Zdolność czynszowa – co to jest?
Zdolność czynszowa to możliwość regulowania przez najemcę w terminie czynszu i opłat związanych z wynajmem nieruchomości. Oznacza to, że lokator zarabia wystarczająco dużo, aby pokryć wszystkie zobowiązania, a jednocześnie nadal jest w stanie utrzymać dotychczasowy poziom życia.
Ile dokładnie wynosi czynsz na najem instytucjonalny? To zależy od miejscowości, w której ubiegasz się o mieszkanie. Np. w Toruniu średnia stawka opłat wynosi 26 zł/m2, a w Gdyni ceny wahają się od 17,90 do 31,96 zł/m2. Aby dowiedzieć się, ile dokładnie będzie wynosił czynsz za najem instytucjonalny w Twoim mieście, skontaktuj się z firmą, która oferuje tam takie rozwiązanie. Więcej informacji znajdziesz np. na stronie wroclaw.mdr.pl.
Zdolność czynszowa – jak obliczyć?
Aby ustalić zdolność czynszową, należy najpierw obliczyć swoje dochody. W tym celu należy dodać do siebie:
- średnie wynagrodzenie netto (na podstawie wypłat z ostatnich trzech miesięcy),
- premie, które są ujęte w umowie (jeśli są wypłacane kwartalnie, należy wziąć pod uwagę 1/3 tej kwoty),
- dodatki funkcyjne,
- dodatkowe świadczenia, np. 500+, alimenty czy świadczenia socjalne.
Po zsumowaniu tych kwot otrzymasz swoje średnie miesięczne dochody. Od tej kwoty należy odjąć wszystkie swoje zobowiązania, czyli wydatki np. na alimenty, raty kredytu oraz rachunki za internet czy telefon.
Następnie trzeba ocenić, czy pozostała kwota wystarczy na pokrycie czynszu, opłat eksploatacyjnych i rachunków za media, a także kosztów życia. Jeśli tak, to znaczy, że masz zdolność czynszową.
Zdolność czynszowa – jak poprawić?
Twoje dochody nie są wystarczające, aby uzyskać zdolność czynszową? Zastanawiasz się, co zrobić, aby móc spełnić wymóg dochodowy i ubiegać się o najem instytucjonalny? Jest na to kilka sposobów.
- Złożenie wniosku z drugą osobą, która jest zatrudniona na umowie o pracę – znacznie łatwiej jest osiągnąć zdolność czynszową, kiedy do domowego budżetu “trafiają” dwie wypłaty, a nie jedna.
- Znalezienie dodatkowej pracy – podczas określania zdolności czynszowej brane są pod uwagę dochody nie tylko z tytułu umowy o pracę, ale także umowy zlecenia. Należy tylko pamiętać, aby nowe zatrudnienie było stałe. Inaczej system uzna Twoje dochody za jednorazowe.
- Obniżenie wysokości zobowiązań, np. spłacenie pożyczki – comiesięczna rata może znacznie obciążać domowy budżet, a tym samym obniżać Twoją zdolność czynszową.
Jednocześnie pamiętaj, że nawet jeśli stać Cię na wynajem nieruchomości, możesz otrzymać decyzję negatywną. Tak się dzieje, jeśli występujesz w bazie dłużników. Zatem jeśli chcesz uniknąć kłopotów, spłacaj swoje zobowiązania na czas.
Aby otrzymać prawo do skorzystania z najmu instytucjonalnego, nie trzeba zarabiać dużo. Dlatego po to rozwiązanie może sięgnąć szerokie grono osób, których nie stać na kredyt hipoteczny.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze