego. Takiego na sto procent, żeby nie było wątpliwości, że to on. Pracownicy biblioteki uparli się i wiele godzin poświęcili na przeszukiwanie archiwum. W końcu trafili na zdjęcie podpisane "Most kolejowy" i po dokładnym przyjrzeniu się mu, w głębi wypatrzyli Biały Mostek, który na zdjęciu wprawdzie nie jest biały, ale lokalizacja w sąsiedztwie mostu kolejowego potwierdza, że to on - Biały Mostek. Zdjęcie jest przedwojenne i pochodzi z archiwum rodziny Kordysów. Za znalezienie tego zdjęcia bardzo dziękuję pracownikom biblioteki. Uważam ze jest to duża sensacja wśród osób interesujących się historią Oławy. Osobiście w sprawie zdjęcia Białego Mostku rozmawiałem z wieloma mieszkańcami, w tym z pasjonatami historii naszej małej ojczyzny i każdy słyszał, ale zdjęcia czy rysunku nie widział.
Więcej ciekawostek o tym i innych mostach w parku w najnowszym wydaniu - dostępna na terenie powiatu oławskiego "Gazety Powiatowej" lub TUTAJ:
Napisz komentarz
Komentarze